Holendrom przybyło 5 mln "koronakilogramów"

11.03.2021
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

W 2020 r. mieszkańcom Niderlandów przybyło w sumie 5 milionów kilogramów - poinformował w środę dziennik "De Volkskrant", powołując się na wyniki badania Holenderskiego Centrum Żywienia. "Nabraliśmy miliony koronakilogramów" - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mark Rutte.

Opublikowane w środę w "De Volkskrant" wyniki badań pokazują, że wprawdzie 63 proc. ankietowanych utrzymało masę ciała, ale 17 proc. badanych średnio przytyło o 2,8 kg. „Jeżeli to policzymy, to wychodzi, że z powodu kryzysu spowodowanego przez COVID-19 przytyliśmy 5 milionów kilogramów” - stwierdził Paul Blokhuis, cytowany na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu wiceminister odpowiedzialny za sport.

Respondenci wskazywali na najważniejsze przyczyny dodatkowych kilogramów: niezdrowe odżywianie się i mniejszy wysiłek fizyczny, a także to, że zniknęła regularna jazda rowerem do biura oraz zamknięto siłownie. „Zauważasz, że ludzie stali się nieco grubsi” – powiedział "De Volkskrant" Ankelien Barkman z klubu sportowego Sporten voor je Deur, który oferuje zajęcia sportowe na świeżym powietrzu w Utrechcie.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!

Partnerem serwisu jest