Formularz nie zastąpi lekarza

22.03.2021
Federacja PZ

Większość pacjentów nie przychodzi do lekarza po test, ale z powodu złego samopoczucia czy objawów infekcjii – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarka rodzinna z Białegostoku, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.


Fot. iStock

Od 15 marca istnieje możliwość uzyskania samodzielnego skierowania na testy w kierunku SARS-CoV-2 przez formularz na stronie gov.pl/dom. Wypełniając formularz, należy odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy miało się bezpośredni kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 i czy zaobserwowano u siebie objawy, które mogą wskazywać na zakażenie.

W pierwotnej wersji, żeby otrzymać tą drogą kwalifikację do skierowania na test, trzeba było spełnić jednocześnie wiele kryteriów. Zdaniem lekarzy – zbyt wiele, bo zakażenie koronawirusem objawia się w bardzo różnorodny sposób, niejednokrotnie też występują symptomy pojedyncze. Po uwagach Porozumienia Zielonogórskiego ankieta została poprawiona. Od wtorku kategorycznym wskazaniem testu przestała być utrata węchu i smaku, która nie towarzyszy najczęściej zakażeniu brytyjskim wariantem koronawirusa.

Według ministra zdrowia, wprowadzenie możliwości uzyskania skierowania na test on-line ma na celu odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej.

– Na razie nie zauważyłam tego w swojej przychodni – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch. – Większość pacjentów nie przychodzi do lekarza po test, ale z powodu złego samopoczucia czy objawów infekcji. Potrzebują porady lekarskiej i zwolnienia z pracy, a wielu z nich jest zdziwionych, gdy dowiaduje się, że konieczne jest wykonanie testu.

– Przy tak dużej różnorodności objawów, z jakimi mamy do czynienia w przypadku COVID-19, test jest jedynym sposobem na odróżnienie infekcji wywołanej koronawirusem od jakiejkolwiek innej – wskazuje ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. – Jeden z wielu przykładów z mojej praktyki: pacjent, skierowany na test, miał tylko chrypkę. Okazało się, że test jest dodatni.

Zabielska-Cieciuch dodaje, że możliwość uzyskania skierowania na wymaz poprzez formularz jest nowością, nie wszyscy pacjenci o niej wiedzą. Może z czasem będzie on częściej wykorzystywany, ale z pewnością nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!

Partnerem serwisu jest