Prof. Gut: luzowanie obostrzeń jest oczywiste

04.05.2021
Monika Witkowska

Jeśli liczba nowych zakażeń będzie utrzymywać się na tym samym poziomie to znaczy, że mamy sukces – powiedział we wtorek PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut, komentując najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.

Resort zdrowia potwierdził zakażenie koronawirusem u 2296 osób, o 3411 mniej niż tydzień temu. Zmarło 28 chorych z COVID-19.

Prof. Gut zaznaczył, że spadki liczby zachorowań widoczne są gołym okiem, ale „na ile dane są optymistyczne, będziemy wiedzieli dopiero, gdy do systemu trafią wszystkie dane dotyczące zachorowań i zgonów. To, że nie są pełne wynika z systemu rejestracji”.

Wskazał, że liczba nowych zakażeń zależy w dużej mierze od przestrzegania zaleceń sanitarnych. – Jeżeli w piątek liczba nowych zakażeń się nie zwiększy, to będzie oznaczało, że majówkę spędziliśmy odpowiedzialnie – powiedział.

Czy w Polsce zakończy się trzecia fala pandemii zależy, zdaniem profesora Guta, również od tego, jak duży jest potencjał do szerzenia się wirusa, czyli ile w populacji jest osób wrażliwych na zakażenie.

– O uzyskaniu odporności zbiorowej możemy mówić wtedy, kiedy osobnik zakażony nie ma już kogo zarazić, bo wszyscy wokół albo zachorowali, albo się zaszczepili – powiedział.

Profesor odniósł się również do zmniejszającej się liczby chorych w szpitalach. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, przebywa w nich 20 981 chorych na COVID-19, a 2609 z nich jest podłączonych do respiratorów. 27 kwietnia resort informował o pobycie w szpitalu 26 925 zakażonych pacjentów, w tym 3041 pod respiratorami.

– Sytuacja chorych, którzy trafiają do szpitali, wyjaśnia się zwykle w ciągu 2-3 tygodni – powiedział. – Zwiększona liczba zgonów wystąpiła kilka tygodni po szczytowej fali zachorowań. To, że obecnie mamy tendencję spadkową, wynika oczywiście z mniejszej liczby zakażeń, ale również z tego, że osoby starsze, z grup największego ryzyka, w 60 proc. zostały zaszczepione, a ci, którzy nie przestrzegają zaleceń epidemiologicznych, powoli zaczęli się wykruszać, bo po prostu zachorowali na COVID-19.

W kontekście spadającej liczby nowych zakażeń prof. Gut wskazał, że luzowanie obostrzeń jest oczywiste. – Kiedy sytuacja epidemiologiczna się polepsza, luzujemy obostrzenia, odwrotna sytuacja występuje, gdy chorych przybywa. Wtedy obostrzenia powinny się pojawiać, a najlepiej całkowity lockdown, co oczywiście nie jest możliwe – powiedział.

Zdaniem profesora Guta nie powinniśmy nadmiernie obawiać się zagrożenia indyjskim wariantem koronawirusa, która trafiła już do Polski. – Nie ma powodu, żeby szczególnie obawiać się akurat tej mutacji – powiedział wirusolog. – Trzeba pamiętać, że każdy wirus mutuje bez przerwy i w każdym organizmie jest kolekcja mutacji. Ważne, żeby wirus został wykryty w porę i żeby osoba zakażona nie zakażała dalej innych.