Holandia - 45% osób objętych kwarantanną jej nie przestrzega

04.05.2021
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Holenderski Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) przeprowadził badanie, z którego wynika, że 45 proc. osób objętych kwarantanną po powrocie z kraju wysokiego ryzyka epidemicznego nie stosuje się do niej - informuje portal RTL Nieuws. Od 18 maja będzie za to grozić wysoka grzywna.

68 proc. osób ignorujących nakaz kwarantanny robiło w tym czasie zakupy, a 57 proc. zdecydowało się na spacer. Prawie jedna trzecia chodziła normalnie do pracy.

RTL ocenia, że takie zachowanie jest konsekwencją braku przepisów, które umożliwiałyby egzekwowanie tego obowiązku. Teraz ma się to zmienić.

W połowie kwietnia rząd zapowiedział wprowadzenie obligatoryjnej kwarantanny, która ma zacząć obowiązywać od 18 maja. Za jej złamanie grozić będzie grzywna 435 euro.

„Kwarantanna jest jednym ze środków podejmowanych przez rząd w celu zwalczania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa” – informowało wówczas ministerstwo zdrowia.

„Wszyscy podróżni z wyznaczonych obszarów wysokiego ryzyka, niezależnie od środka transportu, muszą zostać poddani kwarantannie przez co najmniej pięć dni i będzie ona obowiązkowa” – tłumaczył szef resortu Hugo de Jonge.

RTL Nieuws informuje także, że ministerstwo zdrowia tworzy specjalną komórkę, która będzie odpowiedzialna za monitorowanie przestrzegania zasad odosobnienia.

Sześciu Hiszpanów zostało aresztowanych zaraz po wyjściu z samolotu na lotnisku w Amsterdamie. Funkcjonariuszy wezwał kapitan maszyny, bo podróżni odmówili noszenia maseczek podczas lotu - poinformował portal NOS.

Do zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Według NOS w samolocie, który leciał z Hiszpanii do stolicy Holandii, doszło do awantury, o której kapitan poinformował lotnisko Schiphol.

"Sześciu Hiszpanów awanturowało się i odmawiało noszenia maseczek ochronnych" - powiedział portalowi rzecznik żandarmerii wojskowej (Koninklijke Marechaussee). Z jego relacji wynika, że choć kapitan kilkukrotnie wezwał ich do założenia masek, pasażerowi ci nie tylko odmówili, ale też zachowywali się "hałaśliwie i irytująco".

Od razu po wylądowaniu samolotu zostali zatrzymani. NOS informuje, że w ubiegłym roku kapitanowie około 100 razy składali skargi na awanturujących się pasażerów. Wiele sytuacji było związanych z odmową założenia maseczek ochronnych.