W. Brytania - zniesienie restrykcji opóźnione?

13.06.2021
Z Londynu Bartłomiej Niedziński
Z Paryża Katarzyna Stańko

Brytyjski premier Boris Johnson wyraźnie zasugerował w sobotę, że całkowite zniesienie restrykcji koronawirusowych w Anglii, które zgodnie z planem ma nastąpić 21 czerwca, zostanie opóźnione. Decyzję w tej sprawie szef rządu ma ogłosić w poniedziałek. Brytyjskie media podały w sobotę, że rząd rozważa opóźnienie zniesienia restrykcji o cztery tygodnie.

Johnson powiedział, że jest jasne, iż wariant Delta, odkryty po raz pierwszy w Indiach, jest bardziej zakaźny, a liczba infekcji i osób hospitalizowanych w Wielkiej Brytanii rośnie. "Nie wiemy, w jakim dokładnie stopniu przełoży się to na dodatkową liczbę zgonów, ale wyraźnie jest to kwestia budząca bardzo poważny niepokój" - mówił w rozmowie ze stacją Sky News.

Przyznał, że "z pewnością uczciwie należy powiedzieć", że ocenia sytuację z mniejszym optymizmem niż pod koniec maja. Sygnalizując, że może w poniedziałek ogłosić opóźnienie w przejściu do czwartego, ostatniego etapu znoszenia restrykcji, dodał: "Chcemy pewności, że mapa drogowa (stopniowego luzowania obostrzeń - PAP) jest nieodwracalna, ale nie można mieć nieodwracalnej mapy drogowej, jeśli nie jest się przygotowanym na bycie ostrożnym".

Johnson zastrzegł, że mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta nie jest rozważane przywrócenie już zniesionych ograniczeń. "Mogę powiedzieć, że naukowcy są zgodni co do jednej rzeczy - nie uważają, że istnieje jakikolwiek argument, aby zawrócić" - zapewnił.

W sobotę podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7738 nowych zakażeń koronawirusem. To wprawdzie nieco mniej niż w piątek, gdy dobowy bilans po raz pierwszy od końca lutego przekroczył 8000, ale to druga najwyższa liczba od tego czasu. Łączna liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni - prawie 47,9 tys. - jest o 52,5 proc. wyższa od bilansu z poprzednich siedmiu. W trakcie minionej doby stwierdzono też 12 zgonów z powodu COVID-19. Ich łączny bilans z ostatnich siedmiu dni wynosi 60 - to o 1 mniej niż było w poprzednich siedmiu dniach.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 4,56 mln zakażeń, przez które zmarło 127 896 osób. Pod względem liczby zakażeń Wielka Brytania zajmuje siódme miejsce na świecie, a jeśli chodzi o zgony - szóste.

Ponad 30 mln osób we Francji otrzymało dotąd co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformował w sobotę premier Jean Castex. To 45 proc. ludności kraju i 57,4 proc. osób dorosłych. "Cel osiągnięty! Dziękuję wszystkim, którzy mobilizują się do szczepień: to dzięki Wam wygramy walkę z wirusem" - napisał Castex na Twitterze.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 3972 osób, a w szpitalach zmarło 34 chorych z COVID-19. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła do 110 407 - podała w sobotę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Do szpitali przyjęto 198 chorych, 48 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych zmniejszyła się o 216, do 12 496. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 2110 chorych.

Od początku kampanii jedną dawkę szczepionki otrzymało 30 140 598 osób (tj. 45 proc. populacji i 57,4 proc. osób dorosłych), a 13 951 277 dwie dawki (20,8 proc. populacji i 26,6 proc. dorosłych). W pełni zaszczepionych jest 15 670 139 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano 537 681 szczepień, z czego 309 110 pierwszą dawką, a 228 571 - drugą.