Polacy nie boją się IV fali

14.10.2021

Choć rośnie liczba zakażonych i hospitalizowanych, Polacy nie boją się czwartej fali i uważają, że jesteśmy do niej dobrze przygotowani – podaje w czwartek „Rzeczpospolita”, publikując wyniki sondażu w tej sprawie.

– Choć z tygodnia na tydzień można zauważyć spore wzrosty zachorowań i zgonów, Polacy do czwartej fali koronawirusa podchodzą spokojnie. Jak wynika z sondażu IBRiS opracowanego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, blisko połowa ankietowanych uważa, że Polska jest przygotowana do walki z pandemią. Aż 34,1 proc. respondentów uznało, że raczej zgadza się z tym twierdzeniem. To jest najwyższy odsetek odpowiedzi w tym badaniu – czytamy.

– Kolejne 15,3 proc. odpowiedziało, że „raczej zgadza się” z tym twierdzeniem. Sceptycznych wobec gotowości Polski do walki z pandemia jest mniej – 38,3 proc. ankietowanych, w tym „zdecydowanie” krytycznych jest 17,9 proc. – donosi gazeta.

– To typowe myślenie życzeniowe, pokazujące, że obecnie dla Polaków mniej liczą się fakty, a bardziej oczekiwania – komentuje wyniki sondażu cytowany przez dziennik psycholog społeczny prof. Zbigniew Nęcki. Jego zdaniem „ludzie już się przyzwyczaili do życia w pandemii i dlatego mniej się tym emocjonują”.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!

Partnerem serwisu jest