Włochy – "jest gorzej niż przewidywano"

25.11.2021
Z Rzymu Sylwia Wysocka

Obawiam się, że jest gorzej niż przewidywano, a pandemia nie skończy się tak szybko – powiedział w środę włoski specjalista do spraw chorób zakaźnych profesor Massimo Galli z Mediolanu. We Włoszech zanotowano dalszy wzrost liczby zakażeń i zgonów.

W wywiadzie radiowym profesor Galli oświadczył, że istnieje ryzyko, że także następny rok może upłynąć pod znakiem pandemii.

– To, co teraz najbardziej się liczy, to ilu mamy zaszczepionych, także dlatego, że osoba po szczepionce ma pięć – sześć razy mniejszą możliwość zakażenia się niż niezaszczepiony – dodał Galli.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że minionej doby na COVID-19 zmarło 85 osób i wykryto ponad 12 tysięcy zakażeń w 562 tysiącach testów.

Do ponad 5100 wzrosła liczba chorych w szpitalach; 573 osoby są na intensywnej terapii.

Rząd Włoch zaostrzył w środę zasady stosowania przepustki COVID-19, wprowadzając jej wzmocnioną wersję, nazwaną Super Green Pass – tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych. Umożliwi ona wstęp do teatru i kina, na imprezy sportowe i publiczne, do zamkniętych sali w barach, restauracjach i do dyskotek.

Od 6 grudnia do 15 stycznia w miejscach tych nie będą już uznawane przepustki sanitarne, wydawane obecnie także na podstawie testów na koronawirusa. To oznacza wykluczenie dostępu dla osób niezaszczepionych.

Kroki te są reakcją na wzrost zakażeń czwartej fali pandemii i mają na celu uchronienie Włoch przed lockdownem w okresie świąteczno-noworocznym, w tym uratowanie zimowego sezonu turystycznego.

W wydanym dekrecie obowiązek szczepień rozszerzono na niemedyczny personel pracujący w ochronie zdrowia, siły porządkowe i wojsko oraz wszystkich pracowników oświaty. Wymóg ten dotyczyć będzie także trzeciej dawki – wyjaśnił minister zdrowia Roberto Speranza.

Ważność przepustki wynosić będzie 9 miesięcy.

Premier Mario Draghi na konferencji prasowej podkreślił, że sytuacja „lekko pogarsza się”, ale jest „pod kontrolą” dzięki wysokiej liczbie zaszczepionych.

Znacznie gorzej, dodał, jest w innych krajach europejskich.

Szef rządu tłumaczył, że nowe rozporządzenie wskazuje, iż konieczna jest prewencja i wielka ostrożność, by uniknąć ryzyka oraz zachować to, co udało się osiągnąć do tej pory. Draghi podziękował Włochom za masowe przystąpienie do szczepień.

strona 1 z 2