Kraska: 10 445 nowych zakażeń, 4 zgony

17.01.2022
Iwona Żurek, Aneta Oksiuta

Mamy 10 445 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Cztery osoby przegrały walkę z COVID-19 – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraksa. Zaznaczył, że 611 przypadków to zakażenia nowym wariantem Omikron.

– Jeżeli spojrzymy na dzisiejsze dane – to są dane oczywiście z weekendu – to jest 10 445 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, cztery osoby przegrały walkę z COVID-19 – poinformował w Polsat News Kraska.

Dodał, że porównując tydzień do tygodnia, to wzrost o 34 proc. – Widzimy, że ten trend wzrostowy już od kilkunastu dni się utrzymuje – stwierdził.

Zaznaczył, że 611 przypadków to zakażenia nowym wariantem Omikron. – Jeżeli procentowo spojrzymy do ilości wykonanych próbek, to jest 16,5 proc. wszystkich przebadanych próbek – mówił Kraska.

– Dzisiaj z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wyjeżdża do obywateli naszego kraju 200 mln maseczek chirurgicznych oraz 10 mln maseczek FFP-2, czyli tych maseczek, które praktycznie w 94 proc. chronią nas przed zakażeniem, przed tym aerozolem, w którym znajdują się drobnoustroje – mówił.

Wyjaśnił, że maseczki trafią do województw, gdzie jest największy wzrost zakażeń, czyli do Małopolski, na Mazowsze, Podkarpacie i na Lubelszczyznę.

– Chcemy, aby maseczki o większej skuteczności były przeznaczone np. dla osób, które opiekują się osobami chorymi, także dla osób, które mają kontakt z dużą liczbą pasażerów, czyli dla kierowców autobusów, dla konduktorów, ale także dla pracowników supermarketów, gdzie ten dzienny kontakt z osobami jest bardzo duży – zastrzegł Kraska.

Dodał, że maseczki będą również przeznaczone dla osób, które nie chcą się szczepić. – Jeżeli podjęliśmy tę złą decyzję, że nie chcemy się szczepić, to przynajmniej używajmy w tej fali, która nadchodzi, maseczki – zaapelował.

Kraska poinformował, że podobnie jak w poprzednich falach, rząd chce wykorzystać do pracy w ochronie zdrowia studentów ostatnich lat uczelni medycznych. – Na pewno jest jakaś granica wydolności ochrony zdrowia, jeżeli chodzi o nowe przypadki – zastrzegł.

Jak stwierdził, „same łóżka nie wystarczą, muszą być osoby, które będą się tymi pacjentami opiekować”. – To łóżko, które przeznaczamy dla pacjenta z COVID-19 mogłoby być wykorzystane dla pacjenta z innymi schorzeniami – dodał.

Poinformował, że statystycznie 19 proc. wszystkich wykonywanych testów daje wynik pozytywny. – Jeżeli spojrzymy na poszczególne województwa, to np. woj. małopolskie – tam jest 26 proc., na Mazowszu 20 proc. – widzimy, że w dużych województwach o dużym zagęszczeniu jeżeli chodzi o mieszkańców, to tych nowych przypadków i tych dodatnich wyników jest coraz więcej – powiedział Kraska.

Przypomniał, że mamy dwa rodzaje testów, które możemy wykonać: testy genetyczne – których laboratoria mogą w ciągu doby wykonać prawie 200 tys. – i testy antygenowe.

– Chcemy, aby testy genetyczne – które są w tej chwili dostępne czy w punktach drive thru, czy też u lekarza rodzinnego, czy na izbie przyjęć, czy na SOR-ach – chcemy, aby te testy można było wykonać w aptekach. Mamy w Polsce ponad 13 tys. aptek. Być może wszystkie apteki w to nie wejdą (...) Ale także chcemy zdecydowanie poszerzyć możliwość testowania Polaków w aspekcie nowej fali – zaznaczył.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!