Sytuacja epidemiologiczna w Lubelskiem

22.09.2022
Gabriela Bogaczyk

Blisko 200 osób z COVID-19 leczonych jest na oddziałach zakaźnych w woj. lubelskim, w tym 25 dzieci – poinformował wojewoda Lech Sprawka.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował, że Lubelszczyzna przoduje w Polsce pod względem największego poziomu zakażeń SARS-CoV-2. – Jesteśmy zdecydowanym liderem pod względem wskaźnika zachorowań na 10 tys. mieszkańców. Wynosi on w naszym regionie 1,46 na 10 tys. mieszkańców. Za nami jest województwo świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W liczbach bezwzględnych jesteśmy na drugim miejscu za mazowieckim, przy czym warto zwrócić uwagę, że jest ono większe od nas – zaznaczył wojewoda.

Uzupełnił, że województwo lubelskie plasuje się na drugiej pozycji również pod względem liczby wykonanych testów, jak i skierowań ze strony lekarzy POZ.

Wojewoda zwrócił uwagę, że podczas obecnej fali zakażeń przebieg COVID-19 jest łagodniejszy. Przekazał, że aktualnie na oddziałach zakaźnych w regionie zajętych jest 189 łóżek, w tym 25 przez dzieci. Tylko jeden pacjent przebywa na oddziale respiratorowym.

– Aczkolwiek warto pamiętać, że osoby zakażone, u których głównymi chorobami są inne schorzenia, nie występują w tych statystykach. Hospitalizowanych z COVID-19 jest więcej, ale tylko i wyłącznie z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest 189 osób – uzupełnił Sprawka.

Podał, że obecnie na oddziałach zakaźnych dostępnych jest w sumie 248 łóżek dla pacjentów covidowych. Wyjaśnił, że na razie nie zapadły decyzje o zwiększeniu ich liczby poprzez przekształcanie innych oddziałów.

Wojewoda dodał również, że w województwo lubelskie znajduje się na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem liczby wykonanych szczepień. W pełni zaszczepionych jest 43,5 proc. mieszkańców Lubelszczyzny. Mniej ma tylko Podkarpacie.

Minionej doby badania potwierdziły w Polsce prawie 5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, w tym 979 ponownych. Zmarło 21 osób z COVID-19. Wykonano 16,4 tys. testów w kierunku SARS-CoV-2. Łącznie, od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono ponad 6,2 mln przypadków. Zmarło 117,4 tys. osób z COVID-19.

Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!