Olejek z drzewa herbacianego
09.05.2023
Opracowanie artykułu: Efficacy and safety of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil for human health-A systematic review of randomized controlled trials.
Kairey L., Agnew T., Bowles E. i wsp.
Front Pharmacol. 2023 Mar 24; 14: 1116077. doi: 10.3389/fphar.2023.1116077.
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Zakażenie paznokci bakterią Pseudomonas aeruginosa
Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) jest tlenową bakterią Gram-ujemną, która w przypadku zakażenia płytek paznokciowych powoduje ich zielone zabarwienie.
-
Ziarniniak kwasochłonny twarzy
Ziarniniak kwasochłonny twarzy, zwany również ziarniniakiem twarzy, jest przewlekłą chorobą skóry zlokalizowaną głównie na twarzy, która przebiega z tworzeniem ognisk rumieniowo-naciekowych. Przypuszcza się, że jedną z przyczyn choroby może być nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, ale nie jest to w pełni udowodnione.
-
Hipermelanozy
Hipermelanozy to grupa zmian skórnych, w których, występują plamy z nadmiaru barwnika.
-
Rogowce dłoni i stóp
Rogowce dłoni i stóp jest to duża grupa chorób skóry uwarunkowanych zaburzeniami procesu rogowacenia naskórka o podłożu genetycznym. Manifestują się masywnym pogrubieniem naskórka (jego warstwy rogowej). Charakterystyczne dla tego stanu jest żółte zabarwienie skóry.
-
Choroba Dariera
Choroba Dariera jest chorobą skóry o podłożu genetycznym (genodermatozą), w której obserwuje się zaburzenia rogowacenia w obrębie mieszków włosowych i poza nimi. Choroba rozpoczyna się zwykle w wieku młodzieńczym.
-
Łupież różowy (Giberta)
Łupież Giberta (różowy) to choroba skóry, w przebiegu której dochodzi do wystąpienia uogólnionej wysypki, która jest poprzedzona pojawieniem się tzw. zmiany zwiastującej – czerwonej plamy pokrytej w środku łuskami. Łupież Giberta jest najprawdopodobniej związany z zakażeniem ludzkim wirusem herpes typu 6 oraz 7. Choroba ustępuje samoistnie bez leczenia.
-
Rak z komórek Merkla
Rak z komórek Merkla najczęściej zlokalizowany jest na obszarach skóry narażonych na ekspozycję słońca. W 50% przypadków dotyczy regionu głowy i szyi oraz w 40% występuje na kończynach. Zwykle objawia się on jako czerwony guzek o gładkiej powierzchni z licznymi teleangiektazjami.
-
Pemfigoid ciężarnych
Występuje zwykle w drugiej połowie ciąży (pod koniec II lub w III trymestrze). Może powodować przedwczesny poród lub urodzenie się dziecka o małej urodzeniowej masie ciała, rzadziej może dochodzić do poronienia.
-
Nadmierne wydzielanie potu (Hyperhidrosis)
Nadmierne wydzielanie potu może występować w obrębie wybranych okolic ciała (głównie dłonie, pachy, stopy), ale może również być uogólnione (dotyczy wtedy całej skóry).Najczęściej zależy od osobniczej skłonności i wykazuje związek ze stresem, lękiem czy innymi emocjami.
-
Łysienie plackowate
Choroba najczęściej dotyczy osób młodych, poniżej 25 roku życia, zdarzają się również przypadki późniejszego pojawienia się zmian. Przyczyny łysienia plackowatego są niejasne. Najczęściej rozważa się tło autoimmunologiczne zależne od limfocytów T.