Ultrasonografia tarczycy. Cz. 9: Ocena ultrasonograficzna przytarczyc
08.05.2023
prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała, dr hab. n. med. Ewelina Szczepanek-Parulska prof. UMP
Katedra i Klinika Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Guzki tarczycy
Guzki tarczycy są litymi (wypełnione komórkami) lub wypełnionymi płynem (torbiele) zmianami w tarczycy, które można wyczuć w badaniu szyi.
-
Nadczynność tarczycy w ciąży
Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy u kobiet w ciąży jest choroba Gravesa i Basedowa.
-
Nadczynność tarczycy u dzieci
Nadczynność tarczycy to zespół objawów klinicznych, zależnych od działania na receptory tkanek docelowych nadmiaru hormonów tarczycowych.
-
Pierwotna niedoczynność przytarczyc
Rozpoznanie pierwotnej niedoczynności przytarczyc opiera się na wynikach badań biochemicznych krwi. Stwierdza się wówczas: zmniejszone stężenie wapnia (hipokalcemia), zwiększone stężenie fosforanów (hiperfosfatemia) i małe lub nieoznaczalne stężeniem parathormonu.
-
Choroba Riedla
Choroba Riedla to rzadka, przewlekła choroba zapalna tarczycy charakteryzująca się masywnym zwłóknieniem tego narządu.
-
Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych; dotyczy ok. 1–2% dorosłych w Polsce. Chorują głównie kobiety w wieku 20–40 lat, natomiast rzadko zdarza się u dzieci.
-
Gruczolak wątroby (wątrobowokomórkowy): przyczyny, objawy i leczenie
Gruczolaki wątroby to guzy wątroby, które mogą ulec zezłośliwieniu. W większości przypadków gruczolaki wątroby nie powodują objawów. Kobiety z gruczolakiem wątroby nie powinny stosować doustnych środków antykoncepcyjnych ani wkładek domacicznych uwalniających hormony. Chorzy z gruczolakiem wątroby nie powinni przyjmować steroidów anabolicznych. Leczenie jest operacyjne, głównie z uwagi na ryzyko zezłośliwienia gruczolaka