Nowotwory neuroendokrynne żołądka – postępowanie zgodne z aktualnymi wytycznymi.
Mukozektomia we fragmentach - jak wykonać?
Podczas kolonoskopii przesiewowej u pacjentki wykryto i usunięto doszczętnie 2 gruczolaki cewkowo-kosmkowe z dysplazją małego stopnia, 6 polipów hiperplastycznych i 3 siedzące polipy ząbkowane z prawej połowy okrężnicy. Czy i kiedy wskazana jest kolonoskopia w omawianej sytuacji klinicznej?
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest przewlekłą nieswoistą chorobą zapalną jelita grubego. Chorzy są obciążeni zwiększonym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego.
60-letni mężczyzna z WZJG, przewlekle leczony mesalazyną, ma od 3 tygodni zaostrzenie choroby. Nie uzyskano poprawy pomimo doustnego leczenia metyloprednizolonem. Chory obecnie ma 6–8 wypróżnień z krwią na dobę, podwyższoną temperaturę ciała, CRP – 60 mg/l, a w surowicy stwierdzono przeciwciała przeciwko wirusowi cytomegalii. Czy wskazane jest leczenie przeciwwirusowe?
Który sposób leczenia jest optymalny dla tej 84-letniej pacjentki, wziąwszy pod uwagę przedstawione dane kliniczne?
U pacjentki, w ramach diagnostyki kamicy nerkowej wykonano TK, która wykazała dobrze odgraniczony guz przestrzeni przedkrzyżowej. Guz cechowała niejednorodna gęstość i współczynnik osłabienia wskazujący na zawartość tłuszczu. Radiolog wysunął podejrzenie tłuszczakomięsaka (liposarcoma).
Pacjent przebył przed 6 miesiącami resekcję przednią odbytnicy z powodu raka z wytworzeniem czasowej, odbarczającej ileostomii. Resekcja była doszczętna. Obecnie chory skarży się na ból podbrzusza i utrzymujące się uczucie parcia na stolec.
U pacjenta od 30 lat nawracają krwawienia z przewodu pokarmowego, które prowadzą do ciężkiej niedokrwistości wymagającej przetoczeń krwi. W żołądku, dwunastnicy i jelicie grubym stwierdzano liczne polipy o sinym zabarwieniu.
Kobieta chorująca od wielu lat na reumatoidalne zapalenie stawów skarży się na ból w prawym podżebrzu, występujący głównie po posiłkach, oraz na zaparcie. Od 2 lat ma umiarkowaną niedokrwistość z małym stężeniem żelaza w surowicy.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.