Chory podał, że oddaje kilkanaście wodnistych stolców z domieszką krwi na dobę. Nie mierzył temperatury ciała. Nie występowały u niego nudności, wymioty ani objawy ze strony innych układów.
SIBO – rozpoznawanie i leczenie.
Jak diagnozować przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego?
U pacjentki z silnym bólem w śródbrzuszu i podbrzuszu, któremu towarzyszyły luźne stolce (do 3/d) wykonano gastroskopię. Nie stwierdzono zmian patologicznych. Wyniki badań w kierunku celiakii oraz 3-krotnego badania kału na krew utajoną były ujemne.
60-letni mężczyzna z WZJG, przewlekle leczony mesalazyną, ma od 3 tygodni zaostrzenie choroby. Nie uzyskano poprawy pomimo doustnego leczenia metyloprednizolonem. Chory obecnie ma 6–8 wypróżnień z krwią na dobę, podwyższoną temperaturę ciała, CRP – 60 mg/l, a w surowicy stwierdzono przeciwciała przeciwko wirusowi cytomegalii. Czy wskazane jest leczenie przeciwwirusowe?
Pacjentka z przewlekłą wodnistą biegunką od 7 tygodni, bez domieszki krwi i śluzu, z towarzyszącym parciem na stolec i kurczowym bólem brzucha. Nie stwierdzono niedokrwistości, leukocytozy, gorączki, toksyny Clostridium difficile w kale oraz utraty masy ciała. Biegunka ma charakter sekrecyjny. Czy chora ma wskazania do badań endoskopowych?
U 63-letniego pacjenta po przebytej przed 2 laty radykalnej radioterapii z powodu raka płaskonabłonkowego gardła wykryto raka płaskonabłonkowego szyjnego odcinka przełyku. Zmianę usunięto techniką endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej w jednym kawałku. Czy leczenie endoskopowe jest wystarczające?
Pacjentka zgłosiła się do poradni gastroenterologicznej z powodu biegunki utrzymującej się od 6 miesięcy. Chora oddaje 6–8 luźnych stolców na dobę, bez śluzu i krwi. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna PZT u tej chorej?
Pacjentka zgłosiła się do poradni gastroenterologicznej z powodu utrzymującej się od 3 lat biegunki, która się nasiliła w ostatnich 3 miesiącach.
Pacjenta przyjęto na oddział chirurgii w trybie ostrego dyżuru z powodu uwięźniętych i wykrzepionych guzków krwawniczych odbytu. W wywiadzie zgłaszał od 3 dni plamienie krwią, silny ból, pieczenie, świąd okolicy odbytu. W badaniu fizykalnym w odbycie były widoczne zakrzepowo zmienione, martwicze i „rozpadające się” guzki krwawnicze.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.