Artykuł opisuje przypadek pacjenta z nierozpoznanym ADHD, od wielu lat leczącego się z powodu cukrzycy typu 1 (DM1).
27-letni mężczyzna zgłosił się do poradni diabetologicznej. Przez 4 lata nie przyjmował insuliny ani żadnych innych leków przeciwcukrzycowych.
Choć podstawą leczenia cukrzycy typu 1 nadal jest insulinoterapia, ostatnie lata przyniosły przełomowe odkrycia, które realnie przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości terapeutycznych.
W trakcie EASD przedstawiono kolejne przykłady insulin podawanych raz w tygodniu będących w trakcie badań klinicznych.
Posiadanie orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności otwiera przed studentami różne możliwości wsparcia. Lekarze powinni być tego świadomi, aby informować swoich pacjentów o dostępnych możliwościach, wspierać i poprawiać jakość ich życia.
Diabulimia to częste u chorych na cukrzycę typu 1 zaburzenie odżywiania, polegające na zamierzonym podawaniu niewystarczających dawek insuliny w celu utraty masy ciała.
Samokontrola glikemii jest niezbędnym elementem postępowania u chorego z cukrzycą, szczególnie leczonego insuliną.
Mylne, oparte na kryteriach klinicznych rozpoznanie cukrzycy typu 1 zamiast GCK-MODY prowadzi do niepotrzebnego leczenia insuliną i pogarsza jakość życia pacjenta.
Z wykorzystaniem dobrze przygotowanego modelu powinno być możliwe wyznaczenie wartości zadanego parametru, np. stężenia insuliny z jak najwyższą dokładnością.
Podczas 59. Zjazdu European Association for the Study of Diabetes dr Jennifer Linge przedstawiła wyniki badania nad nową cząsteczką leku antyhiperglikemicznego.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.