Ciekawym przykładem zastosowania tzw. systemów ekspertowych są „inteligentne” pompy insulinowe, w których wypracowany zestaw interpretowalnych reguł pozwala na wyznaczenie dawki insuliny, która powinna zostać podana pacjentowi.
W tym roku głównym organizatorem Zjazdu był prof. dr hab. med. Janusz Gumprecht. W artykule przedstawiono relację z majowego wydarzenia.
W odpowiedzi na pytanie „Jak podawać w udo insulinę długo działającą?” czat z uporem zalecał przemywanie skóry alkoholem – błędu nie skorygował. Proponował podawać insulinę w dolną część uda, ale po upewnieniu się „Czy na pewno?”, zmienił zdanie.
Jak postąpić z systemem zamkniętej pętli w czasie infekcji, miesiączki, czy braku optymalnego wyrównania metabolicznego wyjaśnia dr hab. Katarzyna Cyganek z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Specjalnie dla Państwa pacjentów przygotowaliśmy kulinarny e-book z wielkanocnymi potrawami z niskim indeksem glikemicznym. Zachęcamy do przekazywania pacjentom dietetycznej alternatywy dla tradycyjnych potraw świątecznych.
24-letni pacjent został przyjęty na oddział diabetologii z powodu dekompensacji cukrzycy typu 1. Pacjent przeszedł reedukację diabetologiczną, która przyniosła bardzo dobre efekty.
Teplizumab to obiecujący krok w kierunku zapobiegania cukrzycy typu 1, a nie tylko jej leczenia. Nowoczesna terapia, aktualnie zatwierdzona wyłącznie w USA, mimo ryzyka niesie za sobą również wiele nadziei.
Pacjentom chorym na cukrzycę w okresie świąteczno-noworocznym warto przypomnieć nie tylko o regularnym spożywaniu zbilansowanych posiłków oraz aktywności fizycznej, ale przygotować ich również na sytuacje awaryjne, które wymieniono w artykule.
Chcemy zbadać, czy uwarunkowania, jakie występują w populacji ogólnej osób z depresją, będą też charakterystyczne dla dzieci z cukrzycą typu 1 – mówi dr Andrzej Śliwerski z Instytutu Psychologii UŁ.
Wśród problemów psychicznych obserwowanych u pacjentów z cukrzycą typu 1 najwięcej jest zaburzeń odżywiania, depresji, zaburzeń lękowych i zaburzeń zachowania – mówi dr hab. Karina Badura-Brzoza, specjalista psychiatra, z Katedry i Oddziału Klinicznego Psychiatrii w Tarnowskich Górach SUM.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.