W pompie bezdrenowej zarządzanie podażą insuliny odbywa się bezprzewodowo za pomocą pilota sterującego. Ciągły podskórny wlew insuliny umożliwia małe urządzenie umieszczone na ciele pacjenta.
Jak postąpić z systemem zamkniętej pętli w czasie infekcji, miesiączki, czy braku optymalnego wyrównania metabolicznego wyjaśnia dr hab. Katarzyna Cyganek z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
W trakcie nocnego świątecznego dyżuru, w Niedzielę Wielkanocną w lekarskiej dyżurce rozległ się dźwięk telefonu Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii. W słuchawce odezwała się spanikowana 21-letnia pacjentka, mówiąc, że jej pompa insulinowa uległa awarii.
Od 1 stycznia zostały rozszerzone grupy uprawnionych oraz możliwości wyboru refundowanego systemu CGM-RT w razie nieświadomości hipoglikemii. W artykule opisano jak wystawić zlecenie dla dorosłego pacjenta chorego na cukrzycę typu 1 lub 3.
W artykule przedstawiono najczęstszy przypadek – zlecenia dla chorego z kategorii: „dorosły z cukrzycą typu 1 albo 3 albo innymi typami cukrzycy wymagającymi co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę (intensywna insulinoterapia).”
1 stycznia 2023 roku, zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, wprowadzono zmiany w zakresie refundacji systemów ciągłego monitorowania glikemii.
Artykuł zawiera omówienie wyników badania z randomizacją opublikowanego w 2022 r. na łamach „Diabetes Obesity Metabolism”.
Czy chory najpierw powinien kontrolować glikemię za pomocą glukometru?
Na przestrzeni lat pojawiło się wiele „domorosłych” metod podawania insuliny w taki sposób, by nie było to widoczne w odczycie podsumowującym wyrównanie w ciągu ostatnich kilku tygodni. W artykule przedstawiono przykłady, z którymi autorka spotkała się w praktyce zawodowej.
Terapia za pomocą osobistej pompy insulinowej wymaga od pacjenta noszenia urządzenia podłączonego do ciała niemal przez całą dobę. Niestety, istnieją również okoliczności, w których konieczne staje się odłączenie pompy insulinowej. Jakie to sytuacje?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.