Przypadki

 • Jak brzoskwinie i oliwki mogą się przydać do leczenia cukrzycy typu 2?

  73-letni pacjent, chorujący na cukrzycę typu 2 został skierowany na Oddział Diabetologii z powodu wysokich wartości glikemii w samokontroli (do 300 mg/dl), co odzwierciedlała także wartość hemoglobiny glikowanej przekraczająca 9,5%.

 • Wodoodporne pompy insulinowe – czy aby na pewno?

  W niedzielne południe 20-letnia pacjentka zgłosiła się do Izby Przyjęć z powodu awarii pompy insulinowej. Pacjentka nie była podłączona do pompy insulinowej od poprzedniego dnia. Spędziła go na plaży ze znajomymi, a z uwagi na to, iż pompa była wodoodporna – nie odłączyła jej przed kąpielą ani nie chroniła przed piaskiem.

 • (Nie)spodziewane konsekwencje późno rozpoznanej cukrzycy

  Objawy cukrzycy towarzyszyły pacjentce od 6 miesięcy. Średnia glikemia oscylowała wokół 470 mg/dl. Gwałtowna normalizacja dobowego profilu glikemii po rozpoczęciu insulinoterapii doprowadziła do ujawnienia intensywnie wyrażonych objawów polineuropatii cukrzycowej.

 • Szybciej znaczy... lepiej?

  Opisany przypadek pokazuje, iż mimo zastosowania najlepszych dostępnych metod podaży insuliny, kluczowym czynnikiem dla wyrównania glikemii jest tryb życia, regularność posiłków i podawanie insuliny przed posiłkiem.

 • „Bo mi się należy”

  Celem wizyty dla pacjentki było uzyskanie refundacji na agonistę receptora GLP-1. Szczegółowo prześledziłam z pacjentką kryteria refundacyjne i wytłumaczyłam, że ich nie spełnia. I to był moment, w którym przestała się uśmiechać.

 • Wiedza nie tylko „od święta”

  W trakcie nocnego świątecznego dyżuru, w Niedzielę Wielkanocną w lekarskiej dyżurce rozległ się dźwięk telefonu Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii. W słuchawce odezwała się spanikowana 21-letnia pacjentka, mówiąc, że jej pompa insulinowa uległa awarii.

 • Pacjent zaprzestał konwencjonalnego leczenia cukrzycy

  34-letni chory na cukrzycę autoimmunologiczną odmówił wdrożenia zaplanowanego leczenia, tłumacząc, że pomogła mu medycyna chińska.

 • Najważniejsze informacje są zapisane drobnym drukiem

  50-letnia chora na cukrzycę typu 2, szczupła, bez chorób towarzyszących. Po rozpoczęciu leczenia inhibitorem SGLT-2 schudła 7 kg. Zapoznaj się z opisanym przypadkiem i zaleconą terapią.

 • Technologia zawodzi?

  24-letni pacjent chorujący na cukrzycę typu 1 od 13 lat zgłosił się do poradni diabetologicznej z powodu nawracających epizodów hipoglikemii. Wywiad był niejednoznaczny, a pacjent wydawał się zaniepokojony sytuacją, szczególnie, że dwukrotnie trafiał na szpitalny oddział ratunkowy z powodu hipoglikemii z utratą przytomności.

 • Historia pewnego „gola”

  Historia naszej znajomości z panem Robertem zaczęła się od ... „gola”. Nie było to bynajmniej celne trafienie do mundialowej bramki, ale epizod ciężkiej hipoglikemii. Przeczytaj opis przypadku.

52 artykuły - strona 1 z 6

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Sponsorem serwisu jest