30-letni chory na cukrzycę typu 1 skontaktował się zaniepokojony faktem, iż awaria pompy spowodowała utratę wszystkich danych. Nie wiedział, ile insuliny potrzebuje w dawce bazowej, w ramach bolusów doposiłkowych ani celem korekty hiperglikemii, gdyż „zawsze liczyła to za niego pompa”.
37-letnia pacjentka zgłosiła się do diabetologa w 10. tygodniu drugiej ciąży z wynikiem OGTT: 5,41–8,6–8,22 mmol/l. W wywiadzie przed 3 laty ciąża powikłana cukrzycą ciążową, którą leczono dietą.
Przesyłanie danych z urządzeń medycznych to ważna część telemedycyny. W czasie pandemii zdalny (bez dotyku, bez ryzyka zarażenia) eksport danych z aplikacji za pomocą plików CSV jest nie do przecenienia.
Ważne, aby elementy insulinoterapii, które są całkowicie zależne od postępowania chorego i lekarza, były realizowanie w sposób optymalny, z wyeliminowaniem opisanych w artykule nieprawidłowości.
Insulina jest najbardziej uniwersalnym i najskuteczniejszym lekiem przeciwcukrzycowym, może być stosowana w każdej sytuacji klinicznej i na każdym etapie leczenia cukrzycy typu 2. Zapoznaj się z opisanymi przypadkami i komentarzem ekspertów.
Przedstawione w artykule przypadki pacjentek dobrze ilustrują rozmaitość sytuacji klinicznych spotykanych w terapii cukrzycy ciążowej, a jednocześnie unaoczniają konieczność stosowania zasady indywidualizacji terapii cukrzycy.
W tekście opisano przypadki pacjentów, którzy mimo podeszłego wieku funkcjonowali w pełni samodzielnie, można było z nimi szczegółowo ustalić zasady terapii, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby zastosować intensywną insulinoterapię.
W artykule przedstawiono historie 3 pacjentów, u których z sukcesem zastosowano przejściowo insulinoterapię.
Termin „cukrzyca o znanej przyczynie” obejmuje szerokie spektrum przypadków przewlekłej hiperglikemii, wymienionych w etiologicznej klasyfikacji cukrzycy według WHO, jako „inne specyficzne typy cukrzycy”, a w polskiej terminologii określanych niekiedy żargonowo mianem cukrzycy typu 3.
Intensywna insulinoterapia to stosowane od lat w diabetologii określenie modelu leczenia polegającego na podawaniu wielokrotnych wstrzyknięć insuliny w ciągu dnia.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.