37-letnia pacjentka zgłosiła się do diabetologa w 10. tygodniu drugiej ciąży z wynikiem OGTT: 5,41–8,6–8,22 mmol/l. W wywiadzie przed 3 laty ciąża powikłana cukrzycą ciążową, którą leczono dietą.
Na pytanie odpowiada dr n. med. Bogusław Wolnik z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Do poradni diabetologicznej zgłosił się chory stosujący insulinę bazową w dawce 80 j./dzień w skojarzeniu z lekami doustnymi...
Do typowych objawów niedocukrzenia należą: bladość, poty, kołatanie serca, drżenia mięśniowe, nudności, bóle i zawroty głowy, uczucie głodu.
Hipoglikemia stanowi najczęstsze ostre powikłanie cukrzycy. Za hipoglikemię uważa się zmniejszenie stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), niezależnie od występowania objawów klinicznych.
Znaczenie ścisłej kontroli glikemii w celu ograniczenia ryzyka powikłań cukrzycy jest bezdyskusyjne. Dążenie do optymalnego wyrównania niesie jednak ze sobą również zagrożenia, wśród których najpoważniejszym jest ryzyko występowania hipoglikemii.
Hipoglikemia jako działanie niepożądane terapii przeciwcukrzycowej może mieć wpływ na chorobowość i śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.