Dzięki niewielkim laserom półprzewodnikowym bylibyśmy w stanie wykryć w wydychanym powietrzu konkretne związki, które mogą świadczyć o zbliżającym się ataku astmy czy o wczesnym etapie nowotworu - mówi prof. Maciej Bugajski z Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie.
Ośmioro przedsiębiorców i konsorcjów naukowo-przemysłowych otrzyma łącznie 55 mln zł na badania naukowe, prace rozwojowe oraz wdrożeniowe w zakresie poszukiwania innowacyjnych leków, nowoczesnych metod terapeutycznych, a także nowych technologii produkcji leków generycznych.
Czy dzień, czy noc, czy słońce, czy deszcz, 24 godziny na dobę lotnicy z 8. Bazy Lotnictwa transportowego w Krakowie-Balicach są gotowi do wykonywania lotów w ramach "Akcji Serce".
18 listopada w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu akredytacyjnego, przyznanego Zamojskiemu Szpitalowi Niepublicznemu Sp. z o.o. przez Ministra Zdrowia, po raz pierwszy.
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie kupiła 12 nowoczesnych ambulansów ratunkowych. Trafią one do 9 powiatów Pomorza Zachodniego. Uroczyste przekazanie pojazdów odbyło się 21 listopada br., w siedzibie stacji przy ulicy Mazowieckiej 14 w Szczecinie.
Zaprezentowany w czwartek raport Instytutu Ochrony Zdrowia dowodzi m.in., że do wzrostu efektywności systemu wpływ przyczyniłaby się lepsza koordynacja opieki medycznej i ponadresortowe podejście do zdrowia.
Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał do wiadomości i stosowania stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie Diabetologii prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Strojka w sprawie wskazań refundacyjnych dla analogów długodziałających.
Pracodawcy RP zwrócili się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o doprecyzowanie przepisów dotyczących pobierania dopłat do świadczeń od osób posiadających ubezpieczenie.
Najlepszym rozwiązaniem jest oparcie POZ o "generalistę", jakim jest lekarz rodzinny. Proces jego implementacji w naszym kraju powinien zostać przyspieszony i zakończony - uważa Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Celem nowelizacji jest - według ustawodawców - zwiększenie gwarancji wykonywania wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej z zachowaniem ich kompleksowości. Chodzi także o umożliwienie przedłużania okresu obowiązywania wygasających umów o udzielanie tych świadczeń, w przypadku ewentualnej niemożności ich dalszego udzielania.
W związku z nowym prawem, pracę przy sprzedaży refundowanego sprzętu medycznego straci 2 tysiące osób. Część firm rozważa zamknięcie interesu - pisze "Puls Biznesu".
19 listopada, na 35. posiedzeniu Rada Przejrzystości opowiedziała się za zakwalifikowaniem leczenia przetoczeniami immunoglobulin w chorobach neurologicznych (IVIG) do koszyka świadczeń gwarantowanych, przy czym w przypadku stwardnienia rozsianego powinna to być jedynie postać rzutowo-remisyjna.
W tym roku do Mazowieckiego Oddziału Wojewózkiego Narodowego Funduszu Zdrowi trafiły 74 skargi od pacjentów na dodatkowe opłaty - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Aż 2 mln Polek budzi się w nocy, aby zapalić papierosa - alarmują specjaliści z okazji obchodzonego 21 listopada Światowego Dnia Rzucania Palenia.
Do nałogowego (codziennego) palenia tytoniu przyznaje się 27% Polaków w wieku 15 i więcej lat. Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia.
Dzięki ustawie o działalności leczniczej udało się zmniejszyć ujemne wyniki finansowe szpitali - podkreślił podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. W ocenie opozycji, ustawa nie poprawiła sytuacji lecznic.
Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą tyskiej komendy wykryli "proceder przyjmowania korzyści majątkowej w zamian za wystawianie zwolnień lekarskich" - informuje śląska policja.
Bakteria legionelli płynie w rurach kolejnych podlaskich placówek. Pacjenci nie mogą tam korzystać z pryszniców i ciepłej wody.
Zarząd Województwa Podlaskiego zapoznał się z sytuacją finansową placówek ochrony zdrowia, podległych samorządowi województwa, za trzy kwartały bieżącego roku. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku nastąpiło pogorszenie.
Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że 30 listopada rozwiązaniu ulegają umowy zawarte między Śląskim OW NFZ a Szpitalem Blachownia Sp. z o.o. (dawniej Skrzypczyński Cezary Prywatna Przychodnia Lekarska w Blachowni). Od 1 grudnia szpital powiatowy w Blachowni prowadzony będzie przez nowego dzierżawcę, którym została Polska Grupa Medyczna.