Z kraju

  • Testy na HIV u wszystkich hospitalizowanych?

    Pod przewodnictwem wicewojewody Przemysława Paci w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie utworzenia Wielkopolskiego Wojewódzkiego Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV.

  • Dotacja dla gorzowskiego szpitala

    29 stycznia w Biurze Samorządu Województwa Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim marszałek Marcin Jabłoński oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Gorzowie Wlkp. Andrzej Szmit podpisali porozumienie w sprawie przekazania dotacji celowej samorządu wojewódzkiego na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji "Modernizacja Oddziału Dziecięcego z Pododdziałem Neurologicznym Dla Dzieci".

  • Nowe karetki w Łódzkiem

    W Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego przy ulicy Wareckiej w Łodzi oddane zostały do użytku 3 nowoczesne karetki pogotowia ratunkowego. W uroczystości, której gospodarzem był dyrektor naczelny WSPR Bogusław Tyka, uczestniczyli: wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska i marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Nowe pojazdy poświęcił ksiądz Piotr Turek.

  • Kolejne akredytacje CMJ

    Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia uzupełniło listę szpitali z akredytacją o kolejne 2 jednostki: Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z o.o. (akredytacja pełna, ważna do 18 stycznia 2012) i Szpital Specjalistyczny im. św. Zofii SP ZOZ w Warszawie (akredytacja pełna, ważna do dnia 12 stycznia 2012). Aktualnie certyfikat szpitala akredytowanego posiada 77 jednostek.

  • AMW przedłuża współpracę z UM w Zaporożu

    28 stycznia w budynku rektoratu Akademii Medycznej we Wrocławiu podpisano aneks do umowy o współpracy pomiędzy naszą uczelnią i Uniwersytetem Medycznym w Zaporożu na Ukrainie. Obie strony są bardzo zadowolone z dotychczasowej współpracy . Aneks do umowy podpisali rektor UM w Zaporożu prof. dr hab. Jurij Michajłowicz Kolesnik oraz prof. dr hab. Ryszard Andrzejak, rektor wrocławskiej AM.

  • Nagroda im. Heweliusza dla pracownika AMG

    Prof. dr hab. Marek Latoszek, emerytowany kierownik Zakładu Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej AMG, został tegorocznym laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych.

  • Przedsiębiorcy uhonorowali lekarzy

    Prof. dr hab. n. med Jacek Białkowski – kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr hab. n. med Marek Rudnicki – profesor chirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago znaleźli się wśród "Platynowych Laureatów" nagród przyznawanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

  • Tomograf bliżej dzieci

    W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oficjalnie rozpoczęła pracę Pracownia Tomografii Komputerowej. Pracownia powstała dzięki współpracy szpitala z inwestorem zewnętrznym. Zdaniem obu stron, takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści zarówno szpitalowi, jak i inwestorowi.

  • Hemodynamika w Sanoku

    27 stycznia wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wzięła udział w uroczystym otwarciu Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych NZOZ w Sanoku. Jest to szósty w regionie oddział hemodynamiki. Tym samym jest już gotowa cała sieć nowoczesnej kardiologii inwazyjnej na Podkarpaciu. Centrum zajmuje się pacjentami z zawałami serca i udarami mózgu. Oddział działa od początku roku i już przyjął kilkudziesięciu pacjentów.

  • Ratownicy skarżą się premierowi

    Ratownicy medyczni są zbulwersowani postępowaniem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wobec tego środowiska. "To, jak jesteśmy traktowani, nie godzi się nazwać w żaden sposób" - pisze w liście do premiera Donald Tuska przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Robert Szulc. Jego zdaniem, resort robi wszystko, by oprowadzić do sytuacji, w której "któregoś dnia nie będzie komu walczyć o ludzkie życie".

  • Samorząd farmaceutów krytykuje RPO

    Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej "ze zdziwieniem i zaniepokojeniem" przyjęło informację o złożeniu przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy o izbach aptekarskich, a także innych ustaw dotyczących samorządów zawodowych.

  • Szpitalna spółka powiatu i miasta

    Od 1 stycznia szpital w Szczecinku (Zachodniopomorskie) działa pod nazwą Szpital w Szczecinku Sp. z o.o., jako spółka prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządów. Udziałowcami spółki są powiat szczecinecki oraz miasto Szczecinek, mając niemal równe udziały w spółce, z ok. 1-procentową przewagą starostwa. Miasto do spółki wniosło środki pieniężne w wysokości 2 mln zł, starostwo przekazało spółce nieruchomości o wartości ok. 12-13 mln zł.

  • Dializy wciąż bez kontraktów

    27 stycznia w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się drugie spotkanie zespołu negocjacyjnego NFZ z przedstawicielami Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej "Medycyna Polska". Tematem spotkania były koszty wykonywania dializ na terenie kraju oraz kontraktowanie usług z zakresu dializoterapii przez oddziały wojewódzkie NFZ. Do porozumienia znów nie doszło.- Proponowane przez NFZ stawki są niższe niż obowiązujące w niektórych województwach przed 7 laty i sprawiają wrażenie życzeniowych - komentuje wiceprezes SNIGMP Stanisław Mazur.

  • Kardiologia interwencyjna w Kutnie

    Firma Allenort z Warszawy utworzy na terenie Szpitala im. dr A. Troczewskiego w Kutnie (Łódzkie) oddział kardiologii interwencyjnej. Komisja ds. przeprowadzenia przetargu, powołana przez dyrektora SP ZOZ Romualda Stelmach, na wyłonienie firmy, która utworzy oddział kardiologii, wybrała właśnie ofertę warszawskiej spółki.

  • Porozumienie płacowe w Lesku

    Dyrektor szpitala powiatowego w Lesku (Podkarpackie) Alicja Szczepańska zgodziła się przystać na ostatnie postulaty głodujących związkowców, zredukowane z poziomu 800 do 300 złotych netto. Porozumienie osiągnięto podczas obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Rzeszowie pod przewodnictwem wojewody Mirosława Karapyty.

  • Problemy podlaskiej transplantologii

    26 stycznia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. med. Wojciechem Rowińskim - Konsultantem Krajowym ds. Transplantologii Klinicznej oraz dr hab. n. med. Markiem Gacko - Konsultantem Wojewódzkim ds. Transplantologii Klinicznej w obecności wicemarszałka Bogusława Dębskiego i dyrektorów podlaskich szpitali.

  • Wsparcie dla lecznicy w Zielonej Górze

    27 stycznia w urzędzie marszałkowskim województwa lubuskiego marszałek Marcin Jabłoński oraz dyrektor szpitala wojewódzkiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Waldemar Taborski podpisali umowę dotyczącą przekazania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji w placówce. W myśl umowy zarząd województwa przekaże lecznicy dofinansowanie w wysokości ponad 1,48 mln zł.

  • Samorząd łączy toruńskie placówki medyczne

    26 stycznia sejmik województwa kujawsko-pomorskiego przyjął uchwałę dotyczącą połączenia 3 toruńskich placówek medycznych – Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i Wojewódzkiego Centrum Stomatologii. Projekt fuzji zostanie teraz przekazany do zaopiniowana wojewodzie oraz reprezentacjom pracowniczym.

  • Ratownicy chcą społecznej kontroli ZOZ-ów

    Utworzenie Krajowego Zespołu Kontrolerów ZOZ - organu poza administracją państwową, niezależnego politycznie, z oddziałami wojewódzkimi, opartego na idei społeczeństwa obywatelskiego i na zasobach obywatelskich, kontrolującego wykonywanie usług z kontraktów NFZ "w oparciu o sygnały społeczne" proponuje w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".

  • Wojsko szuka lekarzy na misje

    Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia W Ministerstwie Obrony narodowej zwrócił się z prośbą do komendantów SPZOZ-ów podległych temu resortowi z prośbą o pomoc w wyłonieniu kandydatów do pracy w placówkach medycznych Polskich Kontyngentów Wojskowych, zwłaszcza w Afganistanie. "Ze względu na wagę problemu, proszę o bardzo odpowiedzialne i pryncypialne podejście do tej sprawy" - napisał zastępca szefa ds. operacyjno-medycznych płk lek. Wiesław Sojka.

98919 artykułów - strona 4368 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.