Pod przewodnictwem wicewojewody Przemysława Paci w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie utworzenia Wielkopolskiego Wojewódzkiego Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV.
29 stycznia w Biurze Samorządu Województwa Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim marszałek Marcin Jabłoński oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Gorzowie Wlkp. Andrzej Szmit podpisali porozumienie w sprawie przekazania dotacji celowej samorządu wojewódzkiego na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji "Modernizacja Oddziału Dziecięcego z Pododdziałem Neurologicznym Dla Dzieci".
W Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego przy ulicy Wareckiej w Łodzi oddane zostały do użytku 3 nowoczesne karetki pogotowia ratunkowego. W uroczystości, której gospodarzem był dyrektor naczelny WSPR Bogusław Tyka, uczestniczyli: wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska i marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Nowe pojazdy poświęcił ksiądz Piotr Turek.
Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia uzupełniło listę szpitali z akredytacją o kolejne 2 jednostki: Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z o.o. (akredytacja pełna, ważna do 18 stycznia 2012) i Szpital Specjalistyczny im. św. Zofii SP ZOZ w Warszawie (akredytacja pełna, ważna do dnia 12 stycznia 2012). Aktualnie certyfikat szpitala akredytowanego posiada 77 jednostek.
28 stycznia w budynku rektoratu Akademii Medycznej we Wrocławiu podpisano aneks do umowy o współpracy pomiędzy naszą uczelnią i Uniwersytetem Medycznym w Zaporożu na Ukrainie. Obie strony są bardzo zadowolone z dotychczasowej współpracy . Aneks do umowy podpisali rektor UM w Zaporożu prof. dr hab. Jurij Michajłowicz Kolesnik oraz prof. dr hab. Ryszard Andrzejak, rektor wrocławskiej AM.
Prof. dr hab. Marek Latoszek, emerytowany kierownik Zakładu Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej AMG, został tegorocznym laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych.
Prof. dr hab. n. med Jacek Białkowski – kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr hab. n. med Marek Rudnicki – profesor chirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago znaleźli się wśród "Platynowych Laureatów" nagród przyznawanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.
W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oficjalnie rozpoczęła pracę Pracownia Tomografii Komputerowej. Pracownia powstała dzięki współpracy szpitala z inwestorem zewnętrznym. Zdaniem obu stron, takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści zarówno szpitalowi, jak i inwestorowi.
27 stycznia wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wzięła udział w uroczystym otwarciu Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych NZOZ w Sanoku. Jest to szósty w regionie oddział hemodynamiki. Tym samym jest już gotowa cała sieć nowoczesnej kardiologii inwazyjnej na Podkarpaciu. Centrum zajmuje się pacjentami z zawałami serca i udarami mózgu. Oddział działa od początku roku i już przyjął kilkudziesięciu pacjentów.
Ratownicy medyczni są zbulwersowani postępowaniem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wobec tego środowiska. "To, jak jesteśmy traktowani, nie godzi się nazwać w żaden sposób" - pisze w liście do premiera Donald Tuska przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Robert Szulc. Jego zdaniem, resort robi wszystko, by oprowadzić do sytuacji, w której "któregoś dnia nie będzie komu walczyć o ludzkie życie".
Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej "ze zdziwieniem i zaniepokojeniem" przyjęło informację o złożeniu przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy o izbach aptekarskich, a także innych ustaw dotyczących samorządów zawodowych.
Od 1 stycznia szpital w Szczecinku (Zachodniopomorskie) działa pod nazwą Szpital w Szczecinku Sp. z o.o., jako spółka prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządów. Udziałowcami spółki są powiat szczecinecki oraz miasto Szczecinek, mając niemal równe udziały w spółce, z ok. 1-procentową przewagą starostwa. Miasto do spółki wniosło środki pieniężne w wysokości 2 mln zł, starostwo przekazało spółce nieruchomości o wartości ok. 12-13 mln zł.
27 stycznia w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się drugie spotkanie zespołu negocjacyjnego NFZ z przedstawicielami Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej "Medycyna Polska". Tematem spotkania były koszty wykonywania dializ na terenie kraju oraz kontraktowanie usług z zakresu dializoterapii przez oddziały wojewódzkie NFZ. Do porozumienia znów nie doszło.- Proponowane przez NFZ stawki są niższe niż obowiązujące w niektórych województwach przed 7 laty i sprawiają wrażenie życzeniowych - komentuje wiceprezes SNIGMP Stanisław Mazur.
Firma Allenort z Warszawy utworzy na terenie Szpitala im. dr A. Troczewskiego w Kutnie (Łódzkie) oddział kardiologii interwencyjnej. Komisja ds. przeprowadzenia przetargu, powołana przez dyrektora SP ZOZ Romualda Stelmach, na wyłonienie firmy, która utworzy oddział kardiologii, wybrała właśnie ofertę warszawskiej spółki.
Dyrektor szpitala powiatowego w Lesku (Podkarpackie) Alicja Szczepańska zgodziła się przystać na ostatnie postulaty głodujących związkowców, zredukowane z poziomu 800 do 300 złotych netto. Porozumienie osiągnięto podczas obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Rzeszowie pod przewodnictwem wojewody Mirosława Karapyty.
26 stycznia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. med. Wojciechem Rowińskim - Konsultantem Krajowym ds. Transplantologii Klinicznej oraz dr hab. n. med. Markiem Gacko - Konsultantem Wojewódzkim ds. Transplantologii Klinicznej w obecności wicemarszałka Bogusława Dębskiego i dyrektorów podlaskich szpitali.
27 stycznia w urzędzie marszałkowskim województwa lubuskiego marszałek Marcin Jabłoński oraz dyrektor szpitala wojewódzkiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Waldemar Taborski podpisali umowę dotyczącą przekazania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji w placówce. W myśl umowy zarząd województwa przekaże lecznicy dofinansowanie w wysokości ponad 1,48 mln zł.
26 stycznia sejmik województwa kujawsko-pomorskiego przyjął uchwałę dotyczącą połączenia 3 toruńskich placówek medycznych – Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i Wojewódzkiego Centrum Stomatologii. Projekt fuzji zostanie teraz przekazany do zaopiniowana wojewodzie oraz reprezentacjom pracowniczym.
Utworzenie Krajowego Zespołu Kontrolerów ZOZ - organu poza administracją państwową, niezależnego politycznie, z oddziałami wojewódzkimi, opartego na idei społeczeństwa obywatelskiego i na zasobach obywatelskich, kontrolującego wykonywanie usług z kontraktów NFZ "w oparciu o sygnały społeczne" proponuje w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".
Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia W Ministerstwie Obrony narodowej zwrócił się z prośbą do komendantów SPZOZ-ów podległych temu resortowi z prośbą o pomoc w wyłonieniu kandydatów do pracy w placówkach medycznych Polskich Kontyngentów Wojskowych, zwłaszcza w Afganistanie. "Ze względu na wagę problemu, proszę o bardzo odpowiedzialne i pryncypialne podejście do tej sprawy" - napisał zastępca szefa ds. operacyjno-medycznych płk lek. Wiesław Sojka.