mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Ratownicy chcą społecznej kontroli ZOZ-ów

    Utworzenie Krajowego Zespołu Kontrolerów ZOZ - organu poza administracją państwową, niezależnego politycznie, z oddziałami wojewódzkimi, opartego na idei społeczeństwa obywatelskiego i na zasobach obywatelskich, kontrolującego wykonywanie usług z kontraktów NFZ "w oparciu o sygnały społeczne" proponuje w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".

  • Wojsko szuka lekarzy na misje

    Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia W Ministerstwie Obrony narodowej zwrócił się z prośbą do komendantów SPZOZ-ów podległych temu resortowi z prośbą o pomoc w wyłonieniu kandydatów do pracy w placówkach medycznych Polskich Kontyngentów Wojskowych, zwłaszcza w Afganistanie. "Ze względu na wagę problemu, proszę o bardzo odpowiedzialne i pryncypialne podejście do tej sprawy" - napisał zastępca szefa ds. operacyjno-medycznych płk lek. Wiesław Sojka.

  • NIK skontroluje NFZ zgodnie z planem

    W odpowiedzi na skierowaną do Najwyższej Izby Kontroli prośbę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy o przeprowadzenie kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie sposobu i metodologii wyceny świadczeń zdrowotnych, finansowanych przez Fundusz, z uwzględnieniem udziału kosztów pracy lekarzy i innego personelu medycznego, NIK poinformowała, że zbada przedstawione zagadnienia w ramach przewidzianej na II/III kwartał br. kontroli planowej dot. wykonania planu finansowego Funduszu w 2008 r.

  • Dodatkowe pieniądze dla szpitala w Zgierzu

    2 miliony zł ma otrzymać Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu (Łódzkie) na modernizację oddziału psychiatrii. – Zwrócę się z prośbą do Radnych Sejmiku, aby wyrazili zgodę na przesunięcie środków z poręczeń – zadeklarował marszałek województwa Włodzimierz Fisiak, który odwiedził placówkę. – Samorząd zrobi wszystko żeby szpital dalej funkcjonował – obiecał.

  • Można się specjalizować

    W związku z zapytaniami lekarzy i lekarzy dentystów, a także w odpowiedzi na pismo Naczelnej Rady Lekarskiej w kwestii postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w terminie 1–31 marca br., Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia poinformował, że nie ma przeszkód w ubieganiu się o rozpoczęcie specjalizacji w ww. terminie.

  • Czy szpitale "chomikują" miejsca?

    Część stołecznych szpitali nie informuje pogotowia ratunkowego o wolnych miejscach i odmawia przyjęcia pacjentów, przetrzymując je dla przypadków zagrożenia życia - wynika z "wizytacji" Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzonej 22 stycznia na 31 oddziałach 16 warszawskich lecznic.

  • MZ: Koniec wieloetatowości w klinikach

    W szpitalach klinicznych nie będzie już wieloetatowości - zapowiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak podczas spotkania w sprawie przekształceń zakładów opieki zdrowotnej, które odbyło się 23 stycznia w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. Według założeń resortu, lekarz zatrudniony przez rektora będzie miał tylko 1 etat z oddelegowaniem z miejsca pracy, jakim jest uczelnia wyższa, do szpitala.

  • Ratownicy medyczni chcą mieć swoją ustawę

    23 stycznia w Rudzie Śląskiej, podczas I Ogólnopolskiego Zjazdu Ratowników Medycznych, zorganizowanego przez Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego i Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", powołano specjalny zespół, który ma za zadanie opracować społeczny projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego.

  • Protest głodowy w Lesku

    23 stycznia 4 osoby – pielęgniarka, położna i dwóch ratowników medycznych ze szpitala powiatowego w Lesku (Podkarpackie) rozpoczęło protest głodowy. Tego dnia, podobnie jak poprzedniego i dwa dni wcześniej siostry odeszły na godzinę od łóżek pacjentów. Protestujący domagają się wzrostu płac. Głodujące osoby nie przestają pracować, nocują na korytarzu szpitalnym, gdzie rozłożyły materace. 24 stycznia do głodujących dołączyło 8 osób, 25 stycznia głodowało już 27 osób.

  • Świętokrzyski cytomammobus rusza w trasę

    Mieszkanki powiatu staszowskiego (Świętokrzyskie) będą mogły na miejscu wykonać bezpłatne badanie cytologiczne oraz mammografię. Dziś do Staszowa przyjedzie bowiem cytomammobus. Przez miesiąc będzie odwiedzał gminy powiatu staszowskiego.

  • Śląskie szpitale chcą oszczędzać na energii

    W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego dyrektorom szpitali podległym samorządowi wojewódzkiemu przedstawiono założenia programu zarządzania energią i środowiskiem. Jest to odpowiedź samorządu na wyzwania związane z polityką Unii Europejskiej w zakresie energooszczędnej gospodarki oraz szukanie oszczędności w funkcjonowaniu placówek.

  • Rząd znów pominął szpitale niepubliczne

    Kolejny raz, kształtując mechanizmy wsparcia dla szpitali, pominięto placówki prowadzone przez samorządy powiatowe w formie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej - stwierdził Związek Powiatów Polskich, komentując najnowszy projekt nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego pod nazwą "Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli".

  • Koszalin szczepi przeciw HPV

    Koszalin włączył się do realizacji programu szczepień nastolatek przeciw wirusowi HPV. - To najlepsza polisa dla 13-latek, najlepsza inwestycja w zdrowie i przyszłość dziewczynek - uważa Mirosław Mikietyński, prezydent miasta, z zawodu chirurg dziecięcy.

  • Rok po otwarciu Mazowieckiego Centrum PET-CT

    Pierwsza w województwie mazowieckim pracownia PET-CT, która mieści się przy Wojskowym Instytucie Medycznym w ciągu pierwszego roku działalności przebadała blisko 2 000 osób ze zmianami nowotworowymi. Zapotrzebowanie na diagnostykę PET-CT jest tak duże, że w najbliższym czasie ośrodek rozpocznie pracę w systemie dwóch zmian.

  • Koniec protestu w Świeciu

    300 złotych netto podwyżki od stycznia i obietnicę zatrudnienia 10 nowych pielęgniarek od marca wynegocjowały 22 stycznia po trwających 4 godziny rozmowach siostry w Wojewódzkim Szpitalu Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr. Józefa Bednarza w Świeciu (Kujawsko-Pomorskie), które 19 stycznia przeprowadziły 2-godzinny strajk ostrzegawczy, a 20 stycznia rozpoczęły protest głodowy (uczestniczyło w nim ponad 50 kobiet).

  • Szczodrość zadłużonego szpitala

    Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działalność w zakresie gospodarowania środkami publicznymi w wybranych dziedzinach przez Zespółu Opieki Zdrowotnej w Tczewie w latach 2006–2007. Według NIK, odpowiedzialność za niegospodarne wykorzystywanie tych środków ponosił ówczesny dyrektor szpitala Janusz Boniecki. Izba sugeruje, by władze powiatu wzmocniły nadzór nad prowadzeniem gospodarki finansowej placówki, która obecnie jest w likwidacji.

  • Posłowie koalicji nie chcą sieci szpitali

    Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła bez dyskusji wniosek posła PO Norberta Raby o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego (autorstwa PiS) projektu ustawy o sieci szpitali. Projekt - przygotowany przez rząd PiS - trafił już do Sejmu ubiegłej kadencji, jednak prace nad nim nie zostały zakończone. W obecnym nie ma zasadniczych zmian w porównaniu do pierwszej wersji.

  • Stacje dializ nie porozumiały się z NFZ

    22 stycznia w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się spotkanie zespołu negocjacyjnego NFZ z przedstawicielami Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej "Medycyna Polska" pod przewodnictwem Stanisława Mazura. Wraz z przedstawicielami Izby na spotkanie przybyła również Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

  • Lekarz zawiadomił o próbie korupcji

    2 000 złotych łapówki usiłowała wręczyć lekarzowi ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego w zamian za wystawienie opinii, pomocnej synowi kobiety, ubiegającemu się o przywrócenie renty cofniętej przez ZUS. Teraz "troskliwą" matkę czeka odpowiedzialność karna.

  • "NFZ nieuczciwie szuka oszczędności"

    Z końcem 2008 roku przestała obowiązywać ustawa z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń. Od 1 stycznia 2009 r. cały dodatkowy strumień pieniędzy, które świadczeniodawcy otrzymywali zgodnie z tą ustawą na wynagrodzenia personelu, miał zostać włączony do wartości kontraktu, podpisywanego przez świadczeniodawcę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

98921 artykułów - strona 4369 z 4947
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.