Zapewnienie odpowiedniego standardu uśmierzania bólu cały czas stanowi wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, dr hab. n. med. Jan Dobrogowski z Zakładu Badania i Leczenia Bólu w Katedrze Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum UJ. Jego zdaniem, poprawy wymaga zarówno sfera uśmierzania bólu przewlekłego, jak i ostrego, pooperacyjnego.
Departament Gospodarki Lekami Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że pracę rozpoczął Zespół Koordynujący w programie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów.
Brak wolnych łóżek nie będzie mógł być powodem do odsyłania pacjentów bez udzielenia pomocy - oświadczyła minister zdrowia Ewa Kopacz 30 stycznia po spotkaniu z przedstawicielami organów założycielskich warszawskich szpitali, m.in. MSWiA, wojewody mazowieckiego, rektora Warszawskiego UM, Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Dobrze, że jest rządowy program wsparcia przekształceń szpitali. Niestety, dalece odbiega on od oczekiwań środowisk samorządowych i zawiera wiele elementów, które należy koniecznie zmienić - tak Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich komentuje przekazany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji społecznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia".
29 stycznia Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski i prof. Janusz Szymborski, Pełnomocnik RPO ds. Rodziny, spotkali się z wiceministrem zdrowia Markiem Haberem oraz przedstawicielkami Departamentu Zdrowia Publicznego Anną Błaszczyk i Jolantą Czerbniak, którym przekazali Kartę Praw Kobiety Rodzącej wraz z listą 3870 podpisów osób, które poparły Kartę.
Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Gliwicach dwóch lekarzy, w tym biegłego sądowego. Według CBA, Krzysztof M. i biegły sądowy Stanisław K. w zamian za łapówki preparowali fałszywą dokumentację medyczną utrudniali prowadzenie postępowań przygotowawczych i procesów karnych, pozwalając przestępcom unikać konieczności odbywania kary więzienia.
Zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej i utrzymanie w dotychczasowym zakresie finansowania ochrony zdrowia z budżetu państwa, utworzenie Funduszu Restrukturyzacji Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, wprowadzenie koszyka gwarantowanych świadczeń zdrowotnych, poprawa dostępności podstawowej, stacjonarnej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, zapewnienie racjonalnej i przejrzystej polityki lekowej, poprawa jakości kadr medycznych i wzrost ich wynagrodzeń, utrzymanie silnej pozycji publicznych zakładów opieki zdrowotnej i zablokowanie ich prywatyzacji, utworzenie sieci publicznych szpitali i Krajowego Rejestru Świadczeń Opieki Zdrowotnej, prowadzenie stałego monitoringu stanu zdrowotności społeczeństwa oraz utworzenie Forum dla Zdrowia, które ma być płaszczyzną współpracy z partnerami społecznymi - to główne założenia zaprezentowanego właśnie programu Prawa i Sprawiedliwości pt. "Nowoczesna, solidarna, bezpieczna Polska".
1 lutego Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile (Wielkopolskie) zawiesił z powodu braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia działalność 10-łóżkowego oddziału neurochirurgicznego. Będą w nim wykonywane jedynie zabiegi ratujące życie. NFZ domagał się, aby na oddziale zatrudnionych było 4 specjalistów na etacie - szpital ma tylko jednego. Do tego oddział ma prowadzić dyżur 24-godzinny. A wszystko to za 70 000 zł miesięcznie.
Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, pacjenci nyskiego szpitala za 3 lata będą mieli znacznie lepsze warunki leczenia. Na sesji Rady Powiatu w Nysie radni podjęli jednogłośnie decyzję o rozbudowie lecznicy. Skarbnik Powiatu Bogusława Stankiewicz omówiła zasady finansowania rozbudowy szpitala. Przewodniczący komisji zapoznali Radę z ich opiniami. Wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowały rozbudowę szpitala.
Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego opublikowano rekomendacje grupy ekspertów PTG dotyczące postępowania z kobietą – ofiarą przemocy seksualnej, a także dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia wykorzystania seksualnego osoby nieletniej, opracowane 16 października ub. roku.
24 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, którzy powołali Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, z zamiarem opracowania i złożenia do Laski Marszałkowskiej projektu ustawy o cukrzycy. Pieczę nad koordynacją opracowania i przeprowadzenia przez procedury legislacyjne Ustawy przejęła eurodeputowana PO Małgorzata Handzlik z Bielska Białej, której Komitet udzielił pełnomocnictwa.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o pilne o podjęcie działań zmierzających do poprawy poziomu dostępności świadczeń stomatologicznych dla wszystkich dzieci. "Obecnie ponad 80% dzieci ma próchnicę, a funkcjonujące rozwiązania są niewystarczające do tego, by zmienić ten stan. Konieczne są systemowe, szybkie działania podejmowane przez resort zdrowia wspólnie z władzami samorządowymi" - pisze Rzecznik.
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej dr n. farm. Stanisław Piechula zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o pilną informację, czy nowe listy refundacyjne, a co za tym idzie zmiany cen leków wejdą w życie zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami 1 lutego, czyli w przyszłym tygodniu. Taki termin implementacji nowych przepisów został wpisany w projektach rozporządzeń przekazanych do konsultacji społecznych 31 grudnia.
Trzeba powoli, krok po kroku, wracać do zakładanego poziomu finansowania w wysokości 12% - stwierdził 28 stycznia podczas wizyty w szpitalu miejskim w Nysie (Opolskie) prezydent Lech Kaczyński. - Nie obiecuję zrobienia tego w przeciągu roku czy dwóch - dodał.
Otwarcie likwidacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Blachowni k/Częstochowy rozpocznie się 1 kwietnia, a zakończenie nastąpi 30 kwietnia. 1 maja realizację świadczeń zdrowotnych przejmie wyłoniony w przetargu dzierżawca - niepubliczny zakład opieki zdrowotnej Cezarego Skrzypczyńskiego z Opola – zadecydowali radni podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia". Program ma być realizowany w latach 2009 i 2010 przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. To słynny "plan B" resortu zdrowia po zawetowaniu ustawy o komercjalizacji szpitali przez prezydenta.
29 stycznia w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe, VI Wydział Pracy, odbyła się precedensowa rozprawa sądowa - chora na raka płuca wystąpiła przeciwko swojemu pracodawcy o spowodowanie narażenia, które było przyczyną choroby. Chora przez wiele lat pracowała w instytucji, w której pomimo obowiązujących w Polsce przepisów tolerowano palenie tytoniu w miejscu pracy.
Jak donosi "Dziennik", minister zdrowia Ewa Kopacz, podobnie jak szefowie pozostałych resortów, gorączkowo poszukuje oszczędności. Efekty tej pracy mają przedstawić 30 stycznia ministrowi finansów i premierowi, a potem będą mieli jeden dzień na poprawę, bo w sobotę Donald Tusk ostatecznie rozliczy swoich ministrów. Ministrowie mają zaproponować cięcia swoich budżetów o 10%.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zwrócił się z listem otwartym do dyrektorów szpitali w Polsce i menedżerów ochrony zdrowia, w którym apeluje o wystąpienie do Najwyższej Izby Kontroli z propozycją spotkania przedstawicieli świadczeniodawców (dyrektorów szpitali i innych zakładów opieki zdrowotnej) z kontrolerami NIK w celu przedstawienia problemu wyceny świadczeń zdrowotnych od strony świadczeniodawców.
28 stycznia minister zdrowia Ewa Kopacz powołała do pełnienia funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych dr. hab. n. med. Jacka Rafała Imielę - ordynatora I Oddziału Wewnętrznego i Nefrologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie-Międzylesiu, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chorób wewnętrznych na Mazowszu.