mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Bydgoska kardiologia inwazyjna po remoncie

    21 listopada w 10 Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy otwarto wyremontowany Oddział Kliniczny Kardiologii Inwazyjnej z Pracownią Badań Hemodynamicznych. Do Kliniki trafił nowoczesny sprzęt na najwyższym europejskim poziomie - angiograf służący do obrazowania naczyń krwionośnych. Dzięki temu Klinika zwiększy możliwości diagnostyczne i wzrośnie liczba procedur medycznych. Remont oddziału i kupno nowego sprzętu kosztowały 4 mln zł.

  • Łódzki UM szuka inwestorów

    Łódzki Uniwersytet Medyczny i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. podpisały umowę o współpracy. Dzięki temu dwa kampusy należące do uczelni: Centrum Kliniczno-Dydaktyczne przy ul. Czechosłowackiej i tereny przy pl. Hallera mają szansę znaleźć się w strefie. Uczelnia dysponuje około 40 ha gruntu, a spółka pomoże jej znależć inwestorów.

  • Zmarnowana szansa czy zmarnowany rok?

    Jak powiedział przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski, jego partia ma wiele poważnych zastrzeżeń do ustaw o zakładach opieki zdrowotnej i o pracownikach ZOZ-ów, uchwalonych przez Sejm 6 listopada i zawetowanych przez prezydenta. Zapewnił, że w przypadku tych 2 ustaw Sojusz poprze weto prezydenckie.

  • W Bydgoszczy ruszył drugi szpital uniwersytecki

    W następstwie połączenia SPZOZ Wojewódzkiego Szpitala im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy z SPZOZ – Poradnią Zdrowia Psychicznego dla Studentów z dniem 3 listopada br. powstał SPZOZ Szpital Uniwersytecki nr 2 im dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Połączenie nastąpiło zgodnie z treścią porozumienia zawartego 31 grudnia 2007 r. pomiędzy Województwem Kujawsko-Pomorskim a Uczelnią.

  • Umowa AM we Wrocławiu z 4 Wojskowym Szpitalem Klinicznym

    26 listopada w Sali Senatu Akademii Medycznej we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa, podczas której JM Rektor AM prof. dr hab. Ryszard Andrzejak podpisał umowę z płk lek. med. Grzegorzem Stoinskim – Komendantem 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu, z siedzibą przy ul. R. Weigla 5.

  • Szpitale Zamojszczyzny chcą 60 zł za punkt

    Zdaniem dyrektorów szpitali - członków Konwentu Szpitali Zamojszczyzny - proponowana przez Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wartość punktu rozliczeniowego w 2009 r. jest zdecydowanie niewystarczająca do zapewnienia realizacji świadczeń zdrowotnych na dotychczasowym poziomie.

  • OZZL prosi prezydenta o inicjatywę

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do Prezydenta RP z wnioskiem o inicjatywę ustawodawczą, polegającą na wprowadzeniu do ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zapisu umożliwiającego SPZOZ-om wykonywanie usług na rzecz ubezpieczonych pacjentów za odpłatnością, na ich życzenie – w przypadkach, gdy kontrakt z NFZ na te usługi został już wykonany (wyczerpane limity przyznane przez NFZ) lub gdy pacjentom zależy na ominięcie kolejki do leczenia.

  • Pionierska operacja w Krakowie

    W Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ CM przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg wymiany zastawki aortalnej metodą przezskórną.

  • Duże zmiany w białostockich lecznicach

    Swoistą rewolucję szpitalną w Białymstoku zapowiedział marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. Oddział ginekologiczno-położniczy szpitala wojewódzkiego im. Jędrzeja Śniadeckiego - zlokalizowany dotychczas przy ulicy Warszawskiej - zostanie przeniesiony na ulicę Skłodowskiej, gdzie obecnie znajduje się większość oddziałów szpitala wojewódzkiego.

  • RPD w sprawie profilaktyki zakażeń HIV u dzieci

    Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Ministra Zdrowia o wprowadzenie zmian w treści rozporządzenia z 21 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane (DzU. nr 276, poz. 2740). Zmiany te zmierzałyby do zminimalizowania niebezpieczeństwa zakażenia dziecka wirusem HIV.

  • OZZL przeciwko zaniżaniu kontraktów

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zaprotestował przeciwko planom zmniejszenia finansowania świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia przy okazji włączenia kwoty podwyżek płac, wynikających z ustawy z 22 lipca 2006 r., do ogólnej kwoty kontraktu.
    OZZL poparł działania dyrektorów lecznic oraz związków pracodawców szpitali, którzy postanowili nie podpisywać niekorzystnego kontraktu.

  • Nowi konsultanci krajowi

    Ministerstwo Zdrowia poinformowało o powołaniu 4 konsultantów krajowych, w dziedzinach: chirurgii stomatologicznej, inżynierii medycznej, neurologii dziecięcej oraz transfuzjologii klinicznej.

  • ORL w Warszawie o PES z interny

    Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie za konieczne uznała, by Ministerstwo Zdrowia dokonało gruntownej analizy "wyjątkowo niepomyślnych wyników" egzaminu specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych w sesji jesiennej br. - prawie połowa osób nie zdała egzaminu i ani jedna osoba nie uzyskała wyniku bardzo dobrego.

  • Pięciolecie programu "Pamiętaj o sercu"

    W 2003 r. Ministerstwo Zdrowia zainicjowało jeden z największych programów edukacyjnych - Polkard Media "Pamiętaj o sercu". Już w pierwszej fazie trwania projektu o ponad 10% wzrosła świadomość zagrożenia chorobami serca i naczyń wśród dorosłych Polaków - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie.

  • Nowy obiekt Śląskiego Centrum Chorób Serca

    Marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski gościł w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie powstaje obiekt medyczno-administracyjny, w którym znajdzie się m.in. oddział transplantologii płuc, serca, niewydolności krążeniowo–oddechowej, kardiologii i angiologii. Zarząd Województwa przewiduje w budżecie na rok 2009 wsparcie finansowe rozbudowy tej placówki kwotą 9 mln zł.

  • Lekarze zasłużeni dla Łodzi

    Podczas uroczystego posiedzenia łódzkiej Rady Miejskiej 12 listopada odbyło się wręczenie odznaczeń "Za Zasługi dla Miasta Łodzi". Dwa razy do roku radni przyznają je łodzianom wyróżniającym się w sposób szczególny w swojej pracy zawodowej i działalności społecznej na rzecz miasta. Wśród ostatnio odznaczonych osób znalazło się dwoje łódzkich lekarzy, prof. Maria Gołębiowska oraz dr Januariusz Kaczmarek.

  • ORL w Krakowie przeciw mniejszym kontraktom

    Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie wyraziła "zdecydowany sprzeciw" wobec realnego obniżenia stawek kontraktowania we wszystkich rodzajach świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na rok 2009.

  • MZ proponuje zmiany na listach refundacyjnych

    Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła propozycje zmian na listach leków refundowanych. - Dzięki nim m.in. zwiększy się dostępność nowoczesnych leków, a pacjenci cierpiący na cukrzycę, leczeni insuliną, zapłacą mniej za leki - twierdzi rzecznik resortu.
    Według zapowiedzi MZ, w wykazach znajdą się 202 nowe leki generyczne, 3 pozycje lekowe z nowymi postaciami, obniżone zostaną ceny urzędowe dla 16 pozycji lekowych, w wykazie chorób przewlekłych będzie 6 nowych jednostek, a finansowanie ze środków publicznych obejmie leczenie 4 chorób rzadkich.

  • Zadłużenie szpitali najmniejsze od 6 lat

    Nieco ponad 2 508 mln zł wyniosła na koniec III kwartału br. łączna wartość zobowiązań wymagalnych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że zobowiązania wymagalne szpitali zmniejszyły się od końca czerwca o ok. 7,5%, tj. blisko 205 mln zł (wówczas wynosiły ponad 2 712,7 mln zł). To zarazem najniższa suma tych zobowiązań od końca 2002 r.

  • JGP nie służy szpitalom wysokospecjalistycznym

    Wprowadzony 1 lipca br. system rozliczeń szpitali z Narodowym Funduszem Zdrowia, oparty na tzw. Jednorodnych Grupach Pacjentów, nie służy wysokospecjalistycznym placówkom medycznym.

98919 artykułów - strona 4386 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.