Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak oraz Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Paweł Górski podpisali 2 grudnia list intencyjny o zacieśnieniu współpracy. – To zupełnie nowa jakość, która z pewnością przysłuży się pacjentom – stwierdził marszałek.
O rezonans magnetyczny i aparat RTG z ramieniem "C" wzbogaci się Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Zarząd Województwa, obradujący pod przewodnictwem wicemarszałka Zdzisława Wrzałki, wyraził zgodę na zakup nowej aparatury medycznej.
Z 20 do 30 łóżek powiększył się Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Adaptacja dodatkowej powierzchni tego oddziału oraz modernizacja chirurgii dziecięcej i 70 nowych miejsc parkingowych to efekty przeprowadzonej tam modernizacji. Całość kosztowała ponad półtora miliona złotych.
Naukowcy pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowali metodę, która umożliwi usuwanie heparyny z krwi pacjentów. Zespół, prowadzony przez dr. Krzysztofa Szczubiałkę, prezentuje wyniki swoich badań w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma Biomacromolecules. Artykuł polskich badaczy został wyróżniony przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (ACS) i spotkał się z dużym zainteresowaniem świata naukowego.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU. z 2008 r. nr 136, poz. 857).
Zmiana wprowadzona projektowaną regulacją ma na celu zróżnicowanie wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury. Zróżnicowanie to uzależnione byłoby od dziedziny medycyny oraz od okresu odbytej specjalizacji.
Dyrektorzy niektórych pomorskich szpitali chcą powołać stowarzyszenie, które będzie w ich imieniu negocjować warunki finansowe z NFZ. - Wspólna strategia byłaby korzystniejsza - uważa Andrzej Sapiński, szef lecznicy w Lęborku, inicjator powołania organizacji.
Śląscy policjanci zwalczający korupcję prowadzą śledztwo w sprawie przyjmowania łapówek przez 5 ordynatorów jednego ze szpitali w Piekarach Śląskich - informuje podinspektor Andrzej Gąska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie i szpitale z tego regionu uzgodniły, że dadzą sobie jeszcze 2 tygodnie na osiągnięcie porozumienia w sprawie kontraktów na świadczenia lecznicze w 2009 roku. W wyznaczonym terminie (do 30 listopada) ani jedna placówka nie zawarła z NFZ umowy na przyszły rok.
Wojewoda lubuski Helena Hatka spotkała się z dyrektorami zespołów ratownictwa medycznego. Rozmawiano na temat funkcjonowania sieci ratownictwa medycznego, która składa się z 51 zespołów ratunkowych. W tym roku na zabezpieczenie ratunkowe województwa przeznaczono ponad 43 miliony złotych.
Pielęgniarki i położne ze szpitala powiatowego w Lipsku (Mazowieckie) postanowiły zawiesić protest i poddać spór z dyrekcją rozstrzygnięciu przez arbitraż społeczny - poinformowała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Lipsku Marzena Stępień.
Firma "Prywatna Przychodnia Lekarska C. Skrzypczyński", prowadząca działalność w Opolu i Koszęcinie, wygrała ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie przetarg na dzierżawę szpitala powiatowego w Blachowni, zdobywając 99,18 punktów. Firma ta zaoferowała najwyższą kwotę na inwestycje w szpitalu w ciągu najbliższych 5 lat – 21 mln zł i czynsz miesięczny w wysokości 120 tys. zł netto.
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie zwróciło się z apelem do Okręgowych Izby Lekarskich w kraju, by swoje stanowiska w sprawie zmiany Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (DzU. nr 231, poz. 2326) w zakresie maksymalnych limitów punktowych w poszczególnych rodzajach szkolenia określonych w załączniku Nr 3 przesyłać oprócz do struktur samorządu również bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia.
Konfederacja Pracodawców Polskich przyjęła "z wielkim rozczarowaniem" weto prezydenta RP wobec ustaw zdrowotnych, jako "godzące w podstawowy interes społeczny – zdrowie obywateli". "Obrona starego porządku, obawa przed ładem gospodarczym w służbie zdrowia w myśl mylnie pojmowanego interesu pacjenta, jest błędem, który nie służy Polsce, sektorowi usług zdrowotnych oraz zdrowiu pacjenta" - głosi oświadczenie KPP.
1 grudnia w Krynicy wojewoda małopolski Jerzy Miller podpisał porozumienia o współpracy i udzielaniu wzajemnej pomocy w sytuacjach kryzysowych na terenach przygranicznych z Jaroslavem Pecho, przewodniczącym Urzędu Rejonowego w Żylinie oraz z Igorem Smolko, przewodniczącym Urzędu Rejonowego w Preszowie.
Pięć szpitali z województwa świętokrzyskiego: niepubliczne w Jędrzejowie i Kielcach oraz publiczne w Końskich i Sandomierzu, a także Dziecięcy Szpital "Górka" w Busku-Zdroju - podpisały w ub. tygodniu kontrakty na przyszły rok z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tym samym Porozumienie Świętokrzyskie w sprawie zbyt niskich stawek za punkt rozliczeniowy przestało istnieć.
Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że liczba przeszczepień zwiększyła się. - W październiku tego roku liczba przeszczepów przekroczyła liczbę 920 zabiegów wykonanych w 2007 r. - powiedziała. Zdaniem szefowej resortu zdrowia, jest to odwrócenie złego trendu i może oznaczać przełamanie kryzysu w tej dziedzinie. - To dobra wiadomość dla pacjentów, bo rośnie zaufanie do lekarzy - dodała Kopacz.
Na wniosek Ministra Zdrowia, z dniem 11 września br., Urząd Zamówień Publicznych rozpoczął kontrolę zamówień publicznych, realizowanych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. - Kontrolujemy już jedno z zamówień, ale przyjrzymy się sprawie w szerszym zakresie - mówi Jacek Sadowy, prezes UZP.
Przyszłoroczny budżet oraz informacje o przeprowadzonych konkursach w zakresie walki z uzależnieniami – to główne tematy posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego 27 listopada.
16 plakatów prezentujących historię antybiotyków jest eksponowanych w holu (I p.) Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie przy pl. Bankowym 3/5. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Wystawę można oglądać do 12 grudnia br.
Zarząd Krajowy OZZL zwrócił się do dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi prof. dr. hab. n. med. Stanisława Orkisza z prośbą o zorganizowanie spotkania, w którym wzięliby udział przedstawiciele lekarzy zgłaszających zastrzeżenia do przebiegu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w formie testowej, OZZL oraz reprezentacja CEM i przedstawiciel Ministra Zdrowia (jeśli resort zechce wydelegować swojego przedstawiciela).