Z kraju

  • Rozdano Perły Medycyny

    29 listopada rozstrzygnięta została II Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Medycznego PERŁY MEDYCYNY. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się już tradycyjnie w Hotelu Gromada w Warszawie, podczas Wielkiej Gali Medycyny i Mazowieckiej Przedsiębiorczości. Już po raz drugi Kapituła Konkursu nagrodziła najlepsze zakłady opieki zdrowotnej i firmy działające na rynku medycznym.

  • Światowy Dzień AIDS

    1 grudnia przypada 20. Światowy Dzień AIDS, obchodzony od 1988 r. Tego dnia w Polsce, jak i na całym świecie, odbywają się różnego rodzaju konferencje, spotkania oraz happeningi z udziałem osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. W szkołach organizowane są konkursy plastyczne, konkursy wiedzy, apele na temat HIV/AIDS. W wielu miastach mają miejsce przemarsze z zapalonymi świecami jako symbol solidarności z rodzinami osób, które zmarły na AIDS. Także tego dnia wolontariusze na całym świecie dekorują przechodniów czerwonymi wstążeczkami. Jest to symbol solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV/AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.

  • Prof. Koprowski doktorem honoris causa SGGW

    Hilary Koprowski - lekarz medycyny, wirusolog i immunolog, członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk, profesor nadzwyczajny Thomas Jefferson University - od 28 listopada jest również doktorem honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

  • 3 nowe akredytacje CMJ

    Kolejne 3 szpitale - w Karpaczu, Kościerzynie i Białej Podlaskiej - uzyskały status szpitali akredytowanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

  • MZ przejmie część długów ICZMP

    Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że jej resort przejmie zobowiązania wymagalne łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. - Gdyby nie ta decyzja, wszedłby tam komornik - zaznaczyła Kopacz. MZ zobowiązało dyrekcję placówki do przedstawiania planu restrukturyzacyjnego. Od akceptacji planu naprawczego przez kierownictwo resortu zależy ewentualna wypłata dotacji dla szpitala w styczniu 2009 r.

  • 5 lat Oddziału Transplantacji Szpiku Kostnego w Bydgoszczy

    Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Mariusza Wysockiego, obchodzi jubileusz 5-lecia istnienia Oddziału Transplantacji Szpiku Kostnego.

  • STOMOZ: Urealnić nakłady na zdrowie

    Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej wyraziło zaniepokojenie z powodu "chaosu organizacyjno–prawnego, który w ostatnich tygodniach i miesiącach dotyka system ochrony zdrowia w Polsce". - Postrzegamy jako nieodpowiedzialne działania, które markując zmiany, konserwują obecny, niewydolny system - zaznacza Prezes Zarządu Głównego STOMOZ Danuta Tarka.

  • Praktyka w miejscu wezwania

    Charakter praktyki lekarskiej w miejscu wezwania oraz warunki, w jakich powinna być wykonywana, budzą liczne wątpliwości. Opinia Zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie wskazuje na potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (DzU. nr 213, poz. 1568, z późn. zm.).

  • "Im mniej pracy, tym wyższa stawka"

    Białostockie pogotowie ratunkowe żąda większych pieniędzy za leczenie w nocy, soboty, niedziele i święta. Stawka Narodowego Funduszu Zdrowia to 15 zł, pogotowie domaga się 21 zł, czyli tyle, ile za to samo Fundusz płaci lekarzom rodzinnym.

  • Kliniki liczą na 63 zł za punkt

    40 największych szpitali klinicznych i instytutów medycznych domaga się od Narodowego Funduszu Zdrowia zwiększenia nakładów na leczenie w przyszłym roku i by były one wyższe niż w innych lecznicach o 20%. Prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz ma odnieść się do tych postulatów propozycji w tym tygodniu, po przeprowadzeniu analizy finansowej.

  • Koniec jednomyślności szpitali w sporze z NFZ

    Szpital w Sandomierzu, jako pierwszy w Świętokrzyskiem, zamierza podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na przyszły rok. - Postanowiłem negocjować, choć stawka 51 zł za punkt nie jest dla mnie satysfakcjonująca - przyznaje dyr. sandomierskiej lecznicy Janusz Sikorski.

  • Szpitale zjednoczone, NFZ nieugięty

    Dyrektorzy 72 mazowieckich szpitali zjednoczyli się, by walczyć o wyższe kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia i utworzyli 4 zespoły negocjacyjne, do których przystąpiły wszystkie szpitale miejskie, powiatowe i marszałkowskie, a także publiczne przychodnie. Szefowie lecznic zaczęli rozmowy w NFZ wczoraj.

  • SDPL poprze weto

    Zarząd Krajowy Socjaldemokracji Polskiej zobowiązał posłów Koła Poselskiego SDPL–Nowa Lewica do poparcia weta prezydenta RP do ustaw zdrowotnych. Jak przypomina Zarząd, SDPL sprzeciwiała się zmianom w funkcjonowaniu służby zdrowia zaproponowanym przez Platformę Obywatelską.

  • O przyszłości ochrony zdrowia w Łódzkiem

    Dyrektorzy SPZOZ-ów, skupieni w Zrzeszeniu Szpitali Powiatowych i Miejskich Województwa Łódzkiego oraz przedstawiciele organów załóżycielskich, spotkali się w Spale z wojewodą łódzkim Jolantą Chełmińską oraz dyrektorem Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego Jolantą Pustelnik.

  • Dodatkowe rezydentury i miejsca pozarezydenckie

    Jak informuje Małopolskie Centrum Zdrowia Publicznego, zgodnie z decyzją Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia zgłoszenie zapotrzebowania na dodatkowe rezydentury, a także dodatkowe miejsca w trybie pozarezydenckim na postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzone w terminie 1-15 listopada br. będzie przesłane do Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ do dnia 1 grudnia br.

  • "S": Zwiększyć wydatki na ochronę zdrowia

    NSZZ "Solidarność" z zadowoleniem przyjęła decyzję prezydenta Lecha Kaczyńskiego o odesłaniu 3 kluczowych ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego, do ponownego rozpatrzenia przez Sejm RP. Zdaniem związkowców, utawy zawetowane przez prezydenta zawierają niejasne i kontrowersyjne przepisy, które zagrażają bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków.

  • MZ: Cytomorfologia dziedziną priorytetową

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji zewnętrznych projekt nowelizacji rozporządzenia z 22 czerwca 2005 r. w sprawie uznania dziedzin diagnostyki laboratoryjnej za priorytetowe (DzU. nr 122, poz. 1031).

  • Japończycy chcą zatrudniać polskich lekarzy

    Japońska firma zajmująca się rekrutacją zagranicznego personelu medycznego oferuje dwuletni staż z możliwością przedłużenia. Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym japońska firma rekrutacyjna poszukuje lekarzy.

  • Nowa Pracownia Rezonansu Magnetycznego

    W szpitalu MSWiA w Szczecinie otwarto nową Pracownię Rezonansu Magnetycznego, wyposażoną w nowoczesny aparat rezonansu magnetycznego, który pozwala na obrazowanie ludzkiego ciała z najwyższą dokładnością i precyzją, ukazując wszelkie zmiany chorobowe w organizmie.

  • Łódzki NFZ odwołuje konkurs ofert

    Dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Paweł Paczkowski postanowił odwołać postępowania prowadzone w trybie konkursu ofert poprzedzające zawarcie z ŁOW NFZ umów o udzielanie świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej od 1 stycznia 2009 r.

98919 artykułów - strona 4385 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.