Radni z Żor zdecydowali o zakupie 10 defibrylatorów i umieszczeniu ich w różnych punktach miasta. Sprzęt trafi między innymi do dwóch banków, hipermarketu i szkoły.
Nowoczesny sprzęt dla wszystkich trzech radomskich szpitali, zwiększenie kontraktów oraz pieniądze dla radomskiej stacji krwiodawstwa – wyliczała w sobotę minister Ewa Kopacz na konferencji prasowej odpierając zarzuty posła Marka Suskiego (PiS), który udowadniał ostatnio, że minister nie troszczy się o lecznice w Radomiu.
Piękne wspaniałe przychodnie i szpitale będą tylko dla bogatych, a ci najsłabsi i najbiedniejsi nie będą mieli gdzie się leczyć. Na to naszej zgody nie ma - powiedział przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski o projektach ustaw zdrowotnych przygotowanych przez Platformę Obywatelską.
Dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy koło Przemyśla wygrał w Sądzie Okręgowym w Warszawie z Ministerstwem Zdrowia proces o zwrot kosztów leczenia pacjentów nieubezpieczonych. Resort musiał zapłacić lecznicy niemal 112 tys. zł za jeden kwartał.
Trwa polityczny bój o status zakładów opieki zdrowotnej. Koalicja rządowa zamierza w ciagu roku je skomercjalizować i skomunalizować, a opozycja przeciwstawia się tym planom. Samorządowcy nie wierzą w szybkie przeprowadzenie zmian systemowych, gdyż prezydent Lech Kaczyński zapewne zawetuje ustawę o ZOZ-ach. Całe zamieszanie nie służy poprawie poprawie sytuacji w ochronie zdrowia.
Z badań przeprowadzonych w ramach programu "Badania przesiewowe słuchu i głosu u dzieci w wieku 7 lat z terenów wiejskich i małych miast województw Polski wschodniej" w grupie 80 592 dzieci wynika, że 19,4% dzieci ma zaburzenia słuchu (obwodowe i/lub centralne), 33% dzieci ma szumy uszne (okresowe lub stałe). U 59,5% dzieci z wykrytymi zaburzeniami słuchu rodzice nie zauważyli wcześniej problemów ze słuchem.
Od 1 sierpnia br. Powiat Bocheński rozpocznie szczepienia dzieci przeciwko bakteriom Streptococcus pneumoniae. Bezpłatnymi szczepieniami zostaną objęte "wcześniaki" oraz dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bochni i Rodzinnego Domu Dziecka. Rodzice chcący zaszczepić swoje dzieci (do 2. roku życia) mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości od 20-60% w zależności od gminy.
17 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi podpisane zostały preumowy z beneficjentami Indywidualnych Projektów Kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. W wykazie znalazło się 5 inwestycji, które zostaną dofinansowane kwotą 290,5 mln zł, w tym utworzenie na bazie oddziałów zakaźnych Centrum Diagnozowania i Leczenia Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi (wartość - 30,5 mln zł, dofinansowanie - 22 875 tys. zł).
Związkowcy i przedstawiciele samorządów medycznych, uczestniczący w pracach sejmowej Komisji Zdrowia nad projektem ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, zwrócili się listownie do premiera Donalda Tuska z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania w celu przedstawienia stanowiska w sprawie sposobu procedowania ustawy i "forsowania jednostronnych zmian, nieuwzględniających słusznych i konkretnych postulatów" strony społecznej.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wezwał polityków "do poważnej debaty w sprawie reformy opieki zdrowotnej w Polsce i do porzucenia taniej demagogii". Związkowcy apelują, by politycy - zwłaszcza opozycyjni - nie czynili z reformy ochrony zdrowia "pola dla doraźnych politycznych rozgrywek".
- Zamiast prowadzić populistyczną propagandę przeciwko prywatyzacji szpitali, politycy powinni raczej zastanowić się nad tym, jak wprowadzić inne elementy reformy ochrony zdrowia - uważa Krzysztof Bukiel.
Głównym zarzutem Marka Balickiego (SdPL - Nowa Lewica) w stosunku do projektu ustawy o ZOZ-ach przyjętego przez sejmową Komisję Zdrowia jest "po pierwsze to, że on wprowadza przymusowe przekształcenie szpitali w spółki kapitałowe, po drugie – otwiera szeroko drzwi do prywatyzacji szpitali i po trzecie – nie wprowadza żadnych mechanizmów chroniących przed niekontrolowanymi upadłościami".
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministrów: Zdrowia, Skarbu oraz Gospodarki w sprawie możliwego utrudnienia dostępu pacjentów do tanich leków w związku z procesem harmonizacji.
Wysyłane zaproszenia to dla pacjentek w wieku 50–69 lat podstawowe źródło informacji o cytologii i mammografii. Mobilizują kobiety do robienia tych badań, bo dzięki nim panie mają pewność, że ktoś na nie czeka – uważa Barbara Jobda z warszawskiego Centrum Onkologii. – Tymczasem mamy podejrzenia, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zdążył wysłać informacji w czerwcu i lipcu.
Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zamierza zobligować do komercjalizacji w ciągu roku wszystkie szpitale, przychodnie, kliniki uniwersyteckie oraz stacje krwiodawstwa. W odpowiedzi lubelskie pielęgniarki rozpoczęły zbieranie podpisów pod wotum nieufności dla rządu.
Wojewoda podlaski Maciej Żywno zaprosił wszystkich dyrektorów szpitali z regionu do przystąpienia do programu "Szpitale przyjazne kombatantom". Lecznice, które przystąpią do programu, po uzyskaniu opinii od związków kombatanckich, zostaną uhonorowane certyfikatami wojewody przyznającymi tytuł "Szpitala przyjaznego kombatantom".
15 lipca Zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o przyznaniu 800 000 złotych na modernizację pracowni diagnostyki medycznej w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze.
Samo przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego niewiele uzdrowi ochronę zdrowia. Ustawa będzie miała sens po wprowadzeniu dodatkowych zmian w projektach ustaw - uważają członkowie Konwentu Szpitali Zamojszczyzny.
Platforma Obywatelska oszukała swoich wyborców, ma zamiar prywatyzować szpitale - stwierdził przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości są oburzeni zachowaniem parlamentarzystów koalicji podczas środowego posiedzenia Komisji Zdrowia.
Bezczelność - tak politycy PO pracujący w Komisji Zdrowia skomentowali zarzuty PiS. PO zapewnia, że przekształcanie szpitali w spółki nie oznacza, że ktokolwiek będzie musiał płacić za leczenie.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu po raz kolejny uzyskał status szpitala akredytowanego przez Centrum Monitorowania jakości w Ochronie Zdrowia. To już czwarty certyfikat akredytacyjny dla tego szpitala, a ważny on jest do 30 maja 2011 r. Obecnie status jednostki akreytowanej posiada 66 szpitali oraz 20 przychodni POZ.
15 lipca wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał na stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii ogólnej dr. hab. n. med. Mariusza Frączka, adiunkta w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, przy ul. Banacha 1a w Warszawie.