Leasing sprzętu medycznego w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Pod koniec 2007 r. już 10% producentów na rynku polskim generowało ponad 50% przychodów ze sprzedaży z produktów oddawanych w leasing.
Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP w dniach 19-23 czerwca 2008 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1005 mieszkańców Polski powyżej 14. roku życia na zlecenie organizatorów ogólnopolskiego programu skutecznej kontroli bólu "Ulga w bólu" pokazują, że odczuwanie silnego bólu jest poważnym problemem społecznym, który dotyczy bardzo dużej grupy Polaków. Aż 75% Polaków w ciągu ostatniego roku odczuwało ból uniemożliwiający im normalne funkcjonowanie, w tym blisko co czwarty badany (23%) odczuwał ból często lub bardzo często.
Przez media przetoczyła się burza dotycząca artykułu pt. "Niezbędnik medyka. Służba zdrowia wobec służb bezpieczeństwa", autorstwa Małgorzaty Soleckiej, jaki został opublikowany w czasopiśmie "Służba zdrowia" nr 47-50 (3748-3751) z 30 czerwca. Co wolno oficerom ABW, CBA, CBŚ lub policji, wkraczającym do gabinetu lekarskiego lub domu lekarza? Jak się zachowywać, żeby nie pogarszać swojej sytuacji? - radzi czytelnikom mecenas Barbara Kondracka.
16 lipca wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz spotkała się z Wojewódzkim Konsultantem ds. Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr Wojciechem Chmiestem w celu omówienia dalszych kroków związanych z powołaniem Konsultanta ds. Transplatologii.
W szpitalu powiatowym w Puławach (Lubelskie) został oddany do użytku po kilkunastoletniej przerwie Oddział Reumatologii. Chorzy mogą korzystać z 18 miejsc w 6 salach nowego oddziału. o tej pory puławska lecznica dysponowała dla takich pacjentów tylko 12 łóżkami w 2 salach pilnie wymagających remontu.
Przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach powstanie Ośrodek Hematologii, Onkohematologii z ośrodkiem przeszczepowym szpiku. - Utworzenie ośrodka to potrzeba chwili - podkreśla dyr. ŚCO Stanisław Góźdź. Opinię tą podziela również członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Gos.
Sejmowa komisja zdrowia wznowiła pracę nad projektem ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, który wrócił z podkomisji. Posłowie odrzucili (stosunkiem głosów 19 do 18 przy 7 wstrzymujących się) wniosek opozycji, popierany przez stronę społeczną, o ponowne skierowanie projektu do podkomisji. W trakcie obrad posłowie zaakceptowali jednak tylko 3 ze 123 artykułów.
Chociaż braki kadrowe wśród pracowników medycznych są już powszechnie znane, na ich kształcenie przeznaczamy... mniej środków - pisze rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Leszek Pączek, wskazując na zmniejszenie dotacji na tę uczelnię oraz brak wzrostu nakładów na uczelnie medyczne.
Strona związkowa Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia po zapoznaniu się w 11 lipca z problemami dotyczącymi uzdrowisk i lecznictwa uzdrowiskowego, zażądała od Ministra Zdrowia, Ministra Skarbu Państwa, Prezesa NFZ i Ministra Finansów pilnych uzgodnień w zakresie realizacji zgłoszonych problemów, w terminie do 11 sierpnia.
Częstochowa jest pierwszym miastem w Polsce, które chce sprzedać wszystki podległe mu do niedawna przychodnie. 4 lata temu zostały one wydzierżawione przez pracownicze spółki lekarskie, które płacą miastu symboliczną opłatę 1 zł za metr kwadratowy powierzchni. Teraz budynki, działki i sprzęt należący do samorządu zostaną wystawione na sprzedaż.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz, która - jak napisali w uzasadnieniu - w ciągu 8 miesięcy pracy wykazała się wyjątkową nieudolnością i zupełnym brakiem przygotowania do kierowania resortem.
W Świnoujściu zakończona została, sfinansowana w całości ze środków budżetu miasta, budowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły. Inwestycja trwała prawie 3 lata i kosztowała 33 miliony złotych, z czego 12 mln zł to wydatki związane z zakupem nowoczesnej aparatury medycznej.
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU. nr 78, poz. 684, z 2006 r. nr 137, poz. 971 oraz z 2007 r. nr 158, poz. 1104), przedłożony przez minister zdrowia Ewę Kopacz.
Miasto Poznań realizuje kolejny program zdrowotny pn. "Nowy kompleksowy model wczesnego wykrywania, profilaktyki i leczenia chorych z niewydolnością serca". Jego celem jest określenie grupy mieszkańców szczególnie narażonej na rozwój niewydolności serca i wdrożenie odpowiedniego leczenia zapobiegającego rozwojowi choroby.
14 lipca radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o przekazaniu 7 mln zł na budowę szpitala w Pułtusku. Wsparcie umożliwi dokończenie prac budowlanych w ramach pierwszego etapu budowy placówki. To również zielone światło do ubiegania się o fundusze unijne na wyposażenie obiektu.
Najnowszym pomysłem warszawskiego Ratusza na uzdrowienie miejskiego systemu opieki zdrowotnej jest powołanie spółki prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem miasta, zarządzającej stołecznymi szpitalami i przychodniami. Przedstawił go dyrektorom szpitali i radnym z komisji zdrowia wiceprezydent Jarosław Kochaniak odpowiedzialny za zdrowie.
Rada Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia na Pomorzu przyjęła projekt planu finansowego na rok 2009. W przyszłym roku Fundusz na Pomorzu będzie miał do dyspozycji 3 117 mln zł, czyli o 238 mln zł więcej niż w roku bieżącym.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy pozytywnie ocenił projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) oraz niektórych innych ustaw (projekt tzw. ustawy koszykowej).
- Być może niektóre szczegółowe rozwiązania mogłyby być lepsze, ale – w całości – przedstawiona propozycja jest istotnym krokiem naprzód w budowaniu racjonalnego systemu opieki zdrowotnej w Polsce - uważa przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.
Wbrew społecznym oczekiwaniom, reforma systemu ochrony zdrowia pozostaje wciąż dziedziną, która po miesiącach żmudnych negocjacji zainteresowanych stron jest obszarem pozbawionym ostatecznych propozycji skutecznych rozwiązań systemowych, zapewniających godne warunki pracy lekarzy i pielęgniarek oraz bezpieczeństwo zdrowotne obywateli - uważa prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.
W dniach 13-18 lipca na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywa się 16. Międzynarodowy Medyczny Kongres Esperancki, zorganizowany w 100-lecie działalności Światowego Medycznego Związku Esperanckiego (Universala Medicina Esperanto-Asocio, UMEA).