Przedstawiciele Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych ostrzegają, że niedługo zwiększyć się może liczba pielęgniarek, które zdecydują się wyemigrować z kraju. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało bowiem, że osoby posiadające licencjat z pielęgniarstwa oraz licencjat z położnictwa mają prawo do automatycznego uznania ich kwalifikacji w państwach Unii Europejskiej.
Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przynało akredytacje kolejnym czterem szpitalom.
Jeżeli na początku lipca w Sejmie nie odbędzie się debata nt. służby zdrowia, PiS rozważy złożenie wniosku o wotum nieufności wobec minister zdrowia Ewy Kopacz – stwierdził szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku otrzymał certyfikat ISO9001. Słupski szpital starał się o przyznanie ISO ponad rok. Dyrektor Ryszard Stus podkreśla, że nie oznacza to końca kłopotów z brakiem lekarzy i pieniędzy na leczenie pacjentów.
Dorota Pieńkowska objęła obowiązki dyrektora Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Na razie nie wiadomo kto będzie dyrektorem medycznym w Gdańsku. Kilkanaście dni temu z funkcji tej zrezygnowała Elżbieta Rucińska-Kulesz, która od marca pełniła również obowiązki dyrektora oddziału.
Bioetyka to główny temat dwudniowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się wczoraj w Katowicach. Uczestniczący w nim biskupi wysłuchali referatów dotyczących bioetyki oraz powołali zespół ds. bioetycznych przy KEP.
Prof. dr hab. med. Anna Balcerska, kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Akademii Medycznej w Gdańsku oraz dr med. Ewa Bień, adiunkt kliniki, uhonorowane zostały Medalami Dobrego Samarytanina.
18 czerwca przebywająca na Podkarpaciu minister zdrowia Ewa Kopacz spotkała się w Brzozowie z lekarzami i dyrekcją Szpitala Powiatowego. Z udziałem przedstawicieli samorządu powiatowego rozmawiano o problemach lecznictwa onkologicznego oraz niezbędnych inwestycjach w modernizację bazy szpitalnej.
16 czerwca odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowane zostały raporty na temat kierunków zmian w lecznictwie onkologicznym oraz opiece neonatologicznej na Dolnym Śląsku.
Według ekspertów w naszym kraju kontrola rynku leków i wyrobów medycznych jest niewystarczająca. Ich zdaniem, w związku z tym istnieje pilna konieczność wprowadzenia nowych regulacji prawnych.
254 mln zł, które zostały z restrukturyzacji szpitali ma zostać przeznaczone na premię dla szpitali, które były dobrze zarządzane i nie zadłużyły się – obiecała minister zdrowia Ewa Kopacz.
W Szpitalu Praskim w Warszawie już niedługo zostaną wznowione prace nad jego rozbudową. Placówka dostanie 21 mln zł dotacji od władz miasta.
W Szpitalu Rejonowym w Namysłowie otwarto Pracownię Tomografii Komputerowej. Namysłowski tomograf to siódme tego typu urządzenie na Opolszczyźnie.
Komercjalizacja poprzedzona fachowym audytem to zdaniem minister zdrowia Ewy Kopacz, najlepsze rozwiązanie dla zadłużonego na 50 mln zł Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu.
Kilkaset pielęgniarek ma przyjechać jutro do Warszawy. Mają domagać się wycofania z Sejmu ustaw zdrowotnych. Ostrzegają, że w przypadku niespełnienia ich żądań powtórzą protest pod kancelarią premiera.
Oddział chirurgii w Szpitalu Dziecięcym w Toruniu będzie istniał. Po wielotygodniowych poszukiwaniach znalazł sie chętny na stanowisko ordynatora. Od dwóch tygodni wstrzymane były tam planowe zabiegi.
30 pielęgniarek z Zakładu Opieki Długoterminowej w Katowicach Janowie zakończyło protest i powraca dzisiaj do pracy. To koniec dobrych wiadomości. W środę wszystkie składają wypowiedzenia.
Zarząd Krajowy OZZL odniósł się do upublicznionej wczoraj oceny minister zdrowia Ewy Kopacz, publikując oświadczenie, w którym zwraca uwagę, że decydującą rolę w reformowaniu ochrony zdrowia odgrywa nie minister zdrowia, ale premier i cały rząd. Zdaniem OZZL ewentualna zmiana ministra zdrowia nie ma sensu, chyba, że ma służyć jedynie medialnemu wizerunkowi rządu.
Dyrektorzy szpitali z mniejszych miejscowości szacują, że niedługo co trzeci szpital może nie spełniać wymagań NFZ decydujących o podpisaniu z nimi umowy. Chodzi o zapis dotyczący wymagań stawianych oddziałom intensywnej terapii, w których od lipca liczba łóżek ma stanowić przynajmniej 2 proc. wszystkich miejsc w szpitalu.
Dyrektorzy łódzkich szpitali coraz częściej niedobory kadry pielęgniarskiej starają się uzupełnić zastępując siostry ratownikami. W większości łódzkich lecznic brakuje po kilkanaście i więcej pielęgniarek.