mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Naczelna Rada Lekarska o zniesieniu stażu

    Naczelna Rada Lekarska odnosząc się do wypowiedzi minister zdrowia, która zapowiedziała zniesienie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów wydała oświadczenie, w którym zdecydowanie sprzeciwia się planom minister Kopacz. Zdaniem NRL staż podyplomowy jest obecną również w większości rozwiniętych krajów Europy i świata, podstawową formą doskonalenia zawodowego przygotowującą absolwentów studiów medycznych do wykonywania zawodu, a w świetle obowiązujących przepisów również realizacją prawa lekarza i lekarza dentysty do rozwoju zawodowego.

  • O organizacji transportu medycznego w Wielkopolsce

    W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, z udziałem wojewody Piotra Florka, wicewojewody Przemysława Paci, wicemarszałka Krystyny Pośledniej, dyrektorów: wielkopolskiego oddziału NFZ poznańskiej stacji pogotowia i największych poznańskich szpitali, odbyło się spotkanie w sprawie organizacji transportu medycznego.

  • Komedii z prywatyzacją szpitala ciąg dalszy

    Ponad milion złotych odszkodowania żądają od miasta katowiccy urolodzy, którzy wygrali unieważniony przez miasto przetarg na prywatyzację Szpitala im. Michałowskiego. Po unieważnieniu przetargu zapewniano, że ostatecznie zostanie on wydzierżawiony. Urzędnicy kolejny raz zmienili jednak zdanie i wycofali się z tego pomysłu.

  • Prof. Ewa Małecka–Tendera ponownie rektorem ŚUM

    Rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kadencję 2008 – 2012 została wybrana prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka – Tendera, dotychczasowy rektor uczelni.

  • Interna w Krapkowicach bliska zamknięcia

    Jeżeli w ciągu dwóch najbliższych tygodni nie dojdzie do kompromisu pomiędzy lekarzami a dyrekcją szpitala w Krapkowicach na Opolszczyźnie, tamtejszy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty.

  • W Lublinie podwyżki nie dla lekarzy

    Wszystkie grupy zawodowe Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie dostały wczoraj propozycje podwyżek. Poza lekarzami. Według Marty Podgórskiej, rzecznik prasowej szpitala lekarze dostali już podwyżki w tym roku i dyrekcja nie ma zamiaru podwyższać im pensji ponownie.

  • Protest w Myślenicach

    Pracownicy szpitala powiatowego w Myślenicach protestowali wczoraj przeciw prywatyzacji lecznicy. Według Małgorzaty Kruzel, przewodniczącej związku zawodowego pielęgniarek i położnych myślenickiego szpitala przeciwna planom powiatu jest większość z 650 pracowników.

  • Nowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii na Podkarpaciu

    Wicewojewoda Małgorzata Chomycz powołała na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transfuzjologii klinicznej lek. med. Annę Gotkowską. Do tej pory tę funkcję sprawował lek. med. Jan Tabisz, który zrezygnował ze stanowiska w związku z przejściem na emeryturę.

  • Szpital w Opolu ponownie z akredytacją

    Szpital Wojewódzki w Opolu po raz kolejny z powodzeniem przeszedł procedurę akredytacyjną i uzyskał pełna akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Akredytacja ważna jest do 19 marca 2011 r.

  • Co trzeci lekarz do zwolnienia

    Dyrektor szpitala marszałkowskiego w Częstochowie zamierza zwolnić co trzeciego lekarza. Ma to być sposobem na uratowanie szpitala znajdującego się fatalnej sytuacji finansowej. Jego zdaniem takie kroki sa niezbędne, gdyż 94 proc. z 5,8-milionowego kontraktu z NFZ przeznaczane jest na wynagrodzenia personelu.

  • Koniec podwyżek z większych kontraktów z NFZ?

    Do Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej Przyjazne Państwo wpłynął wniosek o wykreślenie przepisu, który nakazuje dyrektorem publicznych szpitali przekazywanie 40 proc. środków ze zwiększonego kontraktu z NFZ na wynagrodzenia swoich pracowników. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w ubiegłym roku przy okazji nowelizacji tzw. ustawy podwyżkowej.

  • Powrót do kas chorych?

    Składka zdrowotna ma wzrosnąć o 1 proc. od roku 2010 - wcześniejsze słowa premiera potwierdziła minister zdrowia Ewa Kopacz w wywiadzie dla Gazety Prawnej. Minister uważa jednak, że ostateczną decyzję w tej sprawie rząd powinien podjąć dopiero pod koniec roku 2009 gdy już wejdą w życie nowe ustawy, nad którymi pracuje obecnie Sejm i gdy będzie już znany "efekt finansowy jaki spowodują te zmiany". Ewa Kopacz zapowiada też podział NFZ, zmiany w systemie kształcenia młodych lekarzy i obiecuje, że za kilka tygodni stażyści i rezydenci otrzymają zaległe podwyżki. Nie jest jednak jasne co dalej z  kontrowersyjnym pomysłem kas fiskalnych w gabinetach lekarskich.

  • Szczecin przeciw rakowi płuc

    "Wczesne Wykrywanie Raka Płuc" to program zdrowotny, który ruszył w poniedziałek w Szczecinie. Program ten obejmie nieodpłatne wykonanie badań przesiewowych dla grupy ok. 5000 mieszkańców Szczecina najdujących się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania.

  • Jędrzejowski szpital w prywatnych rękach

    40-letnią dzierżawę budynków, pomieszczeń i sprzętu szpitala powiatowego w Jędrzejowie zakłada umowa, którą podpisała wczoraj firma ArtMedik z przedstawicielami miejscowych władz.

  • Koniec strajku w Namysłowie

    Porozumienie płacowe zakończyło strajk w szpitalu w Namysłowie. Protestujące od 9 kwietnia pielęgniarki podpisały ugodę z władzami powiatu i dyrekcją, dzięki czemu szpital wznowił przyjęcia pacjentów.

  • Nowy rektor Gdańskiej Akademii Medycznej

    Prof. dr hab. Janusz Moryś, Kierownik Katedry Anatomii i Zakładu Anatomii i Neurobiologii, obecny dziekan Wydziału Lekarskiego został wybrany na Rektora Akademii Medycznej w Gdańsku na kadencję 2008-2012.

  • Nowe poradnie w Lubuskiem

    W marcu Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadził konkursy uzupełniające w ramach ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, stomatologii i rehabilitacji.

  • Koniec Tele-kardio w Koszalinie

    Koszaliński szpital rozwiązuje umowy z pacjentami, którzy od 12 lat korzystali z całodobowego nadzoru kardiologicznego przez telefon za pośrednictwem systemu Tele-kardio .

  • Łódź chce pielęgniarek w przedszkolach

    Łódzcy radni chcą, by w każdym przedszkolu w mieście pracowały pielęgniarki. – Jedna pielęgniarka mogłaby pracować w pięciu przedszkolach.

  • Mediator pomoże w Łomży

    Protestujący przedstawiciele związków zawodowych Łomżyńskiego Pogotowia Ratunkowego spotkali się dzisiaj z dyrektorem w sprawie ustalenia mediatora. Wspólnie ustalono, że zostanie on przydzielony z ministerstwa.

98854 artykuły - strona 4458 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.