mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • WOŚP nie odbierze sprzętu szpitalowi w Ustce

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie zabierze z usteckiego szpitala sprzętu wspomagającego oddychanie u noworodków. Zarząd Fundacji WOŚP zagrozil w marcu, że zabierze ze szpitala urządzenie Inflant Flow, ponieważ niemal przestał być używany.

  • MZ opublikowało listę jednostek szkolących

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swoich stronach internetowych wykaz jednostek szkolących uprawnionych do prowadzenia specjalizacji związanych z ochroną zdrowia.

  • "Praca ponad 48 godz. tygodniowo to dobra wola lekarzy"

    Praca ponad 48 godz. tygodniowo to dobra wola lekarzy. Ponieważ jest ich w Polsce za mało, bez podpisania klauzuli opt-out praca placówek medycznych byłaby niemożliwa - stwierdził wiceminister zdrowia Marek Twardowski podczas piątkowej konferencji "Sytuacja w ochronie zdrowia w Polsce po wprowadzeniu reformy czasu pracy - pierwsze doświadczenia" zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego.

  • Odznaczenia dla zasłużonych dla ŚUM

    10 kwietnia w Auli A-3 w Katowicach-Ligocie z okazji Jubileuszu 60-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się uroczystość nadania Sali wykładowej A-3 imienia prof. zw. dr hab. n. med. dr h. c. Witolda Zahorskiego oraz wręczenia medali i odznaczeń ŚUM w Katowicach za szczególne zasługi dla rozwoju Uczelni.

  • Nie będzie strajku w Gorlicach

    Planowana od poniedziałku akcja strajkowa pielęgniarek z gorlickiego szpitala została odwołana. W wyniku negocjacji z dyrekcją szpitala pielęgniarki otrzymają od lipca podwyżkę w wysokości 100 zł.

  • Prof. Tafil-Klawe ponownie prorektorem UMK

    11 kwietnia wybrano prorektorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kadencję 2008-2012. 1 września br. stanowisko prorektora ds. Collegium Medicum w Bydgoszczy obejmie obecnie pełniąca tę samą funkcję prorektorską prof. dr hab. Małgorzata Tafil-Klawe.

  • LEP-iej niż w zeszłym roku, gorzej niż jesienią

    Dostępne już są wyniki Lekarskiego Egzaminu Państwowego w sesji wiosennej 2008 r. Do egzaminu przystąpiło w całym kraju 275 lekarzy stażystów. Średni wynik wśród stażystów wyniósł 132,7 punktów, maksymalny - 175 punktów, a minimalny - 57 punktów. Pięćdziesięciu czterech lekarzy stażystów nie uzyskało minimum niezbędnego do zdania egzaminu. Minimum to wyniosło 111 punktów. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 198.

  • Gdańska poliklinika nadal na równi pochyłej

    Jak podaje "Dziennik Bałtycki", resort zdrowia krytycznie ocenił program restrukturyzacji Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, który 2 tygodnie temu trafił na biurko minister Ewy Kopacz. Według informatorów gazety, program ten jest nieefektywny i zbyt kosztowny.

  • Warsztaty wideochirurgii dziecięcej

    Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci Leczonych Chirurgicznie "Uśmiech" w dniach 9-11 kwietnia zorganizował II Warsztaty Wideochirurgii Dziecięcej. Wzięło w nich udział prawie 50 chirurgów z całej Polski.

  • Lekarze wypowiadają klauzule opt-out

    Ponad 300 lekarzy z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Lublinie wypowiedziało dyrekcji zgodę na pracę ponad 48 godzin w tygodniu - informuje rzecznik lecznicy Marta Podgórska. - Spodziewamy się kolejnych żądań płacowych i braku obsady w razie ich niespełnienia. Zaczęliśmy szukać dodatkowych lekarzy, którzy mogliby zapełnić grafiki.

  • Kolejny protest płacowy

    Pracownicy Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu domagają się zwiększenia wynagrodzeń zasadniczych o 500 złotych oraz wprowadzenia tzw. kroczącej wysługi lat pracy. Jeżeli postulaty te nie zostaną zrealizowane do połowy kwietnia, ruszy procedura sporu zbiorowego.

  • Wojewoda u strajkujących

    Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński spotkał się ze strajkującymi pielęgniarkami oraz dyrekcją namysłowskiego szpitala, a także z władzami powiatu - starostą Michałem Ilnickim i wicestarostą Sławomirem Hinborchem.

  • Badania słuchu małopolskich uczniów

    W Małopolsce trwa program bezpłatnych badań przesiewowych słuchu i głosu, dzięki któremu przebadanych zostanie ponad 20 000 uczniów z małych miejscowości i wsi. Wojewoda Jerzy Miller proponuje, aby podobne badania przeprowadzić również w dużych miastach.

  • Szpital szuka środków na rozbudowę

    Szpital Powiatowy w Wadowicach zamierza starać się o unijne dotacje na budowę nowej placówki. Na zaproszenie dyr. Krystyny Grzesiek w środę 9 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów powiatu wadowickiego. Z ramienia Zarządu Województwa Małopolskiego w spotkaniu uczestniczył Wojciech Kozak.

  • W gabinecie dentystycznym jak w szpitalu

    Rozporządzenie Ministra Zdrowia w 23 sierpnia 2007 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (DzU. nr 162, poz. 1153 określa sposób klasyfikowaniu odpadów medycznych, ich zbierania, magazynowania, a także warunki ich transportu.

  • Po raz pierwszy od lat wypracował straty

    W 2007 r. pogorszyła się sytuacja ekonomiczna Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, po raz pierwszy od lat wypracował straty. W trudnej sytuacji są też resortowe placówki w Opolu, Łodzi i Gdańsku - wynika z informacji przygotowanej przez ministerstwo.

  • Kujawsko-Pomorskie walczy z nowotworami i otyłością

    Ruszają 3 kolejne programy profilaktyki zdrowotnej w województwie kujawsko-pomorskim, zapobiegające chorobom nowotworowym i otyłości. Dzięki nim mieszkańcy regionu będą mieli szansę na skorzystanie z darmowych badań i konsultacji. Podpisy pod porozumieniami o współrealizacji 3 projektów złożą 11 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele 54 samorządów.

  • Projekt 400 Miast w Zachodniopomorskiem

    11 kwietnia w Kołobrzegu odbędzie się uroczysta inauguracja Polskiego Projektu 400 Miast 2006-2008 w województwie zachodniopomorskim. W uroczystości wezmą udział członkowie Rady Polskiego Projektu 400 Miast 2006-2008, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także dziennikarze mediów lokalnych i regionalnych.

  • Możliwa ugoda w procesie lekarze vs "Wprost"

    Trwają rozmowy w sprawie ewentualnej ugody w procesie, jaki Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie wytoczyła tygodnikowi "Wprost" za stwierdzenie z 2005 r., że "36 000 Polaków umrze w tym roku z rąk lekarzy".

  • Poradnia będzie działać i... przynosić straty

    Poradnia patologii noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie znów przyjmuje małych pacjentów. Kilka dni temu przestała działać, bo dyrekcja nie podpisała kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia z powodu zbyt niskich stawek oferowanych przez Fundusz.

98854 artykuły - strona 4459 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.