mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Więcej łóżek położniczo-ginekologicznych

    W II Szpitalu Miejskim im. L. Rydygiera w Łodzi przybędzie co najmniej 15 nowych łóżek położniczo-ginekologicznych. Obecnie jest 50, w tym 21 przeznaczonych dla położnic, 16 dla ciężarnych i 13 dla pacjentek ze schorzeniami ginekologicznymi.

  • "Autobus Zdrowia" w Białymstoku

    9 kwietniapod patronatem Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego odbyła się konferencja prasowa inaugurująca eksploatację "Autobusu Zdrowia". Jest to wspólne przedsięwzięcie Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.p. z o.o. w Białymstoku oraz Podlaskiego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

  • "S": Albo poprawki, albo protesty

    Projekty ustaw reformujących ochronę zdrowia, nad którymi zaczęła w środę pracować sejmowa Komisja Zdrowia są bardzo kontrowersyjne i mogą stanowić zarzewie nowego konfliktu – oświadczyła Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".

  • Los szpitala w rękach minister zdrowia

    9 kwietnia wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski przekazał do minister zdrowia Ewy Kopacz odwołanie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu od decyzji o wykreśleniu z rejestru oddziału onkologicznego i oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej, odstępując od mozliwości uchylenia tej decyzji.

  • Aukcja charytatywna w Olsztynie

    Około 60 000 złotych zebrano podczas charytatywnej aukcji sztuki zorganizowanej 9 kwietnia przez Rotary Club Olsztyn. Pieniądze będą przeznaczone na kupno sprzętu diagnostyczno-leczniczego dla oddziału laryngologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

  • Kolejny do likwidacji

    Rada powiatu w Tczewie podjęła decyzję o likwidacji tamtejszego szpitala. W miejsce ZOZ-u powstanie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z kapitałem zakładowym o wartości 50 tys. zł w postaci 1000 udziałów, jakie początkowo obejmie powiat), która będzie połączona ze szpitalem rehabilitacyjnym.

  • PO powołała Radę do spraw bioetyki

    Zarząd Krajowy PO powołał Radę do spraw bioetyki - poinformował po posiedzeniu zarządu szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski. Na czele Rady stanął prof. Andrzej Zoll.

  • Prof. Nowacki ponownie rektorem PAM

    Na zebraniu wyborczym Uczelnianego Kolegium Elektorów w dniu 9 kwietnia do funkcji Rektora Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie wybrano prof. dr. hab. n. med. Przemysława Nowackiego. Jego kontrkandydatem był prof. dr hab. n. med. Piotr Gutowski.

  • Kopacz o refundacji chemioterapii

    Terapie rozpoczęte chemioterapią niestandardową będą kontynuowane. Nowi pacjenci, którzy obecnie nie są leczeni tego typu preparatami, będą mogli składać wnioski o takie leczenie - zapewniła minister zdrowia Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej dotyczącej finansowania chemioterapii ze środków publicznych.

    - Decyzje ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie leczenia chorób nowotworowych nie mogą opierać się tylko i wyłącznie na rachunku kosztów - przyznała Kopacz.

  • Polskie Towarzystwo ADHD o refundacji leków

    Wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny na liście leków refundowanych nie znajdzie się miejsce dla preparatów zarejestrowanych do leczenia zespołu ADHD. Ministerstwo Zdrowia jest w trakcie przygotowywania kolejnej aktualizacji listy, która nie zawiera leków na ADHD.

  • Groźba strajku (chwilowo) zażegnana

    Pensje pracowników Szpitala Powiatowego w Białogardzie (Zachodniopomorskie) wzrosną od 1 kwietnia o 90-200 zł. Domagali się, co prawda, 330-złotowej podwyżki dla pielęgniarek i położnych, 300-złotowej podwyżki dla kierowców i sanitariuszy oraz 250 złotych więcej dla administracji i personelu pomocniczego, ale spór zbiorowy związkowców z dyrekcją został zawieszony. Sukcesem zakończyła się mediacja prowadzona przez posła PiS Czesława Hoca.

  • Opozycja żąda wysłuchania publicznego ws. ustaw zdrowotnych

    Posłowie opozycji skrytykowali Platformę Obywatelską za to, że na posiedzeniu Komisji Zdrowia nie zgodziła się na wysłuchanie publiczne w sprawie 6 projektów ustaw zdrowotnych. - Platforma Obywatelska boi się po prostu swoich obywateli - ocenił przewodniczący komisji Bolesław Piecha.

  • E-podpis w szpitalu

    Ponad 400 zestawów do składania podpisu elektronicznego zakupił od Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. warszawski Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej. Posłużą one przede wszystkim do tworzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej.

  • Samorząd chce wpływać na obsadę w OW NFZ

    Środki dla pomorskich szpitali oraz kandydaci na dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku będą tematami rozmowy wicemarszałka Leszka Czarnobaja i prezesa Funduszu Jacka Paszkiewicza, którzy spotkają się w Warszawie.

  • Dyrektor szpitala złamał prawo?

    Lekarze Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie zamierzają złożyć do prokuratury zawiadomienie o złamaniu prawa pracy przez dyrekcję lecznicy.

  • Szpital wnioskuje o dotacje i zamyka poradnie

    Zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczy kolejne 38,7 mln zł na wsparcie szpitali w regionie. Środki na ten cel pochodzić będą z nadwyżki budżetowej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie na kwietniowej sesji Sejmik Województwa Mazowieckiego.

  • NZOZ-y chcą zwolnienia z CIT

    Ograniczenie roli samorządu terytorialnego, brak możliwości zrestrukturyzowania poziomu zatrudnienia, ograniczenie możliwości sprzedaży akcji spółki, ograniczenie swobody działalności gospodarczej, zmniejszenie osiąganych zysków szpitala o 19% z tytułu płacenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), to zdaniem przewodniczącego Konwentu Szpitali Zamojszczyzny Krzysztofa Tuczapskiego największe zagrożenia związane z wejściem w życie nowej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

  • Doktoraty na Wydziale Nauk o Zdrowiu AMG

    Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego przyznała 31 marca Wydziałowi Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Gdańsku uprawnienie do nadania stopnia naukowego doktora nauk medycznych w dyscyplinie medycyna.

  • Negocjacje trwają, a dyrektor zatrudnia...

    W Szpitalu Powiatowym im. Wł. Biegańskiego w Iławie (warmińsko-mazurskie) z końcem kwietnia upływa okres wypowiedzeń umów o pracę 23 lekarzy. Domagają się nie tylko wzrostu płac, ale także odejścia ze stanowiska obecnej dyrektor.

  • Ratowanie szpitali w Łódzkiem

    Władze powiatu w Rawie Mazowieckiej (Łódzkie) otworzyły nowe możliwości ratowania tamtejszego szpitala świętego Ducha, który od kilku lat boryka się z poważnymi problemami finansowymi.

98854 artykuły - strona 4460 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.