Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przedstawiła swoją opinię ws. projektów ustaw dotyczących zmian w systemie ochrony zdrowia.
Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła ostatnie dwa lata dla lekarzy przyniosły zarówno dobre, jak i złe zmiany. Pozytywem, na który zwrócił szczególną uwagę jest "niespotykana dotychczas" konsolidacja środowiska lekarskiego "w walce o godność zawodu". Negatywnie natomiast ocenił fakt rozpoczęcia przez medyków protestów i strajków.
Dzisiaj w niektórych szpitalach obserwujemy, że dyrektorzy podpisują pod naciskami głównie grup lekarskich czy pielęgniarskich umowy, które trzeba będzie zrealizować, bo każdy sąd pracy uzna taką umowę za prawidłowo zawartą, ponad miarę. I te "ponad miarę" może oznaczać dla systemu katastrofę - uważa Bolesław Piecha.
Zdaniem byłego ministra zdrowia Marka Balickiego, trzeba "opanować sytuację płacową" w ochronie zdrowia. - Bo to się wymknęło spod kontroli. Bardzo wysokie podwyżki są ustalane w szpitalach, które mają bardzo duże długi, co za pół roku, za rok będzie skutkowało wejściem komorników. Czyli dzisiaj jest sytuacja na progu chaosu w systemie ochrony zdrowia i to trzeba opanować - ocenia poseł LiD.
10 stycznia odbyło się spotkanie Mazowieckiego Regionalnego Zespołu Negocjacyjnego OZZL z dyrektorami szpitali. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 9 lecznic. Na spotkanie nie przybyła większość dyrektorów placówek miejskich w Warszawie.
Lekarze z Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, w skład którego wchodzą Szpital Śląski i Szpital Sióstr Elżbietanek powiadomili pracodawcę o rozpoczęciu bezterminowego strajku ostrodyżurowego od 14 stycznia.
W związku z pogłębiającym się chaosem w ochronie zdrowia przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek wystąpił do wicepremiera Waldemara Pawlaka o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Trójstronnej w sprawie sytuacji w opiece zdrowotnej.
Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów zwrócił się do premiera Donalda Tuska o ogłoszenie stanu kryzysowego w ochronie zdrowia. Zdaniem Związku taka decyzja spowoduje, że będzie łatwiej uzyskać poparcie społeczne dla wprowadzenia pilnych działań mających na celu zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych.
W ostatnich dniach Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przyznało został certyfikat akredytacyjny Mazurskiemu Centrum Zdrowia ZOZ "Pro-Medica" w Ełku Sp. z o.o. Ełcka lecznica w Ełku zdobyła taki certyfikat już 3 lata wcześniej i szpital uzyskał ponownie trzyletnią (pełną) akredytację.
W ręce policjantów z Piotrkowa Trybunalskiego wpadł ortopeda, który przyjmował łapówki od pacjentów. Jak ustalili śledczy, ten przestępczy proceder trwał od 2004 roku. W tym czasie lekarz przyjął prawie 3000 złotych. Już usłyszał zarzuty. Teraz sąd zdecyduje o jego tymczasowym aresztowaniu. Mężczyźnie grozi nawet do 10 lat więzienia.
W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. sytuacji w służbie zdrowia. W spotkaniu wzięli udział: minister zdrowia Ewa Kopacz, Marek Balicki (LiD), Zbigniew Chlebowski (PO), Tomasz Kamiński (LiD), Beata Małecka-Libera (PO), Bolesław Piecha (PiS), Damian Raczkowski (PO), Zbigniew Religa (PiS), Aleksander Sopliński (PSL), Andrzej Sośnierz (PiS), Jolanta Szczypińska (PiS), Stanisław Żelichowski (PSL) oraz Jacek Paszkiewicz (prezes Narodowego Funduszu Zdrowia). Kancelarię Prezydenta RP reprezentowali: szef gabinetu Maciej Łopiński oraz doradca Tomasz Zdrojewski.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaprotestowało przeciwko decyzji premiera w sprawie trybu prac nad pakietem projektów ustaw o naprawie systemu ochrony zdrowia oraz przeciwko brakowi dialogu w ochronie zdrowia.
Pacjenci mają uzyskać możliwość dodatkowego dobrowolnego ubezpieczenia się w Otwartych Funduszach Równoległego Ubezpieczenia Zdrowotnego (OFRUZ). Działalność funduszy, zgodnie z projektem, ma być kontrolowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Za rażące naruszenie praw osób ubezpieczonych w OFRUZ przewidziano wysokie kary pieniężne sięgające miliona złotych - takie są założenia rządowego projektu ustawy o ubezpieczeniach uzupełniających.
Czas pokazuje, że przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego to dobre rozwiązanie – mówi Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich. ZPP jest prekursorem przekształcenia publicznych placówek ochrony zdrowia w spółki prawa handlowego.
Lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" odmawiają podpisywania aneksów do kontraktów i umów kontraktowych na dłużej niż do 30 kwietnia br. Zwrócili się w tej sprawie do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i minister zdrowia.
Słyszałem od premiera Tuska o jakichś ogromnych zmianach systemowych. I wczoraj słyszałem o 4 ustawach, które były w moich propozycjach, jedne częściowo gotowe, inne całkowicie gotowe. Ja myślałem, że coś otrzymam nowego, a tu się okazuje że nie - mówi prof. Zbigniew Religa.
Zgodnie z ogłoszonym wczoraj rządowym projektem ustawy o zakładach opieki zdrowotnej SP ZOZ-y będą mogły przekształcać się w spółki prawa handlowego bez konieczności wcześniejszej likwidacji placówki. Spośród samorządów terytorialnych tylko samorząd województwa będzie mógł tworzyć zakłady opieki zdrowotnej. Spółki cywilne stracą prawo zakładania niepublicznych ZOZ-ów. Alternatywą dla ordynatorskiego systemu zarządzania oddziałem ma być system konsultancki. Szpital będzie mógł pobierać tzw. opłatę hotelową.
7 stycznia wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, a dwa dni później minister Ewa Kopacz jako przykład nowej kategorii świadczeń medycznych podali zabieg cholecystektomii laparoskopowej.
Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że żałuje swojej wypowiedzi o tym, iż dał kiedyś lekarzowi opiekującemu się jego chorą matką filiżankę Rosenthala. - Może to dlatego, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Gdyby to był Włocławek, może by nie wywołało aż tak strasznej burzy - ironizuje dr Janusz Kochanowski.
Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że sprawy wynagrodzeń personelu medycznego powinny być rozstrzygane w drodze dialogu. "Nie można jednak rozmawiać o płacach w oderwaniu od dyskusji o całym systemie ochrony zdrowia. Wynagrodzenia są bowiem jednym z jego elementów. Dlatego najpierw należy rozmawiać ogólnie o całym systemie, a dopiero przechodząc do szczegółów podjąć dyskusje o wynagrodzeniach" - głosi stanowisko KPP.