mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • "S" wzywa do podjęcia negocjacji

    7 stycznia w Gdańsku zebrało się Prezydium Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", które wezwało wszystkie organizacje zakładowe do niezwłocznego podjęcia negocjacji płacowych z dyrektorami zakładów opieki zdrowotnej.

  • "Pomysł współpłacenia został wyrzucony"

    Osobiście uważam, że współpłacenie to nie jest najlepszy pomysł - stwierdził w "Kontrwywiadzie" RMF FM szef klubu poselskiego PO Zbigniew Chlebowski. - Nie tylko dlatego, że pacjenci będą musieli wnosić dodatkowe opłaty, ale również dlatego, że nie wyobrażam sobie tej całej operacji ze względów logistycznych – jak to przygotować, jak ustalić kogo ewentualnie zwolnić, jakie najbiedniejsze grupy, być może niepełnosprawnych - argumentował.

  • Rozmowy w szpitalach trwają

    Częściowym porozumieniem zakończyły się negocjacje w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Lekarze i szefowie placówki wspólnie ustalili kwoty podwyżek za dyżury lekarzy kontraktowych. Jak mówi doktor Maciej Bierwagen z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, podwyżka wyniesie co najmniej 50%.

  • Tusk: Zwyżka składki poszłaby na podwyżki

    Jestem rozczarowany postawą niektórych aktorów konfliktu w służbie zdrowia - stwierdził premier Donald Tusk w wywiadzie dla tygodnika "Newsweek". - Z raportu na temat zarobków lekarzy wiem, że wielu z nich zarabia zdecydowanie za mało, ale jest też spora grupa zarabiająca ponad 10 000 złotych miesięcznie - dodał.

  • Lekarze składają wypowiedzenia

    Około 70 lekarzy z różnych klinik Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie zapowiedziało na dziś złożenie wypowiedzeń umów o pracę. - Jesteśmy zdesperowani, nie ma postępów w rozmowach z dyrekcją szpitala - mówi dr Jacek Rudnik, przewodniczący Związku Zawodowego Lekarzy w DSK.

  • Tylko do końca stycznia

    Tylko do końca stycznia Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie (w skład którego wchodzą 3 lecznice) będzie przyjmował pacjentów. Jeżeli kontrakt na 2008 rok z Narodowym Funduszem Zdrowia nie zostanie podpisany - placówce grozi zamknięcie.

  • RPO apeluje o ratyfikację Europejskiej Konwencji Bioetycznej

    Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera i marszałka Sejmu z prośbą o podjęcie niezbędnych działań w celu ratyfikacji przez Polskę Konwencji o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej wobec zastosowań biologii i medycyny, ogłoszonej 4 kwietnia 1997 r. przez Radę Europy.

  • Medyczny GPS dla neurochirurgów

    8 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie nastąpi uroczyste zaprezentowanie nowej wysokospecjalistycznej aparatury do neuronawigacji i ramy stereotaktycznej na Oddziale Neurochirurgii i Neurotraumatologii.

  • Krytyczny stan szpitala

    7 stycznia w suwalskim ratuszu odbędzie się spotkanie w sprawie sytuacji w Szpitalu Wojewódzkim. W spotkaniu uczestniczyć mają: prezydent miasta, przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, starosta suwalski oraz przewodniczący Społecznej Rady lecznicy. Prezydent Suwałk zaprosił na to spotkanie dyrektora placówki.

  • Pomorscy lekarze wzywają na pomoc PIP

    Zarząd Regionu Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy postanowił wystosować do Państwowej Inspekcji Pracy wniosek o kontrolę przestrzegania zasad pracy we wszystkich szpitalach.

  • Pomóż uleczyć prawo medyczne

    Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego zainaugurowało 13 grudnia akcję "Zdrowe prawo". Celem akcji jest stworzenie zbioru powszechnie obowiązujących przepisów prawa dotyczących ochrony zdrowia, które są niespójne, irracjonalne, archaiczne, czy wręcz szkodliwe dla użytkowników systemu ochrony zdrowia w Polsce.

  • Kopacz: Lekarz zarobi tyle, ile wypracuje

    Minister zdrowia zaprasza pielęgniarki do rozmów nad reformą służby zdrowia, "bo tylko taka droga jest słuszna". - Pielęgniarki powinny zarabiać zdecydowanie lepiej - przyznaje Ewa Kopacz i twierdzi, że to "system dzisiaj powoduje, że jest tak wielka dysproporcja".

  • Pielęgniarki i położne zapowiadają protesty

    Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiedziała, że jeśli dyrektorzy zakładów opieki zdrowotnych nie nie rozpoczną z siostrami rozmów o podwyżkach płac, to 21 stycznia rozpoczną się protesty pielęgniarek w całym kraju.
    O swoje upomnieć się chcą także ratownicy medyczni. O ich postulatach i formach akcji ma zdecydować w piątek Krajowy Zjazd Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

  • Miliony na zdrowie

    1/5 tegorocznych nakładów inwestycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego – 56,6 milionów złotych – pochłoną wydatki na rozbudowę i modernizację szpitali oraz zakup dla nich nowoczesnej aparatury medycznej. Placówki medyczne skorzystają też z tegorocznej alokacji środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Będzie to co najmniej 5 mln euro.

  • Samorząd boi się zadłużenia ZOZ-ów

    3 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze marszałek Krzysztof Szymański oraz wicemarszałek Elżbieta Płonka spotkali się z dyrektorami lubuskich szpitali podległych samorządowi województwa.

  • Młodzi lekarze upominają się o swoje prawa

    Pełnomocnik Zarządu Krajowego OZZL ds. reprezentacji rezydentów Dorota Mazurek skierowała w imieniu tej grupy medyków list do minister zdrowia Ewy Kopacz, zawierający listę postulatów środowiska, które domaga się od rządu uwiarygodnienia deklarowanych dobrych intencji.

  • Program zwalczania nowotworów w 2008 r.

    Na wczorajszym posiedzeniu rząd podjął uchwałę w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" w roku 2008 oraz kierunków realizacji zadań tego programu na lata 2009 i 2010, przedłożoną przez minister zdrowia.

  • Religa: 2 lata nie wystarczą

    Obecne żądania płacowe lekarzy (czyli 8 000 zł netto pensji zasadniczej) byłyby możliwe do spełnienia na przełomie lat 2010-2011, gdyby rząd realizował projekt poprzedników zakładający coroczne podnoszenie składki do docelowego poziomu 13% - powiedział prof. Zbigniew Religa.

  • Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii koordynatorem programu "Polskie Sztuczne Serce"

    Zespół Specjalistyczny do spraw oceny ofert w ramach Programu Wieloletniego na lata 2007-2011 pod nazwą "Polskie Sztuczne Serce", wyłonił w drodze postępowania konkursowego na Koordynatora Programu Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

  • Sośnierz: Rezerwa NFZ niczego nie załatwi

    Mityczny miliard nadwyżki w Narodowym Funduszu Zdrowia, o którym w kółko się mówi, nie załatwi niczego - uważa były prezes NFZ, obecnie poseł PiS Andrzej Sośnierz.

98813 artykułów - strona 4502 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.