Oddziały kardiologiczny i okulistyczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu (Łódzkie) wzbogaciły się o specjalistyczną aparaturę medyczną, która została zakupiona z dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Koszt zakupu wyniósł 1 216 000 zł.
14 stycznia marszałek województwa dolnośląskiego Andrzej Łoś wziął udział w uroczystym przekazaniu nowoczesnego dwuźródłowego tomografu komputerowego Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.
Od 20 stycznia chirurdzy z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie mogą wstrzymać przyjęcia na ostrym dyżurze - poinformował Maciej Jędrzejowski z OZZL. Dyrekcja szpitala zaprzecza tym doniesieniom.
14 stycznia odbyła się uroczystość oddania do użytku Oddziału Chirurgii Urazowo–Ortopedycznej w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. Inwestycja sfinansowana została z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Ok. 130 z ponad 230 lekarzy zatrudnionych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie wzięło 15 stycznia jednodniowe urlopy na żądanie. Lecznica funkcjonowała w trybie ostrodyżurowym.
W związku z niedotrzymaniem warunków porozumienia z 30 września 2007 r. zawartego pomiędzy Komitetem Strajkowym OZZL i dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży Mariana Jaszewskiego w obecności marszałka woj. podlaskiego, Zarząd Oddziału Terenowego OZZL postanowił odwiesić akcję strajkową.
15 stycznia prezydent Lech Kaczyński spotkał się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". W spotkaniach wzięli również udział szef Gabinetu Prezydenta Maciej Łopiński i doradca prezydenta Tomasz Zdrojewski. Prezydent opowiedział się za ponadzakładowym układem zbiorowym w sektorze zdrowotnym.
Dolnośląski Ośrodek Diagnostyki Obrazowej z tomografami komputerowymi otwarto we Wrocławiu. W ciągu roku będzie mogło z nich skorzystać około 50 tys. pacjentów. To pierwsza taka placówka w regionie.
Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich brak pomysłu na rozwiązanie problemów związanych z implementacją unijnych przepisów o czasie pracy oraz zaniechanie działań mogących złagodzić powstałe napięcia związane z wynagrodzeniem białego personelu spowodowały patową sytuację w ochronie zdrowia, której konsekwencje minister zdrowia stara się przerzucić na dyrektorów szpitali.
Wynagrodzenie zasadnicze lekarzy rezydentów, na mocy przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, będzie wynosić co najmniej 70% średniej płacy krajowej. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się politycy PO i PSL. Opozycja uważa, że to za mało. PiS proponował podniesienie poziomu wynagrodzenia do 100%, LiD poszedł dalej i wnioskował o 150%.
Związek Powiatów Polskich zaprotestował przeciwko próbom wyłączenia samorządu powiatowego z grona podmiotów będących organem założycielskim dla szpitali. Propozycję taką przedstawiła minister zdrowia Ewa Kopacz w projekcie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.
Podlaska Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia złożyła w prokuratur zezawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
Rząd zgadza się z lekarzami, że ich wynagrodzenia powinny być wyższe. Różnica zdań polega na tym, że wszyscy chcieliby, żeby to się stało natychmiast, natomiast rząd chce dojść do zarobków wymaganych przez lekarzy, pielęgniarki i pracowników ochrony zdrowia w ciągu 2-3 lat - uważa Marek Twardowski.
13 stycznia przedstawiciele Ogólnopolskich Związków Zawodowych Ochrony Zdrowia podjęli uchwałę o ogłoszeniu pogotowia strajkowego oraz o ogłoszeniu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej 21 stycznia w godzinach 10.00-12.00, w postaci strajku ostrodyżurowego.
Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zwróciła się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza o "zagwarantowanie finansowania opieki paliatywnej nad dziećmi w zakresie adekwatnym do rzeczywistych kosztów i potrzeb".
14 stycznia w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyły się kilkugodzinne negocjacje sekretarzy Porozumienia Zielonogórskiego Bożeny Janickiej i Jacka Krajewskiego z prezesami Narodowego Funduszu Zdrowia Jackiem Paszkiewiczem i Jackiem Grabowskim oraz kierownictwem resortu zdrowia - Ewą Kopacz, Markiem Twardowskim i Andrzejem Włodarczykiem.
14 stycznia wiceminister zdrowia dr Andrzej Włodarczyk przyjął delegację Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere.
Gdyby rząd podpisał z nami ogólnopolski układ zbiorowy, to byłby on gwarancją, że podwyżki dostaniemy - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Byłaby to nawet lepsza gwarancja niż ustawa sejmowa, gdyż ustawę parlament może zmienić lub odwołać, a zapisów układu zbiorowego nie można znieść bez zgody obu stron - dodaje.
Zdaniem byłego ministra zdrowia Marka Balickiego, Narodowy Fundusz Zdrowia powinien skorzystać z ustawowej możliwości zaciągnięcia kredytu w wysokości 2 mld zł, by umożliwić zawarcie większych kontraktów ze szpitalami, a w efekcie - pozwolić ich dyrektorom "rozsądnie ustalić wzrost wynagrodzeń swoich pracowników".
11 stycznia obradowało pod przewodnictwem wojewody podkarpackiego Mirosława Karapyty Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Spotkanie poświęcone było ocenie sytuacji w ochronie zdrowia, a zwłaszcza zapowiadanym protestom średniego personelu medycznego.