Centrum Usług Rehabilitacyjnych - drugą w Polsce placówkę dla chorych na stwardnienie rozsiane - otwarto przy Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie koło Kielc (Świętokrzyskie). Ośrodek zbudowała za ponad 8,5 mln zł Caritas diecezji kieleckiej, dzięki wsparciu unijnemu.
W Łodzi trzeba odwoływać operacje w szpitalach pediatrycznych, bowiem zabrakło anestezjologów. Wojewódzki konsultant ds. anestezjologii prof. Wojciech Gaszyński ostrzega, że może dojść do nieszczęścia.
Gmina Marklowice jako pierwsza na Śląsku sfinansuje szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Objęte nim zostaną uczennice drugiej i trzeciej klasy tamtejszego gimnazjum.
W poniedziałek w szpitalu wojewódzkim i w szpitalach miejskich w Sosnowcu odbędą się negocjacje pielęgniarek z kierownictwami placówek. Siostry domagają się podwyżek.
Źle funkcjonujący system podstawowej opieki zdrowotnej, zlikwidowanie medycyny szkolnej, utrudniony dostęp do specjalistów - to główne przyczyny pogarszającego się stanu zdrowia polskich dzieci oraz opieki pediatrycznej, o których rozmawiano podczas konferencji Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zwróciła się do ministra zdrowia Zbignikewa Religi i do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza z prośbą o przekazanie dodatkowych środków Samodzielnemu Publicznemu Dziecięcemu Szpitalowi Klinicznemu w Warszawie na sfinansowanie farmakologicznego leczenia dzieci chorych na nowotwory.
26 października w Sali Kolumnowej Pałacu Prymasowskiego w Warszawie Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne d/s Transplantacji "POLTRANSPLANT" zorganizowało uroczyste obchody Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. W spotkaniu wzięli udział lekarze, eksperci, dziennikarze, przedstawiciele kościoła katolickiego, pacjenci i ich bliscy oraz wszyscy, którym temat transplantacji jest szczególnie bliski.
Lekarze z Samodzielnego Dziecięcego Szpitala Klinicznego mieszczącego się przy ulicach Litewskiej i Działdowskiej w Warszawie zawiesili strajk. Medycy doszli z dyrekcją placówki do porozumienia, które gwarantuje im niewielkie podwyżki od zaraz i nieco większe po 1 stycznia.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy pogratulował przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej Donaldowi Tuskowi zwycięstwa jego ugrupowania w wyborach parlamentarnych, życząc mu, a także rządowi, na czele którego najprawdopodobniej stanie, sukcesów w dziele naprawy państwa. Związek złożył też nowej władzy propozycję współpracy w reformowaniu służby zdrowia. Jednocześnie związkowcy zapewnili, że gdy do oczekiwanych zmian nie dojdzie, skorzystają ze wszystkich przysługujących im praw, aby sprzeciwić się wyzyskowi lekarzy.
Kujawsko-Pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma w przyszłym roku 2 337 mln zł, tj. o 265,3 mln zł więcej niż w tym roku - poinfomował dyrektor KPOW NFZ Wiesław Kiełbasiński.
Wojewoda warmińsko-mazurski Anna Szyszka wzięła udział w uroczystym wręczeniu Certyfikatów Systemów Zarządzania ISO przez Det Norske Veritas Poland Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu w Olsztynie. W spotkaniu wzięli także udział prezydent Olsztyna Czesław Małkowski i Wicemarszałek województwa Piotr Żuchowski.
Siedem noworodków z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu zostało zakażonych gronkowcem złocistym. Konieczna była oddziałów noworodkowego i położniczego. Oba zostały zamknięte do 5 listopada.
Nieco ponad 10 mln zł kosztować będzie budowa Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie wojewody wielkopolskiego na rok 2008.
Wojewoda pomorski Piotr Karczewski, wicemarszałek woj. pomorskiego Leszek Czarnobaj oraz dyrektor POW NFZ Mirosław Górski wręczyli nagrody dla szpitali, które zyskały największe uznanie u pacjentów w plebiscycie "Przyjazny Szpital". Okolicznościowe statuetki i dyplomy wręczone zostały 23 października w Sali Kolumnowej Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Szpital w Świebodzinie (Lubuskie) przejdzie w ręce prywatnej firmy. Radni powiatu podjęli decyzję o prywatyzacji szpitala. Miesięcznie firma ze Szczecina, która będzie prowadziła placówkę, zapłaci starostwu 25 000 złotych. Około miliona zapłaci także za sprzęt. To pomoże w spłacie kilkunastomilionowego zadłużenie szpitala, które starostwo musi wziąć na siebie.
Pielęgniarki i położne porozumiały się z dyrekcją Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.
Jak nawiązać dobry kontakt z pacjentem, w jaki sposób przekazywać chorym i ich rodzinom trudne informacje, co zrobić, aby porozumieć się z osobą niesłyszącą? Odpowiedzi na te pytania poznają studenci warszawskiej AM podczas dodatkowych warsztatów, które rozpoczną się pod koniec października.
Szpitalom wyczerpują się finansowe limity na usługi medyczne. Niepełne 43 mld zł, jakie w br. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył ze składek na zakup świadczeń zdrowotnych, znów okazało się niewystarczające.
29 lekarzy domaga się od dyrekcji szpitala w Nowym Sączu (Małopolska) dodatkowych urlopów i dopłaty za dyżury pełnione od maja 2004 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu odbyła się pierwsza rozprawa dotycząca żądań lekarzy.
Oddział ginekologiczni-położniczy w krakowskim szpitalu MSWiA przy ul. Galla został zamknięty do odwołania. Wykryto na nim bowiem bakterie paciorkowca ropnego. Zakażone są 4 pacjentki po cesarskim cięciu. 3 kobiety w stanie ciężkim przewieziono do Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika. Czwarta jest leczona w szpitalu MSWiA na oddziale intensywnej terapii. Lekarze określają jej stan jako ciężki, ale stabilny.