mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Pośpiech w operacjach

    Wrocławski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczył dodatkowe 47 milionów złotych na operacje wszczepienia endoprotez i leczenie zaćmy. Jeszcze tydzień temu dyrektorzy szpitali ograniczali liczbę operacji. Teraz proszą lekarzy, żeby pracowali po godzinach, gdyż pieniądze trzeba wydać w ciągu 3 miesięcy.

  • Wracają do pracy

    Dwa oddziały - ortopedyczny i rehabilitacyjny - Szpitala Powiatowego w Mielcu (Podkarpacie) wznawiają pracę. Z pracy w lecznicy odeszło blisko 80 lekarzy, dlatego z 8 oddziałów w poniedziałek i wtorek ewakuowano 70 pacjentów do placówek w Dębicy, Tarnobrzegu, Rzeszowie, Stalowej Woli i Kolbuszowej, 80 pacjentów wypisano na ich własne życzenie bądź za względu na kończące się leczenie, a same oddziały zamknięto.

  • Sądzą się i negocjują

    Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie prowadzonych jest 7 spraw przeciwko tamtejszemu oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o odzyskanie pieniędzy za ubiegłoroczne "nadwykonania". NFZ jest gotów od razu przkazać 25 mln zł za nadlimity. Ale żaden szpital z tej oferty nie zamierza na razie skorzystać.

  • Wznowione negocjacje

    Trzy dni ma dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Św. Łukasza w w Końskich (Świętokrzyskie) na podjęcie rozmów z grupą 52 lekarzy, która odeszła z pracy. To efekt ustaleń, jakie zapadły podczas zwołanej w trybie pilnym sesji Rady Powiatu, w której uczestniczyli m.in. lekarze z zespołu negocjacyjnego z lecznicy.

  • Kolejna ugoda w Słupsku

    W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku doszło do porozumienia pielęgniarek z dyrekcją lecznicy. Na mocy ugody siostry otrzymają 560 złotych brutto więcej w formie dodatku na okres 3 miesięcy, a pracownicy techniczni i administracji dodatkowe 280 zł. Pieniądze na podwyżki pochodzą z ponad limitowanych zabiegów, za które zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Szpital kontra NFZ - finał w sądzie?

    Ponad 5,5 milionów zł - tyle według dyrekcji szpitala klinicznego w Białymstoku jest mu winien Narodowy Fundusz Zdrowia, m.in. za leczenie najciężej chorych pacjentów. - To działanie na ich szkodę - twierdzi dyrektor szpitala i zapowiada, że w ciągu tygodnia sprawa trafi do prokuratury.

  • Kampania "Zostańcie w grze - Ty i Twoje dziecko"

    W październiku rusza ogólnopolska społeczno-edukacyjna kampania "Zostańcie w grze - Ty i Twoje dziecko", w ramach której kobiety w ciąży będą mogły wykonać bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Organizatorami kampanii są: Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" oraz UNDP - Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

  • Coraz groźniejsze WZW C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest tym bardziej niebezpieczne, że zazwyczaj latami przebiega bezobjawowo. Tymczasem zagrożenie chorobą rośnie. W ubiegłym roku do szpitali w woj. śląskim trafiło 4,7 tys. chorych na WZW C, gdy jeszcze rok wcześniej było ich 3 tys.

  • Choroby układu krążenia i nowotwory najczęstsze u śląskich seniorów

    Wobec wydłużania się długości życia i spadku urodzeń systematycznie rośnie liczba osób w wieku 60 i więcej lat - ten wiek Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za początek starości. Również w woj. śląskim obserwuje się tendencję zwiększania się populacji ludzi powyżej 60. roku życia.

  • Inauguracja w pałacu

    Remont Pałacu Branickich w Bialymstoku został wreszcie zakończony. Rezydencję można było podziwiać w pełnej krasie po uroczystej inauguracji roku akademickiego na Akademii Medycznej. - Remont trwał aż 7 lat, bo zakres prac był ogromny - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik AM.

  • Raport RPO o sytacji w w szpitalach Warszawy, Radomia i Częstochowy

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, w związku eskalacją napięć związanych z akcją protestacyjną lekarzy, skierował swych przedstawicieli do wybranych placówek ochrony zdrowia w celu zapoznania się z obecnymi i przewidywanymi skutkami działań podejmowanych w ramach tej akcji dla praw pacjentów, w tym zagrożeniami dla ich zdrowia i życia.

  • Sandauer: Zdelegalizować OZZL

    Postulaty Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy - minimum 5 tys. pensji dla każdego lekarza jeszcze przed zrobieniem specjalizacji - są nie do przyjęcia. Żaden zawód nie ma takich gwarancji. Wygląda na to że postulaty te mają na celu przedłużanie i zaognianie konfliktu - uważa dr Adam Sandauer, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere.

  • Inauguracja roku w warszawskiej AM

    Wykładem "Wybrane zagadnienia etyczne pracy w służbie zdrowia" wygłoszonym przez arcybiskupa Kazimierza Nycza metropolitę warszawskiego uroczyście rozpoczął się rok akademicki 2007/2008 w warszawskiej Akademii Medycznej.

  • Skuteczna obrona Częstochowy

    Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie podpisali nad ranem porozumienie z dyrekcją i wracają do pracy.
    W negocjacjach w czestochowskim szpitalu uczestniczył wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Rozmowy trwały 12 godzin - od wczorajszego popołudnia do wczesnych godzin porannych. Według nieoficjalnych informacji, lekarze otrzymają podwyżki o ok. 1000 zł w tym roku i o 100 zł co miesiąc w roku przyszłym.

  • Nieskuteczna mediacja

    Minister zdrowia Zbigniew Religa wziął wczoraj udział w negocjacjach ze strajkującymi lekarzami stołecznego Szpitala Psychiatrycznego przy Nowowiejskiej. Mimo mediacji szefa resortu zdrowia lekarze nie przerwali strajku.

  • Nowy obiekt dla adeptów medycyny

    Nowe centrum biblioteczno-kongresowe otwarto w Poznaniu z okazji inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Medycznego. To imponujący obiekt z salą na 900 miejsc, którą można dzielić na dwie mniejsze, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny.

  • Opolskie promuje "Europejski Kodeks Walki z Rakiem"

    Co roku 3 miliony nowych przypadków w całej Europie, w Opolskiem – średnio 3 tysiące. To liczba wykrywanych nowych zachorowań na raka - jelita, piersi i płuc. W tym województwie 20% zgonów ma związek z chorobami nowotworowymi.

  • W MSWiA o ewakuacji pacjentów

    2 października w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie dyrektorów szpitali, z których ewakuowano pacjentów, przedstawicieli organów założycielskich tych szpitali i wojewodów, z wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą, wiceministrem SWiA Jarosławem Zielińskim oraz prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzejem Sośnierzem.

  • Program "Rak piersi od A do Z" - podsumowanie i perspektywy

    2 października w Centrum Edukacyjno-Terapeutycznym przy Centrum Onkologii w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Ogólnopolski Program Edukacyjny "Rak piersi od A do Z". W ramach projektu, który rozpoczął się w 2006 roku, zorganizowano regionalne spotkania edukacyjne w 10 miastach: Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku, Krakowie, Łodzi, Toruniu, Wrocławiu, Katowicach i Kielcach. W seminariach wzięło udział blisko 2 000 Amazonek.

  • Częściowe porozumienie w Radomiu

    Lekarze z dwóch radomskich szpitali: wojewódzkiego na Józefowie i powiatowego przy Tochtermana wracają do pracy. Porozumieli się z dyrekcjami swoich placówek. Zgodzili się na niższe niż żądali podwyżki płac. Nie wiadomo natomiast, kiedy na oddziały powrócą lekarze ze szpitala psychiatrycznego w Krychnowicach.

98773 artykuły - strona 4537 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.