W efekcie dzisiejszych ustaleń resortu zdrowia z Narodowym Funduszem Zdrowia, dyrektorzy szpitali mogą otrzymać środki za wszystkie nadwykonania z roku 2006 i 2007, dzięki czemu będą dysponować realnymi pieniędzmi w negocjacjach z lekarzami - poinformował minister zdrowia prof. Zbigniew Religa.
Ewakuacja pacjentów nie jest naszym pomysłem. To wymyślili zarządzający szpitalami i samorządy. Oni za to odpowiadają. My nie jesteśmy zwolennikami takich rozwiązań. Jeżeli będą jakieś negatywne skutki ewakuacji, to odpowiedzialność poniosą jej organizatorzy i pomysłodawcy - mówi Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Władze szpitala w Mielcu podjęły decyzję o ewakuacji lecznicy. Do pracy nie przyszło tam blisko 80 lekarzy z ponad 100 zatrudnionych. Prowadzone od rana rozmowy z mieleckimi medykami zakończyły się fiaskiem. Medycy nie zgodzili sie wrócić do pracy, mimo że wczoraj dyrekcja placówki zgodziła się m.in. podnieść im z 1000 na 1500 złotych wysokość premii na oddziałach, które przynoszą dochód.
Do Ministerstwa Zdrowia napływa coraz więcej informacji i skarg na oferty edukacyjne szkół: Centrum Nauki i Biznesu Żak, Profesja – Centrum Kształcenia Kadr, Wielkopolska Szkoła Medyczna i AP Edukacja.
Niespełna dzień przed wejściem w życie wypowiedzeń umów o pracę udało się dyrektorowi szpitala w Gorlicach (Małopolska) porozumieć z protestującymi lekarzami. Rolę mediatora w sporze pełnił senator Stanisław Kogut. Jak mówią obie strony konfliktu, dzięki madiacjom senatora udało się dojść do porozumienia.
Nie doszło do porozumienia miedzy dyrekcją a lekarzami Specjalistycznego Szpitala św. Łukasza w Końskich (Świętokrzyskie). 55 lekarzy nie wycofało wypowiedzeń, których termin minął o północy. Ich głodujący koledzy przerwali protest.
Po kolejnych negocjacjach, w niedzielę doszło do porozumienia z protestującymi lekarzami ze szpitala wojewódzkiego w Łomży. Zgodzili się oni na proponowane warunki płacowe i mają wycofać wypowiedzenia umów o pracę. Informację o porozumieniu potwierdził Leszek Kołakowski, przedstawiciel protestujących lekarzy.
Dziś mija termin części wypowiedzeń złożonych przez lekarzy. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie przeprowadzono wczoraj drugi etap ewakuacji pacjentów. Od soboty wywiezionych do innych placówek w Częstochowie i na Śląsku zostało około 40 najpoważniej chorych. Kolejność ewakuacji i listę szpitali, do których przewieziono chorych, dyrekcja szpitala ustaliła w porozumieniu ze służbami wojewody śląskiego.
Lekarze w Polsce jeszcze długo nie będą zarabiać tyle, co w krajach zachodnich, ale wydaje się, że powinno być spełnione jedno oczekiwanie: żeby proporcje między zarobkami lekarzy i innych osób zatrudnionych w Polsce były podobne, jak w innych krajach, tzn. nie powinno być lekarza w Polsce, który by zarabiał mniej niż 2 średnie krajowe. W praktyce to jest nieco więcej niż 5,5 tys. zł brutto - uważa Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Ja wywiązałem się z nałożonych na mnie obowiązków, doprowadziłem do tego, że pensje jednak w opiece zdrowotnej wzrosły w tym roku, w sposób istotny, niezadowalający prawdopodobnie dla większości lekarzy, jednak to, co było możliwe, zrobiłem. W chwili obecnej spór w Częstochowie, w Radomiu, gdzie indziej, to jest tylko spór o pieniądze, o nic innego - twierdzi minister zdrowia prof. Zbigniew Religa.
Koniec protestu w Szpitalu Morskim w Gdyni. Lekarze, którzy mieli odejść z pracy z końcem września, wycofali wypowiedzenia. Początkowo chcieli przedłużenia o miesiąc okresu wymówienia. Po dzisiejszych rozmowach zgodzili się na propozycję dyrekcji szpitala - poinformowała szefowa placówki Irena Erecińska-Siwy.
Spotkanie ministra zdrowia Zbigniewa Religi z protestującymi lekarzami ze szpitali m.in. w Radomiu nie przyniosło porozumienia. - W tym roku państwo nie ma pieniędzy, by spełnić żądania lekarzy. Możliwe są podwyżki od przyszłego roku, a postulaty OZZL mogą być spełnione w ciągu 4 lat - powiedział Religa.
Jest porozumienie w szpitalach powiatowych w Stalowej Woli i Dębicy, niestety niepowodzeniem zakończyły się rozmowy w Mielcu. Dlatego dziś na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu uruchomiona została procedura zmierzająca do zamknięcia wszystkich oddziałów.
Zapadła decyzja o ewakuacji oddziału urologicznego Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. W lecznicy trwają rozmowy dyrekcji z lekarzami, jednak dotąd nie przyniosły one pozytywnego rezultatu. Pacjenci z oddziału urologicznego zostaną przeniesieni do szpitala w Białymstoku.
Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu (Wielkopolska) czeka paraliż. Większość lekarzy odrzuciła propozycję przesunięcia okresu wypowiedzeń o 2 miesiące. W czwartek wicemarszałek Krystyna Poślednia zaproponowała prolongatę wypowiedzeń w zamian za obietnicę poszukania pieniądzy na podwyżki. Z pracy chce odejść 90 lekarzy. W niedzielę kończy się okres ich wypowiedzeń.
Wicewojewoda lubelski Grzegorz Jawor wziął udział w spotkaniu z pacjentami, inaugurującym obchody jubileuszowe 10-lecia pracy Ośrodka Transplantacji Szpiku Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Akademii Medycznej w Lublinie. Miało ono na celu przybliżenie słuchaczom historii i stanu obecnego transplantacji szpiku kostnego na Lubelszczyźnie, a zorganizowano je w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.
Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów negatywnie ocenił propozycje zmian w finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo szpitalne w roku 2008 i latach następnych, przedstawione przez Centralę Narodowego Funduszu Zdrowia.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował informację o propozycji warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne. Związek Powiatów Polskich otrzymuje wiele sygnałów od osób zarządzających szpitalami o tym, że propozycja ta zawiera wiele zaskakujących rozwiązań, których wprowadzenie spowodować może znaczące pogorszenie warunków ekonomicznych szpitali. Dlatego ZPP organizuje w trybie pilnym Forum Szpitali, które odbędzie się 4 października w Warszawie.
Już po raz szósty będziemy obchodzić Światowy Dzień Serca w Polsce. W tym roku, decyzją Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego centralne obchody będą miały miejsce 30 września w Łodzi (Manufaktura), regionalne natomiast odbędą się w 27 innych miastach Polski.
W czerwcu 2007 roku Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uczelni Medycznych "Hipokrates" przeprowadziło ankietę w grupie ponad 350 osób. Głównym celem sondażu było zbadanie poglądów polskiego społeczeństwa na sytuację młodych lekarzy w Polsce w odniesieniu do zarobków oraz narastającej fali emigracji personelu medycznego do pracy za granicę.