Z kraju

  • Po kontroli w Jastrzębiu Zdroju

    Urząd Marszałkowski przeprowadził kontrolę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu Zdroju. Przeprowadzana była w zakresie gospodarki finansowej za 2006 rok oraz 5% wydatków za 2007 rok i dotyczyła okresu, kiedy dyrektorem placówki był lek. med. Jerzy Kasprzak.

  • Oddziały czasowo zawieszone

    Działalność Oddziału i Poradni Chirurgii Urazowo–Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 1 im. Prof. Józefa Gasińskiego w Tychach (Śląsk) została czasowo wstrzymana. Powodem tej decyzji jest złożenie wypowiedzeń przez pracujących tam lekarzy.

  • Pracodawcy przeciwko podniesieniu składki

    Minister zdrowia skierował do konsultacji dwa projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany polegają na podniesieniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na przekazaniu Narodowemu Funduszowi Zdrowia połowy składek wpłacanych przez pracodawców na Fundusz Pracy.

  • Korwin-Mikke: Służba zdrowia jak weterynaria

    Gdybym objął władzę, ze służbą zdrowia zrobiłbym natychmiast to samo, co z weterynarią - przekonuje Janusz Korwin-Mikke (LPR) do swojego projektu zlikwidowania służby zdrowia. – To niemożliwe, bo ponad połowa Polaków nie ma pieniędzy na finansowanie swojego leczenia - odpowiada Joanna Senyszyn (LiD).

  • Religa: To szef NFZ powinien negocjować

    Mój wyjazd do Radomia traktowałem jako obowiązek, choć w cywilizowanym kraju to nie ja powinienem być w strajkujących szpitalach, tylko prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, bo to on jest płatnikiem - powiedział w TVN24 minister zdrowia Zbigniew Religa. Dodał, że poprosi prezesa Funduszu Andrzeja Sośnierza o wsparcie.

  • Władze nie dopełniły obowiązków

    Każda władza, niekoniecznie ta najwyższa, ale są przecież ZOZ-y, dyrektorzy szpitali, NFZ, ma bezwzględny obowiązek podjąć działania nie tylko zmierzające do ochrony zdrowia. Te organy nie mogą narażać pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia - podkreśla były zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik.

  • Premier: Lekarze łamią przysięgę Hipokratesa

    To, co dzieje się w nielicznych szpitalach, to jest coś bardzo niedobrego, bo tu nie chodzi o kwestie związane ze sporami zbiorowymi, tylko tu już chodzi o kwestie związane z Hipokratesową przysięgą, która jest jednak łamana w wielu wypadkach, choć prawo nie jest łamane - twierdzi premier Jarosław Kaczyński.

  • Olejniczak proponuje "okrągły stół"

    Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Olejniczak zaproponował zwołanie jeszcze przed wyborami "okrągłego stołu" wszystkich partii politycznych w sprawie służby zdrowia. Jego zdaniem w najbliższych dniach, a nawet godzinach, powinien zebrać się Konwent Seniorów w Sejmie, żeby wspólnie podjąć zobowiązanie co do dalszych kroków w sprawie służby zdrowia.

  • "Przegraliśmy wszyscy"

    Podpisujemy porozumienia z rezygnacją, bo nie zrealizowano żadnego z naszych postulatów. Chcemy już wrócić do normalności, jesteśmy zmęczeni sytuacją. Godzimy się na to, że przez 3 miesiące dyrektorzy będą wypłacać nam gratyfikacje, bo to nie jest nawet podwyżka, tylko dodatek do pensji. Jeśli 2008 rok nie przyniesie rozwiązań, to będzie to rok zdecydowanych protestów - mówi Andrzej Sokołowski, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Pomorskiem.

  • Porozumienie w Nowym Sączu, groźba strajku w Krakowie

    Do porozumienia dyrekcji z lekarzami doszło w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu (Małopolska). Lekarze będą zarabiać 3 500, 3 000 oraz 2 500 złotych - odpowiednio do stopnia specjalizacji. Te zasady mają obowiązywać przez 3 miesiące - do końca roku. Na ten okres został zawieszony strajk medyków.

  • Więcej na ratownictwo

    Przyszły rok będzie drugim z kolei, gdy budżet państwa odpowiada za opłacanie części świadczeń medycznych z zakresu ratownictwa medycznego. W projekcie budżetu na 2008 rok na zapewnienie m.in. funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zostało zarezerwowane 1,5 mld zł. W porównaniu z tym rokiem oznacza to wzrost wydatków na ten cel o 17,3%, tj. o ponad 220 mln zł.

  • OZZL: Będziemy protestować mimo krytyki i obelg

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraził pełne poparcie dla lekarzy, którzy zwolnili się z pracy w publicznych szpitalach w proteście przeciwko wyzyskowi ekonomicznemu stosowanemu przez pracodawcę. OZZL zpewnił, że udzieli tym lekarzom – w razie potrzeby - wszelkiej potrzebnej pomocy.

  • W Świętokrzyskiem strajkują 3 szpitale

    Stabilizuje się sytuacja w świętokrzyskich szpitalach. Akcję strajkową utrzymują jeszcze tylko 3 placówki - informuje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach na podstawie danych uzyskanych ze Świętokrzyskiego Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia.

  • NIK negatywnie o organizowaniu systemu ratownictwa

    Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces organizowania systemu ratownictwa medycznego w Polsce w latach 2003–2006.

  • Radom - końcowe odliczanie?

    Tylko do środy dyrektorzy radomskich szpitali są jeszcze w stanie zapewnić opiekę pacjentom - zapowiedział wojewoda mazowiecki Jacek Sasin. Jeśli porozumienie nie zostanie zawarte, dziś trzeba będzie rozpocząć ewakuację. Do tego jak twierdzi wojewoda, władze są przygotowane.

  • Służba zdrowia w rankingu konsumentów – Polska w ogonie Europy

    Według ogłoszonych 1 października wyników Euro Health Consumer Index (EHCI), Polska zajęła 27. miejsce (na 29 możliwych) w corocznym rankingu badającym przyjazność dla klientów systemów opieki zdrowotnej w Europie. Najlepsze wyniki uzyskała Austria z 806 punktami, a następnie Holandia (1. miejsce w 2005 r.), Francja (1. miejsce w 2006 r.) oraz Szwajcaria, Niemcy i Szwecja.

  • Gaudeamus w Łodzi

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi zainaugurował rok akademicki. Od października studenci rozpoczynają naukę na dwóch nowych kierunkach - biotechnologii i socjologii. Ponadto po przerwie uczelnia ponownie będzie kształcić lekarzy wojskowych.

  • Inauguracja roku akademickiego w Lublinie

    Prof. położnictwa i ginekologii Louis Gerard Keith ze Stanów Zjednoczonych oraz metropolita lubelski abp Józef Życiński zostali uhonorowani tytułami doktora honoris causa lubelskiej Akademii Medycznej. Uczelnia zainaugurowała uroczyście nowy rok akademicki.

  • MZ projektuje wzost składki zdrowotnej

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r.o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) oraz niektórych innych ustaw.

  • Prawie 3,9 mld zł z Funduszu Pracy do NFZ

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU. nr 99, poz. 1001, z późn. zm.) i ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.).

98773 artykuły - strona 4538 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.