mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Problemy sosnowieckiego szpitala

    Problem dalszego funkcjonowania oddziałów ginekologicznego oraz położnictwa i noworodków w Szpitalu Św. Barbary w Sosnowcu był tematem spotkania wicewojewody śląskiego Artura Warzochy, wicemarszałka województwa śląskiego Grzegorza Szpyrki i prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy ministra zdrowia profesora Zbigniewa Religi.

  • XI Międzynarodowy Kongres PTK

    Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wziął udział w otwarciu XI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we Wrocławiu. Oprócz kardiologów, uczestniczyli w nim także lekarze innych specjalności, pielęgniarki i technicy.

  • Piecha: Pielęgniarkę można wynająć

    W warszawskim Szpitalu Bródnowskim zalegalizowano opłaty za indywidualne dyżury pielęgniarek przy pacjentach. Gazeta pyta wiceministra zdrowia Bolesława Piechę, czy jest to zgodne z prawem. – Jest to legalne – odpowiada wiceszef resortu zdrowia.

  • Bukiel: Są pieniądze na podwyżki

    Przekonujemy lekarzy, aby nie wycofywali wypowiedzeń i nie rezygnowali ze swoich żądań, jeżeli nie osiągną poprawy warunków wynagradzania - mówi przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

  • Nie przyjmuje pacjentów na planowe operacje

    Największa lecznica w regionie radomskim - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu - od czwartku nie przyjmuje pacjentów na planowe operacje, a jedynie w stanach zagrożenia życia.

  • W szpitalach brakuje lekarzy geriatrów

    W całym kraju pracuje zaledwie 170 geriatrów. Na niedoborze lekarzy tej specjalności tracą pacjenci, których zwykli medycy nie umieją leczyć. Traci też budżet Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • OZZL: Trzeba podnieść efektywność działań strajkowych

    W tym celu Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy powołał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Będzie on koordynował działania podejmowane przez poszczególne komitety strajkowe funkcjonujące w regionach. Według wiceprzewodniczącego związku dr Zdzisława Szramika warunki porozumień podpisywane przez pracodawców z lekarzami nie są zadowalające.

  • Szpital ogranicza działalność

    Za tydzień Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu czasowo ograniczy działalność na wszystkich oddziałach. Dyrekcja lecznicy poinformowała o tym w piśmie wysłanym do stacji pogotowia ratunkowego i szpitali na terenie regionu radomskiego oraz mediów. Tę informację otrzymał także minister zdrowia, wojewoda mazowiecki, policja i straż pożarna.

  • Wytyczne w raku jelita grubego

    Powstała w styczniu br. Interdyscyplinarna Grupa Ekspertów ds. raka jelita grubego wydała "Wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne w raku jelita grubego". To nowy, zaktualizowany dokument, który powstał, aby pomóc lekarzom różnych specjalizacji w skutecznej walce z tym rodzajem nowotworu. Stworzenie dokumentu było jednym z priorytetowych zadań Grupy.

  • Nowy oddział w Centrum Onkologii w Krakowie

    Wojewoda Małopolski Maciej Klima na zaproszenie dyrektora Centrum Onkologii w Krakowie prof. Mariana Reinfussa wziął udział 18 września w uroczystości otwarcia nowego oddziału chirurgii jednego dnia oraz pracowni brachyterapii.

  • Rusza Szkoła Atopii

    Edukacja rodziców dzieci z problemami wynikającymi z chorób alergicznych jest głównym celem nowopowstałej Szkoły Atopii. Szkoła powstała przy Regionalnym Ośrodku Chorób Alergicznych, Mukowiscydozy i Chorób Układu Oddechowego przy Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku-Oliwie. Swoją działalność zainauguruje w sobotę, 22 września podczas dnia otwartego szpitala.

  • Wracają do pracy

    Po wielu miesiącach niepewności i godzinach negocjacji w szpitalu w Wyszkowie (Mazowsze) zażegnano protest lekarzy. Dyrekcja zgodziła się na podwyżkę ich wynagrodzeń. Lekarz z II stopniem specjalności będzie od października zarabiał 800 zł brutto więcej. Protestujący zgodzili się w zamian wycofać wypowiedzenia umów o pracę.

  • Słupski pat

    Mimo zapowiadanej w zeszłym tygodniu szansy na porozumienie, rozmowy pomiędzy lekarzami a dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku nie przyniosły rezultatu.

  • Rozmowy w Świętokrzyskiem

    Wciąż nie ma porozumienia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, a także w szpitalach w Staszowie, Skarżysku-Kamiennej, Końskich i w Opatowie, gdzie lekarze złożyli wypowiedzenia z pracy.

  • Kolejne porozumienie podpisane

    Podpisaniem porozumienia płacowego zakończył się strajk w Szpitalu Wojewódzkim w Krośnie (Podkarpacie). Zawarty kompromis polega na wprowadzeniu kilku elementów składowych wynagrodzenia: płacy zasadniczej i systemu motywacyjnego oraz możliwości kontraktowych dyżurów.

  • Dodatkowe 721 mln na świadczenia w tym roku

    Niespełna 721 mln zł jeszcze w tym roku przeznaczy Narodowy Fundusz Zdrowia na świadczenia zdrowotne. Zmianę planu finansowego NFZ - czwartą już w br.- pozytywnie zaopiniowała Sejmowa Komisja Zdrowia; zatwierdzili ją również szefowie resortów zdrowia oraz finansów.

  • Lubelszczyzna nie boi się wypowiedzeń

    Mieszkańcy Lubelszczyzny nie muszą obawiać się braku swobodnego dostępu do świadczeń zdrowotnych realizowanych przez szpitale. Większość placówek będzie świadczyła usługi w pełnym zakresie. Takie informacje zostały przedstawione wojewodzie Wojciechowi Żukowskiemu podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

  • Naczelna Rada Lekarska o wyborach parlamentarnych

    W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi Naczelna Rada Lekarska stwierdziła, iż jedną z najpilniejszych spraw do załatwienia przez przyszły rząd jest przeprowadzenie mądrych zmian w systemie ochrony zdrowia, tak aby Polacy uzyskali bezpieczny system opieki zdrowotnej, a pracownicy służby zdrowia mogli w nim godnie pracować i zarabiać.

  • Ratownictwo medyczne w WSIiZ w Rzeszowie

    Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, jako jedyna uczelnia na Podkarpaciu, zdobyła uprawnienia do kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne.

  • Kielce szczepią seniorów przeciwko grypie

    Po raz kolejny rozpoczął się program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - "JESIEŃ BEZ GRYPY" - dla mieszkańców Kielc powyżej 65. roku życia. W ramach programu miasto finansuje zaszczepienie 13 171 kielczan spełniających podane kryterium wiekowe.

98773 artykuły - strona 4543 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.