Ocena aktualnej sytuacji w funkcjonowaniu placówek ochrony zdrowia w województwie świętokrzyskim była tematem posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Spotkaniu przewodniczył wojewoda Grzegorz Banaś.
Senat wysłuchał w środę sprawozdania z prac nad rządową nowelą ustawy z 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (DzU. z 2001 r. nr 57, poz. 602, z późn. zm.), która przewiduje dostosowanie przepisów ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych do postanowień dyrektywy UE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych obywateli państw UE zamierzających pracować w Polsce, uwzględniając akcesję Rumunii i Bułgarii.
Zarząd Województwa Śląskiego wystosował wczoraj do dyrektorów podległych sobie strajkujących szpitali pisemne polecenie, by wyliczyli ile trzeba będzie zapłacić pracownikom za odprawy w przypadku likwidacji placówek.
Ponad 30 lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej z Podlasia w minioną środę, 25 lipca w hotelu Titanic na ul. Pogodnej 16D uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy zorganizowanym przez Medycynę Praktyczną i firmę Teva Polska w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Ratuj życie!".
Do pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ trafiły wstrzymywane przez strajkujących lekarzy faktury, na podstawie których można wypłacić pieniądze na leczenie chorych i pensje dla pracowników szpitali klinicznych Akademii Medycznej w Gdańsku.
16 lekarzy ze szpitala w Wyszkowie (Mazowsze), którzy złożyli wypowiedzenia, prawdopodobnie przychyli się do prośby dyrekcji i nie zwolnią się z pracy z początkiem września. Wyszkowscy medycy podjęli także decyzję o wypełnianiu dokumentacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dziś wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 28 czerwca w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych (DzU. nr 124 poz. 867).
Dyrekcja Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi chce wstrzymać przyjmowanie pacjentów na oddziały pediatryczny i ginekologiczno-położniczy. Brakuje bowiem pieniędzy na leczenie pacjentów. Placówka ma 130 mln długu, a od połowy czerwca nie dostaje pieniędzy z NFZ na leczenie chorych, bo strajkujący lekarze nie wypełniają potrzebnej dokumentacji.
Ministerstwo zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149, poz. 1076).
Przepisy antykorupcyjne związane z relacjami lekarz-apteka-firmy farmaceutyczne oraz zmiana algorytmu, na podstawie którego dzieli się pieniądze między oddziały Narodowego Funduszu Zdrowa to główne kwestie sporne poruszane w środę podczas senackiej debaty nad nowelą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jak informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, w ostatnich dniach podjęta została decyzja o przyznaniu certyfikatu akredytacyjnego dla Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim oraz Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Minister zdrowia Zbigniew Religa pozytywnie zaopiniował przygotowany przez firmę konsulitngową KPMG program powiązania jakości leczenia z wysokością stawek, jakie szpitale za nie otrzymują. Pomysł KPMG zostanie najpierw sprawdzony poprzez pilotaż, który obejmie tylko usługi kardiochirurgiczne finansowane bezpośrednio przez resort.
Więcej pieniędzy na leczenie szpitalne, stomatologię i podstawową opiekę medyczną a także krótsze oczekiwanie na wyjazd do sanatorium - zapowiada na przyszły rok pomorski NFZ.
Państwowe ratownictwo medyczne tworzone jest już blisko 10 lat, jednak nadal nie dorównuje europejskim standardom. Jak twierdzą eksperci, na jego dostosowanie potrzeba co najmniej 3 lat.
Zarząd Województwa Śląskiego zapoznał się z sytuacją finansową 56 podległych samorządowi województwa samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. 31 maja br. zobowiązania ogółem wszystkich placówek wyniosły 429 761 397 zł, w tym długoterminowe zamknęły się kwotą 81 780 089 zł, natomiast bieżące krótkoterminowe wyniosły 347 981 307 zł.
Kolejna fala protestów głodowych na Śląsku przybiera na sile. Dziś głodówkę rozpoczynają lekarze Szpitala Ogólnego w Bielsku-Białej. Od wczoraj protest głodowy prowadzi 6 anestezjologów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Protest głodowy prowadzą także lekarze w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bielsku Białej, Szpitalu Miejskim w Pszczynie i Wojewódzkim Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu.
Niemal 90% pracowników medycznych biorących udział w referendum w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie opowiedziało się przeciwko niewypisywaniu przez lekarzy dokumentacji do Narodowego Funduszu Zdrowia. W referendum wzięło udział 47% obecnego w szpitalu personelu, głównie technicy medyczni, pracownicy techniczni i pielęgniarki. Zdecydowana większość lekarzy zbojkotowała referendum.
24 lipca strajkowało 198 szpitali - informuje Ministerstwo Zdrowia, opierając sie na danych przekazanych przez urzędy wojewódzkie. Tydzień wcześniej strajkujących było - wg MZ - 210, dwa tygodnie temu - 217, trzy tygodnie temu - 228, a w szczytowym momencie, 27 czerwca - 239.
Trwający od 2 tygodni strajk lekarzy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kardynała Wyszyńskiego przy ul. Kraśnickiej w Lublinie został zawieszony do września. Taką samą decyzję podjęli również lekarze z PSK 4 w Lublinie. Od dziś specjalistyczne przyszpitalne przychodnie wznawiają przyjęcia pacjentów.
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU. z 2005 r. nr 226, poz. 1943 z późn. zm.), przedłożony przez ministra zdrowia. Dzięki niej w Polsce teoretycznie będzie mogło pracować więcej stomatologów i lekarzy, w tym specjalistów pochodzących z Unii Europejskiej. Będzie to możliwe dzięki uproszczeniu procedur uznawania przez Polskę ich kwalifikacji zawodowych, co zaproponowano w projekcie nowelizacji ustawy.