Senacka Komisja Zdrowia proponuje wprowadzenie zmian w sposobie kształcenia pielęgniarek i położnych. Jak twierdzą same zainteresowane, powinno się przede wszystkim oddzielić wyraźnie zawód pielęgniarki od zawodu położnej, bo są one błędnie utożsamiane ze sobą.
19 lipca odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Mazowieckiego OZZL, na którym podsumowano przebieg dotychczasowej akcji protestacyjnej w regionie. Aktualnie trwają strajki w 35 szpitalach, w tym w 17 szpitalach warszawskich. W kilkuknastu kolejnych lecznicach trwają spory zbiorowe. Wypowiedzenia złożyli lekarze w 11 placówkach.
112 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu postanowiło o kontynuowaniu protestu. Będą nadal pracować w systemie ostrodyżurowym. Nadal nie wypełniają też dokumentacji medycznej. Poza tym termin złożonych przez nich wypowiedzeń mija 31 sierpnia, a wcześniej zamierzają wykorzystać urlopy.
Zdaniem Adama Kozierkiewicza z Instytutu Zdrowia Publicznego CM UJ, w dziedzinie ochrony zdrowia niewątpliwym osiągnięciem rządu jest przedstawienie propozycji koszyka świadczeń gwarantowanych i powiększenie puli pieniędzy w ochronie zdrowia. Nie udało się natomiast - według niego - rozwiązać problemu zadłużenia placówek i kwestii współpłacenia za usługi medyczne.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będzie miał 15. wydział - medycynę. Senat uczelni nadzwyczajną uchwałą powołał 17 lipca wydział nauk medycznych. 20 lipca odbyło się pierwsze robocze spotkanie w tej sprawie.
To nieodpowiedzialne stanowisko - mówi dyrektor SPZZOZ w Wyszkowie Cecylia Domżała o zerwaniu przez rząd rozmów ze strajkującymi i wypowiedziach ministra zdrowia, który stwierdził, że pacjentów należy przenosić ze strajkujących szpitali do innych placówek. - Okoliczne szpitale nie przyjmą więcej pacjentów niż mają łóżek i personelu. Nie idzie to w kierunku zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców - kwituje Domżała.
Koniec strajku w szpitalu Żeromskiego w Krakowie. Lekarze doszli do porozumienia z dyrekcją i wracają do pracy. Od kilku dni normalnie pracuje też szpital im. Rydygiera, podwyżki wywalczyli też lekarze ze szpitala im. Narutowicza.
Obawiam się, że w efekcie strajku lekarzy nie tylko naruszane są prawa obywateli do dostępu do służby zdrowia, ale że tutaj przekroczono granicę prawnokarną - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Niepublicznych Szpitali Samorządowych zaprotestowało przeciwko propozycjom OZZL i OZZPiP, by przekazać 1,2 mld zł obecnej nadwyżki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia na wzrost płac lekarzy i pielegniarek.
19 lipca miało miejsce IV spotkanie Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny. Jego gościem specjalnym był profesor Arnd Hoeveler z Dyrektoriatu Generalnego ds. Badań Komisji Unii Europejskiej propagujący program "Innovative Medicine Initiative", który dysponuje środkami na badania w wysokości 2 miliardów €.
Lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali, a nawet samorządowcy i związkowcy niezwiązani ze służbą zdrowia przez kilka godzin pikietowali z transparentami i flagami przed siedzibą Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z omawianą dziś w senackiej Komisji Zdrowia nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.
180 łóżek znajdzie się w największym prywatnym szpitalu w Polsce, który zbuduje Medicover. Firma zainwestuje w projekt blisko 40 mln euro, a otwarcie szpitala nastąpi na początku 2009 roku.
Przewodniczący Regionu Łódzkiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Sławomir Zimny zaapelował do prowadzących głodówkę lekarzy o zawieszenie tej formy protestu. O wystosowaniu apelu poinformował podczas spotkania z dyrektorami szpitali, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.
Mija rok od udzielenia przez Sejm wotum zaufania rządowi Jarosława Kaczyńskiego. We wstępie do przygotowanej z tej okazji publikacji, premier podkreślił, że w ciągu roku jego gabinetowi "udało się więcej niż poprzednikom", choć - jak przyznał - nie udało się jeszcze zrealizować wszystkich zapowiedzi.
Do strajku głodowego przystąpiło 12 medyków ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Wkrótce głodówka może się rozpocząć w 10 kolejnych szpitalach.
61 069,58 zł zebrała Caritas Diecezji Ełckiej na sprzęt medyczny dla szpitali. Zbiórka "Pomóżmy sami sobie" została zorganizowana po raz piąty. Tegoroczna akcja zbiegła się z jubileuszem 15-lecia działalności charytatywnej na terenie Diecezji Ełckiej.
Przyspieszacz najnowszej generacji trafi do Białostockiego Centrum Onkologii. Stosowany będzie w radioterapii. Montaż przyspieszacza jednak trochę potrwa, pierwsi pacjenci skorzystają z nowego sprzętu dopiero późną jesienią.
Sprzęt medyczny za ponad 20 tys. zł trafił do szpitala w Grajewie. Kwota pochodzi głównie z kwest ulicznych, a także z licytacji gadżetów. Fundacja na rzecz szpitala przekazała już aparaturę medyczną wartą prawie 50 tys. złotych. Teraz Fundacja zbiera na nowoczesny ultrasonograf. Potrzebuje 300 tysięcy złotych.
Wczoraj do strajku głodowego w województwie łódzkim przystąpiło trzech lekarzy z Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Czechosłowackiej w Łodzi. Według Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego, protest głodowy prowadzony jest obecnie przez lekarzy w 17 szpitalach w regionie łódzkim. Strajk absencyjny kontynuują medycy w 32 szpitalach w regionie.
Zgodnie z zapisami Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU. nr 226 poz. 1943 z 2005 r.) osoby, które kończą staż podyplomowy, muszą zdać Lekarski Egzamin Państwowy (LEP), aby uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza, lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy (LDEP), aby uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty.