mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Senatorzy za likwidacją studiów zaocznych dla pielęgniarek

    Senacka Komisja Zdrowia proponuje wprowadzenie zmian w sposobie kształcenia pielęgniarek i położnych. Jak twierdzą same zainteresowane, powinno się przede wszystkim oddzielić wyraźnie zawód pielęgniarki od zawodu położnej, bo są one błędnie utożsamiane ze sobą.

  • "Utrzymać strajki co najmniej do 1 października"

    19 lipca odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Mazowieckiego OZZL, na którym podsumowano przebieg dotychczasowej akcji protestacyjnej w regionie. Aktualnie trwają strajki w 35 szpitalach, w tym w 17 szpitalach warszawskich. W kilkuknastu kolejnych lecznicach trwają spory zbiorowe. Wypowiedzenia złożyli lekarze w 11 placówkach.

  • W Przemyślu nadal strajk, trwa głodówka w Jarosławiu

    112 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu postanowiło o kontynuowaniu protestu. Będą nadal pracować w systemie ostrodyżurowym. Nadal nie wypełniają też dokumentacji medycznej. Poza tym termin złożonych przez nich wypowiedzeń mija 31 sierpnia, a wcześniej zamierzają wykorzystać urlopy.

  • "Rząd nie miał pomysłu na zadłużenie placówek"

    Zdaniem Adama Kozierkiewicza z Instytutu Zdrowia Publicznego CM UJ, w dziedzinie ochrony zdrowia niewątpliwym osiągnięciem rządu jest przedstawienie propozycji koszyka świadczeń gwarantowanych i powiększenie puli pieniędzy w ochronie zdrowia. Nie udało się natomiast - według niego - rozwiązać problemu zadłużenia placówek i kwestii współpłacenia za usługi medyczne.

  • Medycyna na uczelni w Olsztynie

    Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będzie miał 15. wydział - medycynę. Senat uczelni nadzwyczajną uchwałą powołał 17 lipca wydział nauk medycznych. 20 lipca odbyło się pierwsze robocze spotkanie w tej sprawie.

  • Dyrekcje szpitali muszą same zmierzyć się z wypowiedzeniami

    To nieodpowiedzialne stanowisko - mówi dyrektor SPZZOZ w Wyszkowie Cecylia Domżała o zerwaniu przez rząd rozmów ze strajkującymi i wypowiedziach ministra zdrowia, który stwierdził, że pacjentów należy przenosić ze strajkujących szpitali do innych placówek. - Okoliczne szpitale nie przyjmą więcej pacjentów niż mają łóżek i personelu. Nie idzie to w kierunku zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców - kwituje Domżała.

  • Koniec strajku w kolejnym krakowskim szpitalu

    Koniec strajku w szpitalu Żeromskiego w Krakowie. Lekarze doszli do porozumienia z dyrekcją i wracają do pracy. Od kilku dni normalnie pracuje też szpital im. Rydygiera, podwyżki wywalczyli też lekarze ze szpitala im. Narutowicza.

  • RPO: Strajkujący przekroczyli granicę prawnokarną

    Obawiam się, że w efekcie strajku lekarzy nie tylko naruszane są prawa obywateli do dostępu do służby zdrowia, ale że tutaj przekroczono granicę prawnokarną - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski.

  • Niepubliczne szpitale samorządowe przeciwko propozycjom OZZL i OZZPiP

    Ogólnopolskie Stowarzyszenie Niepublicznych Szpitali Samorządowych zaprotestowało przeciwko propozycjom OZZL i OZZPiP, by przekazać 1,2 mld zł obecnej nadwyżki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia na wzrost płac lekarzy i pielegniarek.

  • IV spotkanie Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny

    19 lipca miało miejsce IV spotkanie Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny. Jego gościem specjalnym był profesor Arnd Hoeveler z Dyrektoriatu Generalnego ds. Badań Komisji Unii Europejskiej propagujący program "Innovative Medicine Initiative", który dysponuje środkami na badania w wysokości 2 miliardów €.

  • Pikieta w Lublinie

    Lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali, a nawet samorządowcy i związkowcy niezwiązani ze służbą zdrowia przez kilka godzin pikietowali z transparentami i flagami przed siedzibą Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z omawianą dziś w senackiej Komisji Zdrowia nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

  • Powstaje największy szpital prywatny w Polsce

    180 łóżek znajdzie się w największym prywatnym szpitalu w Polsce, który zbuduje Medicover. Firma zainwestuje w projekt blisko 40 mln euro, a otwarcie szpitala nastąpi na początku 2009 roku.

  • Apel szefa OZZL w Łodzi o zawieszenie głodówki

    Przewodniczący Regionu Łódzkiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Sławomir Zimny zaapelował do prowadzących głodówkę lekarzy o zawieszenie tej formy protestu. O wystosowaniu apelu poinformował podczas spotkania z dyrektorami szpitali, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.

  • Rząd chwali się sukcesami

    Mija rok od udzielenia przez Sejm wotum zaufania rządowi Jarosława Kaczyńskiego. We wstępie do przygotowanej z tej okazji publikacji, premier podkreślił, że w ciągu roku jego gabinetowi "udało się więcej niż poprzednikom", choć - jak przyznał - nie udało się jeszcze zrealizować wszystkich zapowiedzi.

  • Trwa protest śląskich lekarzy

    Do strajku głodowego przystąpiło 12 medyków ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Wkrótce głodówka może się rozpocząć w 10 kolejnych szpitalach.

  • Zbiórka na sprzęt dla szpitali

    61 069,58 zł zebrała Caritas Diecezji Ełckiej na sprzęt medyczny dla szpitali. Zbiórka "Pomóżmy sami sobie" została zorganizowana po raz piąty. Tegoroczna akcja zbiegła się z jubileuszem 15-lecia działalności charytatywnej na terenie Diecezji Ełckiej.

  • Nowy przyspieszacz w białostockim Centrum Onkologii

    Przyspieszacz najnowszej generacji trafi do Białostockiego Centrum Onkologii. Stosowany będzie w radioterapii. Montaż przyspieszacza jednak trochę potrwa, pierwsi pacjenci skorzystają z nowego sprzętu dopiero późną jesienią.

  • Nowy sprzęt w grajewskim szpitalu

    Sprzęt medyczny za ponad 20 tys. zł trafił do szpitala w Grajewie. Kwota pochodzi głównie z kwest ulicznych, a także z licytacji gadżetów. Fundacja na rzecz szpitala przekazała już aparaturę medyczną wartą prawie 50 tys. złotych. Teraz Fundacja zbiera na nowoczesny ultrasonograf. Potrzebuje 300 tysięcy złotych.

  • W Łodzi wrze

    Wczoraj do strajku głodowego w województwie łódzkim przystąpiło trzech lekarzy z Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Czechosłowackiej w Łodzi. Według Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego, protest głodowy prowadzony jest obecnie przez lekarzy w 17 szpitalach w regionie łódzkim. Strajk absencyjny kontynuują medycy w 32 szpitalach w regionie.

  • LDEP - 6 października, LEP - 10 listopada

    Zgodnie z zapisami Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU. nr 226 poz. 1943 z 2005 r.) osoby, które kończą staż podyplomowy, muszą zdać Lekarski Egzamin Państwowy (LEP), aby uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza, lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy (LDEP), aby uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty.

98760 artykułów - strona 4566 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.