Z kraju

  • Pikieta w Bydgoszczy

    Dzisiaj w południe przed siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się pikieta pielęgniarek i lekarzy domagających się wzrostu płac w służbie zdrowia. Przed K-P UW przyszli przedstawiciele 13 związków zawodowych oraz samorządów reprezentujących różne zawody medyczne.

  • Nowi dyrektorzy 3 śląskich szpitali

    Zarząd Województwa Śląskiego powołał 3 nowych dyrektorów w podległych mu placówkach służby zdrowia. Konkurs na stanowiska dyrektorów w tych placówkach został ogłoszony przez Zarząd Województwa w wyniku przeprowadzenia oceny pracy kadry zarządzającej w podległych mu zakładach opieki zdrowotnej, szczególnie tych, które wykazywały złą sytuację finansową.

  • Piecha: Robimy swoje

    Na dzisiaj my robimy swoje, czyli zajmujemy się uporządkowaniem ustawy podwyżkowej na następne lata - mówi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Wiceszef resortu wyjaśnia, że chce, aby ta ustawa znalazła się na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach. Jak dodaje, lekarze nie są chyba tym specjalnie zainteresowani.

  • Negocjacje w łomżyńskim szpitalu

    Przedstawiciele komitetu strajkowego i dyrekcji szpitala wojewódzkiego w Łomży negocjują warunki nowych kontraktów dla lekarzy. Jest to jeden z elementów porozumienia, na podstawie którego lekarze zawiesili strajk. W wyniku protestu lecznica straciła ok. 4 mln zł.

  • Telemedycyna w siedleckich karetkach

    Siedleckie karetki będą wyposażone w sprzęt umożliwiający wysyłanie informacji o stanie pacjenta do szpitala. Telemedycyna ma olbrzymie znaczenie, szczególnie dla pacjentów z chorobami serca.

  • Zawieszone strajki w Małopolsce

    W Wadowicach, po 52 dniach strajku, szefowie oddziału terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej zawarli porozumienie o zawieszeniu akcji protestacyjnej.

  • Lekarz i pielęgniarka zatrzymani za handel tabletkami poronnymi

    Ostródzcy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, zatrzymali małżeństwo z Górowa Iławeckiego, podejrzane o oferowanie do sprzedaży tabletek powodujących poronienie. W ciągu trzech lat swojej przestępczej działalności 40-letni lekarz i 38-letnia pielęgniarka mogli zaoferować swoje usługi nawet kilkuset kobietom z całego województwa.

  • Koniec 2. edycji Ogólnopolskiej Akcji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy typu 2

    "Poświęć 3 minuty – zyskaj 10 lat życia. Wykryj cukrzycę zanim rozwiną się powikłania" - pod takim hasłem przebiegała zakończona właśnie 2. edycja Ogólnopolskiej Akcji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy typu 2 organizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

  • Underman: Negocjacje tylko z premierem

    Premier mówił o płacach minimalnych, więc tylko z nim podejmiemy negocjacje - mówi wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Tomasz Underman, który zarzuca ministerstwu zdrowia "indolencję, adecyzyjność i brak chęci podjęcia decyzji".

  • Dyrektor usiłował przeszkodzić w przeprowadzeniu strajku?

    CSK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jeden z największych szpitali na Śląsku, przyłącza się do strajku. Zdaniem przedstawicieli śląskiego OZZL, dyrektor Zbigniew Swoboda mógł złamać prawo nakazując zerwanie plakatów informujących o akcji protestacyjnej.

  • Pinkas: Dziedziczymy biedę

    Władze samorządowe województwa łódzkiego po raz kolejny podjęły próbę rozwiązania patowej sytuacji w służbie zdrowia w regionie, organizując w Urzędzie Marszałkowskim spotkanie strajkujących lekarzy i kadry kierowniczej szpitali województwa łódzkiego z przedstawicielem resortu zdrowia.

  • Certyfikat ISO dla ENEL-MED

    Centrum Medyczne ENEL-MED oraz jego spółka córka - Centrum Teleradiologii ENEL-MED – pozytywnie zakończyły proces weryfikacji zgodności Systemu Zarządzania Jakością z wymogami międzynarodowej normy ISO 9001-2000.

  • Protesty w Lublinie

    Przez najbliższy tydzień Specjalistyczna Przychodnia przy Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Wyszyńskiego przy Alei Kraśnickiej w Lublinie będzie zamknięta. Lekarze ogłosili strajk. Zamkniętych zostanie około 30 poradni, natomiast normalnie pracują wszystkie oddziały szpitala.

  • Koniec strajku w Nysie

    Po kilku tygodniach strajku lekarzy szpital w Nysie (Opolskie) pracuje normalnie, choć dopiero w czwartek 12 lipca ma zostać podpisane porozumienie ze związkiem zawodowym lekarzy sankcjonujące wyższe zarobki, czyli comiesięczną premię w kwocie około 500 złotych, a także 8 dni urlopu szkoleniowego.

  • Sytuacja strajkowa na Podkarpaciu

    Pracownicy wszystkich podkarpackich szpitali otrzymają wynagrodzenia za czerwiec. Wszystkie placówki złożyły w terminie sprawozdania w Narodowym Funduszu Zdrowia, co oznacza, że dostaną przynajmniej część pieniędzy za ub. miesiąc.

  • Nie ma sprawozdań, nie będzie pensji?

    Rzeczniczka szpitala na Józefowie w Radomiu mówi, że lecznicy zabraknie pieniędzy na wypłatę lipcowych pensji. Wczoraj placówka powinna była wysłać do NFZ sprawozdania z wykonania w czerwcu usług medycznych. Ale nie ma czego wysyłać, bo lekarze od wielu tygodni na znak protestu nie wypełniają dokumentacji medycznej.

  • "Ktoś czeka, by doszło do tragedii"

    Myślę, że ktoś chciałby, aby sytuacja wymknęła się spod kontroli. Głodówki planować się nie da, lekarze sami się na nią decydują. I na takiej formie protestu cierpią najbardziej sami lekarze. Na szczęście do tej pory nikomu nic się nie stało. Ktoś czeka, by doszło do tragedii - uważa dr Marekm Nadolski, szef OZZL w łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

  • Strajk w kolejnym wielkopolskim szpitalu

    10 lipca wypowiedzenia z pracy złożyła ponad połowa lekarzy z lecznicy w Czarnkowie (Wielkopolska). Szpital pracuje w trybie ostrodyżurowym, przy obsadzie zmniejszonej o 2/3. Tym samym w regionie strajkuje 16 z 60 szpitali.

  • "To rząd zerwał rozmowy"

    To rząd, a nie lekarze, zerwał rozmowy nie mając nic do zaoferowania personelowi medycznemu – uważa doktor Maciej Niwiński, przewodniczący śląskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Zdaniem Niwińskiego rząd powinien zrezygnować z wakacji i zająć się problemem służby zdrowia.

  • Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej

    Sejm znowelizował ustawę z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.). Za nowelą głosowało 263 posłów, przeciw było 120, 2 wstrzymało się od głosu.

98758 artykułów - strona 4570 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.
  • Spór o warunkowe PWZ trafia do prokuratury
    Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Izby Lekarskiej o dokumenty dotyczące wygaszania warunkowych praw wykonywania zawodu. Samorząd lekarski podkreśla, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.