Dzisiaj w południe przed siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się pikieta pielęgniarek i lekarzy domagających się wzrostu płac w służbie zdrowia. Przed K-P UW przyszli przedstawiciele 13 związków zawodowych oraz samorządów reprezentujących różne zawody medyczne.
Zarząd Województwa Śląskiego powołał 3 nowych dyrektorów w podległych mu placówkach służby zdrowia. Konkurs na stanowiska dyrektorów w tych placówkach został ogłoszony przez Zarząd Województwa w wyniku przeprowadzenia oceny pracy kadry zarządzającej w podległych mu zakładach opieki zdrowotnej, szczególnie tych, które wykazywały złą sytuację finansową.
Na dzisiaj my robimy swoje, czyli zajmujemy się uporządkowaniem ustawy podwyżkowej na następne lata - mówi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Wiceszef resortu wyjaśnia, że chce, aby ta ustawa znalazła się na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach. Jak dodaje, lekarze nie są chyba tym specjalnie zainteresowani.
Przedstawiciele komitetu strajkowego i dyrekcji szpitala wojewódzkiego w Łomży negocjują warunki nowych kontraktów dla lekarzy. Jest to jeden z elementów porozumienia, na podstawie którego lekarze zawiesili strajk. W wyniku protestu lecznica straciła ok. 4 mln zł.
Siedleckie karetki będą wyposażone w sprzęt umożliwiający wysyłanie informacji o stanie pacjenta do szpitala. Telemedycyna ma olbrzymie znaczenie, szczególnie dla pacjentów z chorobami serca.
W Wadowicach, po 52 dniach strajku, szefowie oddziału terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej zawarli porozumienie o zawieszeniu akcji protestacyjnej.
Ostródzcy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, zatrzymali małżeństwo z Górowa Iławeckiego, podejrzane o oferowanie do sprzedaży tabletek powodujących poronienie. W ciągu trzech lat swojej przestępczej działalności 40-letni lekarz i 38-letnia pielęgniarka mogli zaoferować swoje usługi nawet kilkuset kobietom z całego województwa.
"Poświęć 3 minuty – zyskaj 10 lat życia. Wykryj cukrzycę zanim rozwiną się powikłania" - pod takim hasłem przebiegała zakończona właśnie 2. edycja Ogólnopolskiej Akcji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy typu 2 organizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Premier mówił o płacach minimalnych, więc tylko z nim podejmiemy negocjacje - mówi wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Tomasz Underman, który zarzuca ministerstwu zdrowia "indolencję, adecyzyjność i brak chęci podjęcia decyzji".
CSK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jeden z największych szpitali na Śląsku, przyłącza się do strajku. Zdaniem przedstawicieli śląskiego OZZL, dyrektor Zbigniew Swoboda mógł złamać prawo nakazując zerwanie plakatów informujących o akcji protestacyjnej.
Władze samorządowe województwa łódzkiego po raz kolejny podjęły próbę rozwiązania patowej sytuacji w służbie zdrowia w regionie, organizując w Urzędzie Marszałkowskim spotkanie strajkujących lekarzy i kadry kierowniczej szpitali województwa łódzkiego z przedstawicielem resortu zdrowia.
Centrum Medyczne ENEL-MED oraz jego spółka córka - Centrum Teleradiologii ENEL-MED – pozytywnie zakończyły proces weryfikacji zgodności Systemu Zarządzania Jakością z wymogami międzynarodowej normy ISO 9001-2000.
Przez najbliższy tydzień Specjalistyczna Przychodnia przy Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Wyszyńskiego przy Alei Kraśnickiej w Lublinie będzie zamknięta. Lekarze ogłosili strajk. Zamkniętych zostanie około 30 poradni, natomiast normalnie pracują wszystkie oddziały szpitala.
Po kilku tygodniach strajku lekarzy szpital w Nysie (Opolskie) pracuje normalnie, choć dopiero w czwartek 12 lipca ma zostać podpisane porozumienie ze związkiem zawodowym lekarzy sankcjonujące wyższe zarobki, czyli comiesięczną premię w kwocie około 500 złotych, a także 8 dni urlopu szkoleniowego.
Pracownicy wszystkich podkarpackich szpitali otrzymają wynagrodzenia za czerwiec. Wszystkie placówki złożyły w terminie sprawozdania w Narodowym Funduszu Zdrowia, co oznacza, że dostaną przynajmniej część pieniędzy za ub. miesiąc.
Rzeczniczka szpitala na Józefowie w Radomiu mówi, że lecznicy zabraknie pieniędzy na wypłatę lipcowych pensji. Wczoraj placówka powinna była wysłać do NFZ sprawozdania z wykonania w czerwcu usług medycznych. Ale nie ma czego wysyłać, bo lekarze od wielu tygodni na znak protestu nie wypełniają dokumentacji medycznej.
Myślę, że ktoś chciałby, aby sytuacja wymknęła się spod kontroli. Głodówki planować się nie da, lekarze sami się na nią decydują. I na takiej formie protestu cierpią najbardziej sami lekarze. Na szczęście do tej pory nikomu nic się nie stało. Ktoś czeka, by doszło do tragedii - uważa dr Marekm Nadolski, szef OZZL w łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.
10 lipca wypowiedzenia z pracy złożyła ponad połowa lekarzy z lecznicy w Czarnkowie (Wielkopolska). Szpital pracuje w trybie ostrodyżurowym, przy obsadzie zmniejszonej o 2/3. Tym samym w regionie strajkuje 16 z 60 szpitali.
To rząd, a nie lekarze, zerwał rozmowy nie mając nic do zaoferowania personelowi medycznemu – uważa doktor Maciej Niwiński, przewodniczący śląskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Zdaniem Niwińskiego rząd powinien zrezygnować z wakacji i zająć się problemem służby zdrowia.
Sejm znowelizował ustawę z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.). Za nowelą głosowało 263 posłów, przeciw było 120, 2 wstrzymało się od głosu.