mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Centrum Zdrowia Matki Polki do likwidacji

    Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi - jeden z największych specjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce - prawdopodobnie będzie zlikwidowany, a część jego oddziałów zostanie włączona w struktury Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  • Religa: Lekarze przyspieszą upadłość szpitali

    Lekarze świetnie sobie zdawali sprawę, że jeśli szpital strajkuje 2-3 miesiące, to konsekwencją będzie brak pieniędzy na płace, a następnie upadłość lecznicy - stwierdził minister zdrowia w "Poranku Radia TOK FM". - Ale jest wiele miejsc, gdzie z góry można powiedzieć, że dobrze się stanie, jeżeli ten szpital zniknie - dodał Zbigniew Religa.

  • Kto nie zbankrutuje, zostanie w sieci...

    Jesienią w Polsce może być o kilkadziesiąt szpitali mniej. Na Mazowszu najbardziej zagrożone bankructwem są: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, szpitale w Płocku, Ostrołęce i Ciechanowie oraz warszawski szpital przy Barskiej.

  • Piecha: Lekarze się zagubili w żądaniach

    Trudno powiedzieć, że rozmowy ze strajkującymi zakończyły się fiaskiem - twierdzi wiceminister Bolesław Piecha. - Przedstawiliśmy propozycję nowelizacji ubiegłorocznej ustawy podwyżkowej. Przewiduje ona utrzymanie zwiększonych płac również w przyszłym roku. W tej sprawie jest zgoda wszystkich, oprócz lekarzy.

  • Nie ma ulgi dla szpitala w Łomży

    Szpital Wojewódzki w Łomży po strajku lekarzy starał się o umorzenie podatku lokalnego za ostatni kwartał. Radni Łomży skłonni byliby do takiego gestu, jednak takie uprawnienia ma tylko prezydent miasta. A ten jakiekolwiek ulgi w opłatach wyklucza.

  • Długie kolejki po aparaty słuchowe

    Na decyzję o refundacji aparatów słuchowych czeka na Dolnym Śląsku 3,5 tysiąca osób. Przyczyną nie jest brak pieniędzy, ale przepisy. Kolejka jest tak długa, bo obejmuje także tych, którzy choć mają przyznany aparat i refundację, wcale nie kupują urządzeń. NFZ jednak nie może rozwiązać takiej umowy i nadal rezerwuje na ten cel pieniądze.

  • List otwarty OZZL na Podkarpaciu

    Zarząd Regionu Podkarpackiego OZZL wystosował list otwarty do marszałka województwa podkarpackiego Zygmunta Cholewińskiego, wojewody podkarpaciego Ewy Draus, prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz podkarpackich starostów powiatowych, a także do przewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej Krzysztofa Szubera i dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Zbigniewa Sieczkosia z apelem o podjęcie stosownych działań, w obliczu zbliżającego się terminu upłynięcia wypowiedzeń, składanych przez lekarzy zatrudnionych w publicznej ochronie zdrowia.

  • Porozumienie w Bytomiu

    Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu Krzysztof Rewers zawarł wstępne porozumienie z Komitetami Strajkowymi.

  • Mazowieccy starostowie o sytuacji w służbie zdrowia

    Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego na posiedzeniu 12 lipca przyjął Stanowisko w sprawie sytuacji w służbie zdrowia. "Konwent z zaniepokojeniem obserwuje trwające protesty pracowników służby zdrowia. Konwent obawia się, że dalsza eskalacja protestów może doprowadzić do ograniczenia a nawet całkowitego zaprzestania opieki medycznej nad pacjentami" - czytamy w stanowisku starostów.

  • Prawda o szpitalnych pensjach lekarzy

    Ankieta Ministerstwa Zdrowia dotycząca wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osób zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej na podstawie umów o pracę potwierdziła tezę o niskich płacach lekarzy. Resort postanowił opracować ankietę po 2 tygodniach strajku lekarzy, by oszacować, ile kosztowałaby podwyżka dla nich.

  • Spotkanie wojewody podkarpackiego z lekarzami

    Jesteśmy przygotowani do zapewnienia pełnej ochrony zdrowia pacjentów na Podkarpaciu w sytuacji, gdyby lekarze nie podjęli pracy po upływie terminu złożonych wypowiedzeń - zapewniła wojewoda podkarpacki Ewa Draus, w czasie spotkania w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Rzeszowie.

  • Kolejne nominacje na stanowiska dyrektorów śląskich szpitali

    Zarząd Województwa Śląskiego powołał 3 kolejnych dyrektorów w podległych mu placówkach służby zdrowia.

  • "Powołanie to nie niewolnictwo"

    Powołanie to nie niewolnictwo. Jeżeli nie można w żaden inny sposób wywalczyć naprawy systemu, to co zrobić? Albo pracować bohatersko, albo złożyć wymówienie. Lekarze słusznie mogą czuć się pokrzywdzeni, jeśli za swoją odpowiedzialną pracę dostają jałmużnę. Jeżeli uznają, że w tak kiepskiej organizacji opieki zdrowotnej nie mogą pracować, bo jest ona szkodliwa dla pacjenta, to ostateczną formą jest złożenie wypowiedzenia z pracy - uważa profesor Kazimierz Szewczyk, bioetyk z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  • "Jesteśmy ofiarami działań doraźnych"

    Sytuacja w systemie opieki zdrowotnej jest w najwyższym stopniu kryzysowa i konieczne są szybkie decyzje - twierdzi prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie Jerzy Friediger.

  • Śląski system rozwoju transplantacji

    Na Śląsku powstaje regionalny system rozwoju transplantacji. Ma on usprawnić organizację i koordynację pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów dla pacjentów w regionie.

  • Anestezjolodzy o fiasku rozmów

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów uznał przerwanie przez stronę rządową rozmów ze środowiskiem medycznym w trakcie nasilających się protestów za niezrozumiałe i świadczące o braku odpowiedzialności władzy publicznej za obecną sytuację sektorze ochrony zdrowia.

  • Rozszerza się strajk łódzkich lekarzy

    Dyrektorzy łódzkich szpitali zwrócą się do Narodowego Funduszu Zdrowia o renegocjację kontraktów - informuje Waldemar Podhalicz z Urzędu Marszałkowskiego. Dyrektorom zależy przede wszystkim na podwyższenniu ceny punktu za świadczenia.

  • Likwidacja szpitala w Gorzowie

    Do końca lipca mają być zlikwidowane ostatnie oddziały funkcjonujące w szpitalu przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie. To ostateczna decyzja władz Szpitala Wojewódzkiego, które przekonują, że przyniesie ona duże oszczędności.

  • SLD dziękuje pielęgniarkom i wzywa rząd do rozmów

    Parlamentarny klub SLD zaapelował do rządu, by "zamiast toczyć wewnętrzne spory i wikłać się w wewnątrzkoalicyjne intrygi" podjął rozmowy z lekarzami i pielęgniarkami i wspólnie poszukał rozwiązań. KP SLD zadeklarował też poparcie i działania dla słusznych żądań płacowych pracowników ochrony zdrowia.

  • List RPO do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej

    Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski zwrócił się do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej działającego przy Naczelnej Izbie Lekarskiej Jolanty Orłowskiej-Heitzman z prośbą o przedstawienie informacji o prowadzonych postępowaniach w sprawach odpowiedzialności zawodowej lekarzy, w związku z okolicznościami, które wystąpiły w toku trwającej akcji protestacyjnej.

98759 artykułów - strona 4568 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.