Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi - jeden z największych specjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce - prawdopodobnie będzie zlikwidowany, a część jego oddziałów zostanie włączona w struktury Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Lekarze świetnie sobie zdawali sprawę, że jeśli szpital strajkuje 2-3 miesiące, to konsekwencją będzie brak pieniędzy na płace, a następnie upadłość lecznicy - stwierdził minister zdrowia w "Poranku Radia TOK FM". - Ale jest wiele miejsc, gdzie z góry można powiedzieć, że dobrze się stanie, jeżeli ten szpital zniknie - dodał Zbigniew Religa.
Jesienią w Polsce może być o kilkadziesiąt szpitali mniej. Na Mazowszu najbardziej zagrożone bankructwem są: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, szpitale w Płocku, Ostrołęce i Ciechanowie oraz warszawski szpital przy Barskiej.
Trudno powiedzieć, że rozmowy ze strajkującymi zakończyły się fiaskiem - twierdzi wiceminister Bolesław Piecha. - Przedstawiliśmy propozycję nowelizacji ubiegłorocznej ustawy podwyżkowej. Przewiduje ona utrzymanie zwiększonych płac również w przyszłym roku. W tej sprawie jest zgoda wszystkich, oprócz lekarzy.
Szpital Wojewódzki w Łomży po strajku lekarzy starał się o umorzenie podatku lokalnego za ostatni kwartał. Radni Łomży skłonni byliby do takiego gestu, jednak takie uprawnienia ma tylko prezydent miasta. A ten jakiekolwiek ulgi w opłatach wyklucza.
Na decyzję o refundacji aparatów słuchowych czeka na Dolnym Śląsku 3,5 tysiąca osób. Przyczyną nie jest brak pieniędzy, ale przepisy. Kolejka jest tak długa, bo obejmuje także tych, którzy choć mają przyznany aparat i refundację, wcale nie kupują urządzeń. NFZ jednak nie może rozwiązać takiej umowy i nadal rezerwuje na ten cel pieniądze.
Zarząd Regionu Podkarpackiego OZZL wystosował list otwarty do marszałka województwa podkarpackiego Zygmunta Cholewińskiego, wojewody podkarpaciego Ewy Draus, prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz podkarpackich starostów powiatowych, a także do przewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej Krzysztofa Szubera i dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Zbigniewa Sieczkosia z apelem o podjęcie stosownych działań, w obliczu zbliżającego się terminu upłynięcia wypowiedzeń, składanych przez lekarzy zatrudnionych w publicznej ochronie zdrowia.
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu Krzysztof Rewers zawarł wstępne porozumienie z Komitetami Strajkowymi.
Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego na posiedzeniu 12 lipca przyjął Stanowisko w sprawie sytuacji w służbie zdrowia. "Konwent z zaniepokojeniem obserwuje trwające protesty pracowników służby zdrowia. Konwent obawia się, że dalsza eskalacja protestów może doprowadzić do ograniczenia a nawet całkowitego zaprzestania opieki medycznej nad pacjentami" - czytamy w stanowisku starostów.
Ankieta Ministerstwa Zdrowia dotycząca wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osób zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej na podstawie umów o pracę potwierdziła tezę o niskich płacach lekarzy. Resort postanowił opracować ankietę po 2 tygodniach strajku lekarzy, by oszacować, ile kosztowałaby podwyżka dla nich.
Jesteśmy przygotowani do zapewnienia pełnej ochrony zdrowia pacjentów na Podkarpaciu w sytuacji, gdyby lekarze nie podjęli pracy po upływie terminu złożonych wypowiedzeń - zapewniła wojewoda podkarpacki Ewa Draus, w czasie spotkania w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Rzeszowie.
Zarząd Województwa Śląskiego powołał 3 kolejnych dyrektorów w podległych mu placówkach służby zdrowia.
Powołanie to nie niewolnictwo. Jeżeli nie można w żaden inny sposób wywalczyć naprawy systemu, to co zrobić? Albo pracować bohatersko, albo złożyć wymówienie. Lekarze słusznie mogą czuć się pokrzywdzeni, jeśli za swoją odpowiedzialną pracę dostają jałmużnę. Jeżeli uznają, że w tak kiepskiej organizacji opieki zdrowotnej nie mogą pracować, bo jest ona szkodliwa dla pacjenta, to ostateczną formą jest złożenie wypowiedzenia z pracy - uważa profesor Kazimierz Szewczyk, bioetyk z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Sytuacja w systemie opieki zdrowotnej jest w najwyższym stopniu kryzysowa i konieczne są szybkie decyzje - twierdzi prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie Jerzy Friediger.
Na Śląsku powstaje regionalny system rozwoju transplantacji. Ma on usprawnić organizację i koordynację pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów dla pacjentów w regionie.
Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów uznał przerwanie przez stronę rządową rozmów ze środowiskiem medycznym w trakcie nasilających się protestów za niezrozumiałe i świadczące o braku odpowiedzialności władzy publicznej za obecną sytuację sektorze ochrony zdrowia.
Dyrektorzy łódzkich szpitali zwrócą się do Narodowego Funduszu Zdrowia o renegocjację kontraktów - informuje Waldemar Podhalicz z Urzędu Marszałkowskiego. Dyrektorom zależy przede wszystkim na podwyższenniu ceny punktu za świadczenia.
Do końca lipca mają być zlikwidowane ostatnie oddziały funkcjonujące w szpitalu przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie. To ostateczna decyzja władz Szpitala Wojewódzkiego, które przekonują, że przyniesie ona duże oszczędności.
Parlamentarny klub SLD zaapelował do rządu, by "zamiast toczyć wewnętrzne spory i wikłać się w wewnątrzkoalicyjne intrygi" podjął rozmowy z lekarzami i pielęgniarkami i wspólnie poszukał rozwiązań. KP SLD zadeklarował też poparcie i działania dla słusznych żądań płacowych pracowników ochrony zdrowia.
Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski zwrócił się do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej działającego przy Naczelnej Izbie Lekarskiej Jolanty Orłowskiej-Heitzman z prośbą o przedstawienie informacji o prowadzonych postępowaniach w sprawach odpowiedzialności zawodowej lekarzy, w związku z okolicznościami, które wystąpiły w toku trwającej akcji protestacyjnej.