mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Bez porozumienia w Radomiu

    Radomscy lekarze ze szpitali na Józefowie i przy Tochtermana odmówili przejścia na kontrakty. Nadal nie oddają dokumentacji medycznej, co oznacza brak wynagrodzeń dla personelu za lipiec. Jedynym sposobem na uzyskanie pieniędzy dla szpitala mogłaby być pożyczka.

  • Powrót do głodówki

    11 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jarosławiu wróciło dziś do strajku głodowo-okupacyjnego. Powodem jest zerwanie przez dyrektora szpitala umowy podpisanej przez marszałka Kazimierza Ziobro na początku lipca, gwarantującej medykom 25% podwyżki w tym roku i kolejne 30% w roku następnym.

  • Koniec "białego miasteczka" przed KPRM

    W niedzielę o godz. 17 pielęgniarki zlikwidują "białe miasteczko" przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów - zapowiedziała Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Jednocześnie najbliższa sobota i niedziela będą kolejnym "białym weekendem", podczas którego siostry przy al. Ujazdowskich będą wykonywać bezpłatnie badania, m.in. oznaczenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi.

  • Pracodawcy o zmianie czasu pracy lekarzy

    W związku z przyjęciem przez sejm przepisów dostosowujących czas pracy lekarzy do wymogów unijnych oraz biorąc pod uwagę skutki tych regulacji Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że rząd powinien przedstawić propozycje, w szczególności w zakresie pokrycia skutków finansowych rozwiązań systemowych w przedmiotowym zakresie.

  • Porozumienie 7 związków zawodowych personelu medycznego

    Zebrani 13 lipca przedstawiciele 7 central związków zawodowych zrzeszających pracowników ochrony zdrowia ustalili, że istnieje potrzeba skoordynowania wspólnych działań. Strony postanowiły podpisać porozumienie dotyczące współpracy i wspólnego reprezentowania interesów zbiorowych pracowników zrzeszonych w 7 organizacjach związkowych.

  • OZZL: Strajk trwa i rozszerza się

    Rządzący od początku zwodzili nas. Jedynym efektem negocjacji na szczeblu krajowym jest to, że personelowi medycznemu nie zostanie odebrana podwyżka z roku 2006. Nic więcej nie wynegocjowaliśmy. Rządzący jedynie obiecują, że jak będą jakieś pieniądze, zwiększone będą kontrakty szpitali z NFZ i będą jakieś podwyżki. Z tym się zgodzić nie możemy, dlatego akcja protestacyjna będzie kontynuowana, co więcej - będzie się rozszerzać - zapowiedział na konferencji prasowej w Łodzi przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

  • Bukiel: Trzeba podgryzać system od dołu

    Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel zapowiedział, że medycy nie będą nikogo zaskakiwać zmianą form protestu, tylko będą nadal realizować znany od dawna secnariusz, czyli będą zwalniać się z pracy. - Sposób rozwiązywania problemu chyba trzeba będzie zmienić i podgryzać to od dołu, a nie od góry - stwierdził Bukiel na antenie ROK FM.

  • Nowa inicjatywa PMM w Tadżykistanie

    Polska Misja Medyczna rozpoczęła projekt "Partnerstwo dla decentralizacji usług medycznych" realizowany wraz ze Stowarzyszeniem Małych Miast Tadżykistanu "Vatanam".

  • Prezydent podpisał - "podatek Religi" od 1 października

    10 lipca prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, uchwaloną przez Sejm 29 czerwca.

  • Kłopoty największego szpitala na Pomorzu

    Alarmujący komunikat, wystosowany przez Radę Społeczną Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, trafił do rąk ponad 3 000 pracowników placówki. Rada Społeczna ACK - uznając strajk za moralnie uzasadniony - zwróciła się do lekarzy o "natychmiastowe porzucenie użytych narzędzi strajkowych w formie uniemożliwiania rozliczenia świadczeń medycznych, gdyż grozi to upadkiem szpitali AMG w ciągu najbliższych tygodni".

  • Trzy nowe kierunki studiów na AMG

    Trzy nowe kierunki studiów otwiera od października Akademia Medyczna w Gdańsku. Dwa z nich utworzone zostały w porozumieniu z innymi trójmiejskimi uczelniami - mówi profesor Marek Słomiński, prorektor ds. dydaktyki na tej uczelni.

  • Religa: Nie reformy, lecz dofinansowanie

    W ciągu ostatnich kilkunastu lat został zbudowany w Polsce system opieki zdrowotnej, którego ustrój jest zbliżony do systemów sprawdzonych w innych krajach Unii Europejskiej. Wymaga on oczywiście dalszego doskonalenia. Należy jednak zdać sobie sprawę, że nawet najlepszy system opieki zdrowotnej nie będzie działać bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego - uważa minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Zła sytuacja w łódzkich szpitalach

    Szpital wojewódzki w Zgierzu (Łódzkie) od wczorajszego popołudnia nie przyjmuje pacjentów na oddział neurologii. Okrojona kadra lekarska jest w stanie opiekować się tylko pacjentami, którzy już są hospitalizowani.

  • "Rząd gra na zwłokę"

    Wygląda na to, że rząd gra na zwłokę i liczy na to, że wygra jesienią - mówi Katarzyna Tymowska, specjalista d.s. ekonomiki zdrowia. - We wrześniu będzie zatwierdzony plan finansowy NFZ na przyszły rok. Kiedy pieniądze zostaną podzielone, Fundusz podpisze kontrakty ze szpitalami i trudno będzie wprowadzić zmiany - tłumaczy.

  • Wkrótce rusza rozbudowa krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II

    Około 50 mln zł będzie kosztował pierwszy etap rozbudowy Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W czwartek w Krakowie podpisano umowę na opracowanie koncepcji rozbudowy szpitala. Dzięki inwestycji, która rozpocznie się na początku przyszłego roku, szpital rozwinie swą bazę naukowo-badawczą, edukacyjną oraz zdrowotną.

  • Ratunek dla gorzowskiego szpitala

    Gorzowski szpital otrzyma pożyczkę w wysokości 85 milionów złotych. Taką decyzję podjęli radni sejmiku lubuskiego. Pomoc jednostce służby zdrowia będzie możliwa dzięki emisji obligacji. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie szpital otrzyma także dodatkowe 15 milionów zł. Pożyczka na 100 mln zł to według władz szpitala optymalna kwota, by pozytywnie zakończyć restrukturyzację.

  • Premier: Na razie paraliż służby zdrowia nie jest zagrożeniem

    Możliwość rozwiązania konfliktu w służbie zdrowia to kwestia woli kierownictw związków zawodowych, które się w to angażują. One wiedzą jakie są w tej chwili możliwości władzy. Wiedzą, że władza, czyli rząd czyni wszystko, żeby na granicy tych możliwości poprawić sytuację pielęgniarek, lekarzy i całej służby zdrowia - twierdzi premier Jarosław Kaczyński.

  • Kryzys w sosnowieckim szpitalu

    Wewnętrzna ewakuacja w szpitalu miejskim nr 1 w Sosnowcu. Czasowo zlikwidowano część oddziałów, a ich pacjenci przenoszeni są na inne. - Obsada w szpitalu została minimalna. Nie ma zabezpieczenia na izbie przyjęć - tłumaczy dr Grzegorz Wiśnicki, wiceprzewodniczący OZZL w Sosnowcu.

  • Sytuacja strajkowa w Świętokrzyskiem

    Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Czarnowie w Kielcach zaprzestali ostrodyżurowego strajku. Nadal nie będą jednak wypełniać dokumentacji medycznej, wypisywać zwolnień lekarskich oraz numerów pesel na receptach. Związkowcy ustalili także, ze lecznica w każdą środę pracowała będzie tylko w systemie ostrodyżurowym.

  • 207 mln zł z rezerwy NFZ na świadczenia

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz wydał rozporządzenie w sprawie uruchomienia rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2007 rok.

98758 artykułów - strona 4569 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.
  • Spór o warunkowe PWZ trafia do prokuratury
    Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Izby Lekarskiej o dokumenty dotyczące wygaszania warunkowych praw wykonywania zawodu. Samorząd lekarski podkreśla, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.