Radomscy lekarze ze szpitali na Józefowie i przy Tochtermana odmówili przejścia na kontrakty. Nadal nie oddają dokumentacji medycznej, co oznacza brak wynagrodzeń dla personelu za lipiec. Jedynym sposobem na uzyskanie pieniędzy dla szpitala mogłaby być pożyczka.
11 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jarosławiu wróciło dziś do strajku głodowo-okupacyjnego. Powodem jest zerwanie przez dyrektora szpitala umowy podpisanej przez marszałka Kazimierza Ziobro na początku lipca, gwarantującej medykom 25% podwyżki w tym roku i kolejne 30% w roku następnym.
W niedzielę o godz. 17 pielęgniarki zlikwidują "białe miasteczko" przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów - zapowiedziała Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Jednocześnie najbliższa sobota i niedziela będą kolejnym "białym weekendem", podczas którego siostry przy al. Ujazdowskich będą wykonywać bezpłatnie badania, m.in. oznaczenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi.
W związku z przyjęciem przez sejm przepisów dostosowujących czas pracy lekarzy do wymogów unijnych oraz biorąc pod uwagę skutki tych regulacji Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że rząd powinien przedstawić propozycje, w szczególności w zakresie pokrycia skutków finansowych rozwiązań systemowych w przedmiotowym zakresie.
Zebrani 13 lipca przedstawiciele 7 central związków zawodowych zrzeszających pracowników ochrony zdrowia ustalili, że istnieje potrzeba skoordynowania wspólnych działań. Strony postanowiły podpisać porozumienie dotyczące współpracy i wspólnego reprezentowania interesów zbiorowych pracowników zrzeszonych w 7 organizacjach związkowych.
Rządzący od początku zwodzili nas. Jedynym efektem negocjacji na szczeblu krajowym jest to, że personelowi medycznemu nie zostanie odebrana podwyżka z roku 2006. Nic więcej nie wynegocjowaliśmy. Rządzący jedynie obiecują, że jak będą jakieś pieniądze, zwiększone będą kontrakty szpitali z NFZ i będą jakieś podwyżki. Z tym się zgodzić nie możemy, dlatego akcja protestacyjna będzie kontynuowana, co więcej - będzie się rozszerzać - zapowiedział na konferencji prasowej w Łodzi przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.
Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel zapowiedział, że medycy nie będą nikogo zaskakiwać zmianą form protestu, tylko będą nadal realizować znany od dawna secnariusz, czyli będą zwalniać się z pracy. - Sposób rozwiązywania problemu chyba trzeba będzie zmienić i podgryzać to od dołu, a nie od góry - stwierdził Bukiel na antenie ROK FM.
Polska Misja Medyczna rozpoczęła projekt "Partnerstwo dla decentralizacji usług medycznych" realizowany wraz ze Stowarzyszeniem Małych Miast Tadżykistanu "Vatanam".
10 lipca prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, uchwaloną przez Sejm 29 czerwca.
Alarmujący komunikat, wystosowany przez Radę Społeczną Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, trafił do rąk ponad 3 000 pracowników placówki. Rada Społeczna ACK - uznając strajk za moralnie uzasadniony - zwróciła się do lekarzy o "natychmiastowe porzucenie użytych narzędzi strajkowych w formie uniemożliwiania rozliczenia świadczeń medycznych, gdyż grozi to upadkiem szpitali AMG w ciągu najbliższych tygodni".
Trzy nowe kierunki studiów otwiera od października Akademia Medyczna w Gdańsku. Dwa z nich utworzone zostały w porozumieniu z innymi trójmiejskimi uczelniami - mówi profesor Marek Słomiński, prorektor ds. dydaktyki na tej uczelni.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat został zbudowany w Polsce system opieki zdrowotnej, którego ustrój jest zbliżony do systemów sprawdzonych w innych krajach Unii Europejskiej. Wymaga on oczywiście dalszego doskonalenia. Należy jednak zdać sobie sprawę, że nawet najlepszy system opieki zdrowotnej nie będzie działać bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego - uważa minister zdrowia Zbigniew Religa.
Szpital wojewódzki w Zgierzu (Łódzkie) od wczorajszego popołudnia nie przyjmuje pacjentów na oddział neurologii. Okrojona kadra lekarska jest w stanie opiekować się tylko pacjentami, którzy już są hospitalizowani.
Wygląda na to, że rząd gra na zwłokę i liczy na to, że wygra jesienią - mówi Katarzyna Tymowska, specjalista d.s. ekonomiki zdrowia. - We wrześniu będzie zatwierdzony plan finansowy NFZ na przyszły rok. Kiedy pieniądze zostaną podzielone, Fundusz podpisze kontrakty ze szpitalami i trudno będzie wprowadzić zmiany - tłumaczy.
Około 50 mln zł będzie kosztował pierwszy etap rozbudowy Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W czwartek w Krakowie podpisano umowę na opracowanie koncepcji rozbudowy szpitala. Dzięki inwestycji, która rozpocznie się na początku przyszłego roku, szpital rozwinie swą bazę naukowo-badawczą, edukacyjną oraz zdrowotną.
Gorzowski szpital otrzyma pożyczkę w wysokości 85 milionów złotych. Taką decyzję podjęli radni sejmiku lubuskiego. Pomoc jednostce służby zdrowia będzie możliwa dzięki emisji obligacji. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie szpital otrzyma także dodatkowe 15 milionów zł. Pożyczka na 100 mln zł to według władz szpitala optymalna kwota, by pozytywnie zakończyć restrukturyzację.
Możliwość rozwiązania konfliktu w służbie zdrowia to kwestia woli kierownictw związków zawodowych, które się w to angażują. One wiedzą jakie są w tej chwili możliwości władzy. Wiedzą, że władza, czyli rząd czyni wszystko, żeby na granicy tych możliwości poprawić sytuację pielęgniarek, lekarzy i całej służby zdrowia - twierdzi premier Jarosław Kaczyński.
Wewnętrzna ewakuacja w szpitalu miejskim nr 1 w Sosnowcu. Czasowo zlikwidowano część oddziałów, a ich pacjenci przenoszeni są na inne. - Obsada w szpitalu została minimalna. Nie ma zabezpieczenia na izbie przyjęć - tłumaczy dr Grzegorz Wiśnicki, wiceprzewodniczący OZZL w Sosnowcu.
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Czarnowie w Kielcach zaprzestali ostrodyżurowego strajku. Nadal nie będą jednak wypełniać dokumentacji medycznej, wypisywać zwolnień lekarskich oraz numerów pesel na receptach. Związkowcy ustalili także, ze lecznica w każdą środę pracowała będzie tylko w systemie ostrodyżurowym.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz wydał rozporządzenie w sprawie uruchomienia rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2007 rok.