mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Religa: Lekarze nie są małymi dziećmi

    Nie byłoby strajków, manifestacji lekarzy, problemów z receptami, gdyby nakłady na opiekę zdrowia były wystarczające - mówi minister zdrowia Zbigniew Religa. - Gdyby pracownicy systemu opieki zdrowotnej zarabiali odpowiednie pieniądze i gdyby starczało pieniędzy na leczenie. Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że zasadniczą przyczyną jest brak kilkudziesięciu miliardów złotych - dodaje.

  • Wyższa składka?

    Niewykluczone, że rozpoczęła się właśnie debata na temat podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Taki pomysł, przy okazji przedstawienia koszyka świadczeń gwarantowanych, zgłosił minister zdrowia prof. Zbigniew Religa. Jego zdaniem wprowadzenie "koszyka" to dodatkowy koszt około 9 mld zł ponad to, czym obecnie dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Minister zdrowia przedstawił koszyk gwarantowanych świadczeń medycznych

    Trzy ważące razem kilka kilogramów księgi zostały przedstawione przez ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę jako koszyk świadczeń gwarantowanych. Na razie to wstęp do dalszych prac; dopiero za około pół roku dowiemy się, jaka jest wycena tych świadczeń.

  • "Podatek Religi" - od 1 października?

    Sejm jednogłośnie przyjął poprawki Senatu do uchwalonej 24 maja nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

  • Sztab kryzysowy w bełchatowskim szpitalu

    Dyrekcja szpitala w Bełchatowie powołała sztab kryzysowy, który ma zapobiec ewentualnej ewakuacji placówki. W szpitalu 52 lekarzy prowadzi protest głodowy, 15 z nich uznano dziś za niezdolnych do pracy. Po południu ponownie wszyscy głodujący zostaną przebadani i nie jest wykluczone, że kolejni medycy pójdą na zwolnienia.

  • Certyfikaty ISO dla 10 zachodniopomorskich NZOZ-ów

    10 zachodniopomorskich, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej otrzymało 28 czerwca Certyfikaty Jakości. Dokumenty potwierdzające, że zarządzanie i świadczenie usług zdrowotnych odbywa się zgodnie z przyjętym standardem, uzyskały:

  • Poznań nagodził prof. Siminiaka

    Kapituła Nagrody Naukowej Miasta Poznania uhonorowała prof. dr. hab. n. med. Tomasza Siminiaka z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego za wdrażanie nowych technologii w leczeniu chorób serca.

  • Koszyk świadczeń gwarantowanych

    Minister zdrowia Zbigniew Religa przedstawi dzisiaj projekt tzw. koszyka usług medycznych. "Rzeczpospolita" dotarła do założeń projektu przed jego oficjalną prezentacją. – Leczymy wszystkich pacjentów i każdą chorobę, ale nie wszystkimi metodami – powiedział dziennikarzom gazety Waldemar Wierzba, szef Agencji Oceny Technologii Medycznych, który koordynował prace.

  • ISO dla bydgoskiego i lubelskiego szpitala

    Dziś odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu potwierdzającego Zarządzanie Jakością zgodnie z wymagającymi normami ISO w Szpitalu Wojewódzkim im. dr Biziela. Ta placówka zdrowia dołączyła do grona instytucji, w których doceniono zależność efektów działalności od dobrego zarządzania jakością.

  • Nietrzeźwa lekarka przyjmowała pacjentów

    Pijana lekarka przyjmowała wczoraj pacjentki w przychodni ginekologicznej w Przemyślu. 53-letnia kobieta miała 2,96 promila alkoholu w organizmie. Zdążyła przyjąć 6 pacjentek.

  • 330 mln zł na 19 szpitali

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Władysław Ortyl poinformował na konferencji prasowej o podziale środków budżetowych na inwestycje regionalne zawierane w ramach kontraktów wojewódzkich na lata 2007-2008. W 2007 roku wartość kontraktów zamknie się w kwocie około 1,2 mld zł.

  • "Białe Miasteczko" pozostaje, trwa strajk głodowy

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął dziś decyzję o kontynuacji strajku głodowego niektórych sióstr; w miasteczku namiotowym pozostają protestujący – powiedziała rzeczniczka związku Ewa Obuchowska.

  • Rozbudowa szpitala w Łosicach zakończona

    27 czerwca odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowego skrzydła w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łosicach (Mazowsze). Wartość sprzętu medycznego wynosi 2 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodziło ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt rozpoczętej w 2004r. rozbudowy szpitala wyniósł ok. 10,5 mln zł, z czego 8,5 mln pochodziło z Kontraktu Wojewódzkiego.

  • Kłopoty finansowe szpitali

    Lekarze ze szpitala przy Banacha nadal nie będą wypisywali dokumentacji do Narodowego Funduszu Zdrowia – wczoraj przegłosowali taką decyzję. Placówce grożą poważne kłopoty finansowe, a nawet likwidacja.

  • Minister Religa wraca do pracy

    piątek, po miesięcznej przerwie z powodu rehabilitacji po operacji wycięcia górnego płata lewego płuca, minister zdrowia Zbigniew Religa wraca do pracy. I jeszcze tego samego dnia zamierza przedstawić publicznie projekt koszyka świadczeń gwarantowanych.

  • Początek negocjacji

    Negocjacje rozpoczęły się. Premier Jarosław Kaczyński oświadczył, że ich celem jest zawarcie układu zbiorowego. Układu zbiorowego, zawartego na trzy lata, domaga się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, ale nie tylko. Lekarze domagają się też reformy ochrony zdrowia w kierunku rynkowym.

  • ORL w Krakowie wspiera strajkujących

    Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie, w związku z trwającą akcją protestacyjną, zaapelowała do wszystkich lekarzy - członków OIL, o zaniechanie podejmowania zatrudnienia w jakiejkolwiek formie prawnej, w miejsce lekarzy, którzy w ramach akcji protestacyjnej złożyli wypowiedzenia z pracy.

  • ORL w Białymstoku popiera lekarskie protesty

    Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku w stanowisku z 27 czerwca w pełni poparła protest środowisk medycznych zmierzający ku radykalnej poprawie warunków pracy i płacy w placówkach opieki zdrowotnej, jak też przeprowadzenia rzeczywistej reformy systemu.

  • Samorząd Warmii i Mazur apeluje o dialog

    Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego w stanowisku przyjętym podczas IX Sesji wyraził zaniepokojenie narastającym w kraju konfliktem społecznym w ochronie zdrowia.

  • Mazowiecki sejmik o sytuacji w szpitalach

    26 czerwca podczas konferencji prasowej przedstawione zostało stanowisko Sejmiku Województwa Mazowieckiego dotyczące sytuacji w mazowieckich szpitalach, w których trwa protest lekarzy i pielęgniarek. W spotkaniu wzięli udział przewodniczący sejmiku Robert Soszyński, marszałek województwa Adam Struzik oraz członek Zarządu Województwa Waldemar Roszkiewicz.

98754 artykuły - strona 4576 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.
  • Spór o warunkowe PWZ trafia do prokuratury
    Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Izby Lekarskiej o dokumenty dotyczące wygaszania warunkowych praw wykonywania zawodu. Samorząd lekarski podkreśla, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.