mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Kolejne wypowiedzenia

    116 z około 200 lekarzy szpitala na Winiarach (Mazowsze) 21 czerwca wypowiedziało umowę o pracę. Okres wypowiedzenia trwa trzy miesiące, więc lekarze muszą pracować do końca września. Większość z nich jednak zapowiada, że wykorzysta w tym czasie zaległe urlopy.

  • OZZL zapowiada zaostrzenie strajku

    Komitet Strajkowy Ogólnopolskiego Związku Lekarzy podjął decyzję o dalszym zaostrzeniu protestu. Strajkujący lekarze będą m.in. podejmować głodówki w swoich miejscach pracy, a od 1 lipca przestaną wypisywać numery pesel na receptach.

  • Jubileusz Pogotowia Ratunkowego w Lublinie

    Za zasługi dla ochrony zdrowia i działalność społeczną wicewojewoda Grzegorz Jawor udekorował odznaczeniami państwowymi 18 byłych i obecnych pracowników Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Okazją do wręczenia 3 złotych, 3 srebrnych oraz 12 brązowych Krzyży Zasługi były obchody 90-lecia Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

  • Premier: Trzeba zwrócić się do społeczeństwa!

    Premier Jarosław Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że w celu zaspokojenia postulatów m.in. strajkujących pielęgniarek trzeba "zwrócić się do społeczeństwa", czyli przeprowadzić referendum dotyczące zwiększenia podatków.

  • Potwierdzono pierwszą ofiarę śmiertelną Corhydronu 250

    Lubelska prokuratura kończy śledztwo w sprawie afery Corhydronowej. Postępowanie obejmuje dziś kilkanaście przypadków, kiedy to zamiast leku na alergię, pacjentom podano zwiotczającą mięśnie Scolinę.

  • Nie będzie rozmów premier - pielęgniarki

    O godzinie 12.00 miało dojść do spotkania premiera z pielęgniarkami.

  • Spektakl polityczny trwa

    "Kombatanckie" wspomnienia z protestów Samoobrony, próby wmówienia, że protest jest polityczny (PiS) lub lamenty nad protestującymi z powodu działań rządu (opozycja) – tak można podsumować główne motywy wystąpień polityków podczas połączonych sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia. Związkowcy i przedstawiciele samorządów próbowali skierować dyskusję na merytoryczny tor. Spotkanie odbyło się we czwartek, w godzinach popołudniowych.

  • Europosłowie PO apelują do premiera

    Posłowie PO do Parlamentu Europejskiego zaapelowali do premiera Jarosława Kaczyńskiego o podjęcie wszelkich możliwych starań, aby nie doprowadzać do eskalacji konfliktu z pracownikami ochrony zdrowia oraz o rozpoczęcie poważnych rozmów z protestującymi.

  • Trwa okupacja Kancelarii Premiera przez pielęgniarki

    Strajk pielęgniarek trwa już czwarty dzień. Nadal nie wiadomo, czy zostaną podjęte rozmowy, a jeśli tak, to w jakim terminie. Pielęgniarki nie godzą się na opuszczenie Kancelarii Premiera i zapowiadają, że tylko jedna z protestujących weźmie udział w ewentualnych rozmowach z premierem, a po ich zakończeniu wróci do budynku.

  • Nowy szpital w Słupsku - za 3 lata

    Marszałek Jan Kozłowski i członek Zarządu Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski podpisali umowę z konsorcjum złożonym z Grupy 3J Sp. z o.o. z Warszawy i firmy Architekton sp. z o.o. z Łodzi, dotyczącą realizacji dokończenia trwającej od ponad 20 lat budowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

  • 22 czerwca – kolejny dzień bez lekarza

    Na wezwanie KKS Lekarzy i wielu okręgowych izb lekarskich wszyscy lekarze w Polsce, którzy z różnych powodów nie strajkują, wezmą 22 czerwca dzień urlopu na żądanie lub przerwą pracę w inny sposób.

  • Pielęgniarki są zdeterminowane

    Przed budynkiem Kancelarii Premiera od trzech dni protestują pielęgniarki. Od wczoraj wspiera ich kilkudziesięciu górników. Dziś do stolicy mają przyjechać kolejni. Nad ranem do protestujących dołączyła grupa pielęgniarek z Gdańska. Wczoraj wyruszyły wspierać swoje koleżanki pielęgniarki z Małopolski. Według policji budynek pikietuje 150 osób. Sami demonstranci mówią o 300 osobach.

  • Polityka a protest pracowników ochrony zdrowia

    To protest polityczny – przekonują politycy PiS od samego początku. Najpierw to lekarze zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy byli polityczną siłą, która dążyła do upadku rządu Jarosława Kaczyńskiego, teraz do wrogiego mu – w mniemaniu premiera – obozu – dołączyły pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, a "Solidarność" też nie wyklucza podjęcia akcji protestacyjnej.

  • Gosiewski: Rząd nie będzie prowadził negocjacji pod pistoletem

    – Rząd nie ma zamiaru prowadzić rozmów z pielęgniarkami w momencie, kiedy trwa okupacja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – powiedział na antenie dzisiejszych "Sygnałów Dnia" wicepremier Przemysław Gosiewski. – Rząd nie będzie prowadził negocjacji pod pistoletem – dodał wicepremier.

  • ORL w Katowicach wspiera protestujących

    Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach zwróciła się do wszystkich członków Śląskiej Izby Lekarskiej, aby nie podejmować zatrudnienia w miejscach, gdzie w wyniku prowadzonej akcji strajkowej Koledzy lekarze pracę wypowiedzieli.

  • ORL w Zielonej Górze solidarna ze strajkującymi

    Okręgowa Rada Lekarska w Zielonej Górze zaapelowała do swoich członków o solidarne wsparcie działań protestujących lekarzy. ORL zwróciła się szczególnie do do lekarzy, którzy ze względów prawnych nie mogą uczestniczyć w strajku, o manifestowanie swojego poparcia.

  • Astma – warto rozmawiać

    Pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego odbywa się właśnie największe w skali europejskiej badanie epidemiologiczne prowadzone przez polskich alergologów i pulmonologów – badanie ICQ. Dotyczy ono leczenia astmy, a konkretnie niezwykle istotnych dla lekarzy i chorych problemów – miejscowych działań niepożądanych związanych z leczeniem steroidami wziewnymi oraz niewłaściwej komunikacji pomiędzy tymi dwoma grupami.

  • Pielęgniarki: Będziemy protestować aż do skutku!

    Okupacja budynków użyteczności publicznej to łamanie prawa. Protestujący zostali o tym poinformowani – powiedział wiceminister Piecha po spotkaniu z czterema pielęgniarkami, które od wtorku okupują budynek Kancelarii Premiera w Warszawie.

  • SLD proponuje "Okrągły Stół" w sprawie służby zdrowia

    W związku ze strajkami w służbie zdrowia klub SLD postuluje powołanie "okrągłego stołu" z udziałem prezydenta, premiera, przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych oraz lekarzy i pielęgniarek - poinformowała Izabela Jaruga-Nowacka, wiceprzewodnicząca Klubu SLD.

  • Pielęgniarki usunięte siłą

    Około 50 pielęgniarek, które domagają się m.in. podwyżek i wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, spędziło noc przed Kancelarią Premiera. Dziś rano policja usunęła protestujących z Alei Ujazdowskich. Doszło do przepychanek i utarczek słownych. W czasie interwencji zostały poszkodowane dwie kobiety. U jednej z nich stwierdzono zawał.

98754 artykuły - strona 4578 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.
  • Spór o warunkowe PWZ trafia do prokuratury
    Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Izby Lekarskiej o dokumenty dotyczące wygaszania warunkowych praw wykonywania zawodu. Samorząd lekarski podkreśla, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.