mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Chcemy układu między związkami i rządem!

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy proponuje podpisanie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy między związkami zawodowymi a rządem co najmniej na trzy lata. W porozumieniu określono by m.in. płacę minimalną. Zgodnie z komunikatem OZZL przekazanym dziennikarzom podpisanie układu zakończyłoby akcję protestacyjną. Układ miałby wejść w życie 1 października bieżącego roku.

  • Wsparcie z Brukseli dla polskich pielęgniarek

    Zgodnie z informacjami "Życia Warszawy", ze wsparciem dla polskich pielęgniarek wystąpią w Brukseli międzynarodowe organizacje pielęgniarskie. Do walki o prawa pielęgniarek chce się włączyć Europejskie Forum Stowarzyszeń Pielęgniarskich (EFN), które skupia organizacje ze wszystkich krajów Unii. Zamierza ono interweniować w sprawie strajkujących w Radzie Europy, Komisji i Parlamencie Europejskim.

  • Rząd przyjął projekt ustawy o sieci szpitali

    Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy, dzięki której powstanie sieć nowoczesnych placówek medycznych. Przewidywany czas realizacji projektu resortu zdrowia wynosi pięć lat od momentu wejścia w życie ustawy. Koszt inwestycji wyniesie 17 mld euro, z czego część pieniędzy otrzymamy z Unii Europejskiej.

  • Pielęgniarki wyszły z Kancelarii, miasteczko zostaje

    Cztery pielęgniarki, które przez tydzień przebywały w Kancelarii Premiera, opuściły ten budynek we wtorek po rozmowie z premierem Jarosławem Kaczyńskim. – To jeszcze nie koniec – obwieściła po wyjściu przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardian i zaapelowała o to, by namiotowe miasteczko naprzeciw Kancelarii jeszcze zostało.

  • WKDS w Łodzi o służbie zdrowia

    Pod przewodnictwem wicewojewody łódzkiego Witolda Gwiazdy obradowała Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego w Łodzi. Podczas posiedzenia omówiona została sytuacja związana z protestem służby zdrowia w województwie.

  • Powstaje Wrocławski Instytut Zdrowia Publicznego

    Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk podpisał z rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu, marszałkiem województwa i wiceprezydentem Wrocławia umowę powołującą konsorcjum "Wrocławski Instytut Zdrowia Publicznego".

  • Szansa na przełamanie impasu?

    Jak podało tvn 24 na godzinę 15.40 zapowiedziano spotkanie premiera Jarosława Kaczyńskiego z czterema pielęgniarkami, okupującymi Kancelarię Premiera.

  • Lekarze demonstrują i składają wypowiedzenia

    W poniedziałek przed Urzędami Wojewódzkimi w całej Polsce odbyły się demonstracje pracowników ochrony zdrowia.

  • Władze AM w Białymstoku popierają postulaty lekarzy

    Rektor i Kolegium Rektorskie Akademii Medycznej w Białymstoku w stanowisku wydanym 25 czerwca poparły żądania środowiska lekarskiego na rzecz naprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

  • Jarosław Kaczyński nadal grozi

    Premier Jarosław Kaczyński nadal grozi i lekceważy zaostrzenie protestu białego personelu. W radiowych "Sygnałach dnia" nazwał pielęgniarki przestępcami, a rozpoczęcie głodówki przez protestujące określił jako "niejedzenie kolacji, co nikomu jeszcze nie zaszkodziło"

  • Nowe limity przyjęć na studia medyczne

    25 czerwca minister zdrowia w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego podpisał rozporządzenie w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne, w uczelniach medycznych i uczelniach prowadzących działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych w roku akademickim 2007-2008.

  • Pielęgniarki rozpoczynają głodówkę

    Trzy pielęgniarki przebywające w Kancelarii Premiera rozpoczęły wczoraj wieczorem głodówkę. Informację o głodówce ogłosiła Krystyna Ciemniak z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Dziś o 7.19 do protestu głodowego przystąpiła Halina Peplińska z grupy pielęgniarek protestujących przed budynkiem Kancelarii Premiera.

  • Pikieta personelu medycznego w Opolu

    Wojewoda opolski Bogdan Tomaszek przyjął delegację lekarzy i  pielęgniarek manifestujących przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim.

  • W Siemianowicach powstanie pracownia komórek i tkanek in vitro

    Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie utworzenia w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich pracowni komórek i tkanek in vitro z bankiem tkanek.

  • Jeszcze jeden szpital z akredytacją CMJ

    Jak informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, w ostatnich dniach przyznano certyfikat akredytacyjny Dolnośląskiemu Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze. Jest to już trzecia akredytacja tego szpitala. Szpital osiągnął pełną akredytację, ważną do 22 czerwca 2010 roku.

  • Fiasko rozmów w Świętokrzyskiem

    Fiaskiem zakończyło się spotkanie w związku z przedłużającymi się strajkami w służbie zdrowia. Marek Gos, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego rozmawiał z dyrektorami 5 największych szpitali w województwie, przedstawicielami Związków Zawodowych Lekarzy, Związku Pracodawców Powiatowych ZOZ, Izby Lekarskiej oraz dyrektorem Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Do rozmów z premierem nie doszło

    Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Związek Zawodowy Lekarzy i wszystkie zawody medyczne zrzeszone w tych centralach, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Naczelna Rada Lekarska - solidaryzując się z OZZPiP jednomyślnie podjęły decyzję, że nie będą uczestniczyć w spotkaniu z premierem Jarosławem Kaczyńskim w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" - powiedziała rzecznik pielęgniarek, Ewa Obuchowska.

  • OZZL przeprasza lekarzy

    Szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel i Komitet Strajkowy przepraszają lekarzy z Gorzowa.

  • Siódmy dzień protestu!

    Już siódmy dzień kilkuset pracowników ochrony zdrowia – głównie pielęgniarek – protestuje przed budynkiem Kancelarii Premiera w Warszawie. Dzisiaj pielęgniarki wystąpiły do władz miasta o zgodę na przedłużenie pobytu przed budynkiem nawet do połowy sierpnia – poinformowała Halina Peplińska z Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pielęgniarek i Położnych.

  • Olejniczak: Propozycja referendum ws. służby zdrowia to obłuda

    Propozycja referendum w sprawie podwyżki podatków, co miałoby umożliwić zwiększenie nakładów na służbę zdrowia jest zabiegiem socjotechnicznym - uważa przewodniczący SLD, wicemarszałek Sejmu, Wojciech Olejniczak.

98754 artykuły - strona 4577 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.
  • Spór o warunkowe PWZ trafia do prokuratury
    Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Izby Lekarskiej o dokumenty dotyczące wygaszania warunkowych praw wykonywania zawodu. Samorząd lekarski podkreśla, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.