17 i 18 grudnia 2024 roku w Radomskim Centrum Onkologii przeprowadzono pierwsze zabiegi chirurgiczne pacjentów z nowotworami jelita grubego z wykorzystaniem robota chirurgicznego Da Vinci.
Eksperci Grupy Roboczej ds. dostępu naczyniowego dla pacjentów dializowanych apelują do Ministerstwa Zdrowia o powstanie Centralnego Elektronicznego Rejestru Przetok.
Na użytek Klinicznego Oddział Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze trafiła karetka służąca do przewozu noworodków. Poprzednia była już wyeksploatowana. Jedyny w województwie ambulans, który ratuje życie m.in. wcześniaków, kosztował wraz z wyposażeniem 1 mln 410 tys. zł.
Od 1 stycznia 2025 roku chore z zaawansowanym rakiem szyjki macicy będą miały dostęp do nowoczesnej immunoterapii cemiplimabem.
W grudniu 2024 roku Phil Krzyzek został wybrany na stanowisko Prezesa Zarządu INFARMY. Wybór nowego Prezesa jest konsekwencją złożenia rezygnacji przez Agnieszkę Grzybowską-Zalewską, która pełniła tę funkcję od czerwca 2023 r.
W utworzenie centrum zaangażowane będą nasza uczelnia, dwa wrocławskie szpitale oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Agencja Badań Medycznych (ABM) przyznała na ten projekt ponad 21 mln zł.
Prof. dr hab. n. o zdr. inż. Aleksander J. Owczarek został członkiem zwyczajnego komitetu wykonawczego Międzynardorowego Towarzystwa Biostatystyk Klinicznej (ISCB).
Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki rozpatrzyła informację na temat otyłości i nadwagi wśród dzieci i młodzieży oraz planowanych programów leczenia.
Delegacja Narodowego Instytutu Onkologii, pod przewodnictwem Dyrektor Instytutu, dr hab. n. med. Beaty Jagielskiej, spotkała się z przedstawicielami Ambasady Królestwa Szwecji, w tym z Jego Ekscelencją Ambasadorem Andreasem von Bekerathem.
18 grudnia, podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk wręczyła pracownikom tej uczelni odznaczenia nadane przez Prezydenta RP i Medale za długoletnią służbę.
Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski powołał Konsultantów Wojewódzkich na pierwszą i kolejną kadencję oraz wręczył podziękowanie za pełnienie tej funkcji w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.
Do 2028 r. 200 szkół ponadpodstawowych przetestuje metodę wsparcia rówieśniczego w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży w ramach pilotażu.
Na stronie NFZ opublikowano nowelizację zarządzenia prezesa Funduszu w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.
MZ apeluje o rozważne prowadzenie procesu preskrypcji recept. Lekarze wskazują, że decyzje resortu komplikują i tak już zwikłany system, a wprowadzenie zmian bez czasu na przygotowania może się odbić i na lekarzach, i na pacjentach.
NFZ płaci za programy lekowe w 100 proc., choć z opóźnieniem. Nie ma ryzyka, że Fundusz tych kosztów nie pokryje – zapewnił wiceprezes NFZ Jakub Szulc.
Wybitny neurochirurg prof. Marek Harat w czwartek otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzej Śniadeckich (PBŚ).
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do jednostek systemu oświaty Standardy postępowania dla nauczycieli i nauczycieli specjalistów – dotyczące kontaktu z osobami w kryzysie samobójczym, po próbie samobójczej i w żałobie po śmierci samobójczej.
Jak skutecznie realizujemy szczepienie przeciwko odrze, a jak przeciwko WZW typu B? W raporcie nie uwzględniono polskiego programu szczepień przeciwko HPV – dlaczego?
Zdrowie mózgu to znacznie więcej niż brak choroby, to funkcjonowanie człowieka w obszarze uczuciowym, poznawczym, behawioralnym i motorycznym – podkreślali uczestnicy debaty poświęconej chorobom mózgu.
Jakie interwencje zakłada projekt pakietu i dlaczego władze sanitarne chcą jego wprowadzenia?