Różnice płciowe w "uzależnieniu" od jedzenia nie są takie oczywiste
Częstość występowania "uzależnienia" od jedzenia może być niedoszacowana wśród mężczyzn i przeszacowana wśród kobiet – sugerują badania psychologów z trzech polskich uczelni.
Częstość występowania "uzależnienia" od jedzenia może być niedoszacowana wśród mężczyzn i przeszacowana wśród kobiet – sugerują badania psychologów z trzech polskich uczelni.
Gdy mowa o zaburzeniach odżywiania się, to najczęściej dotyczy to zaburzeń specyficznych jak anoreksja, bulimia czy gwałtowne, napadowe objadanie się. Zaburzeń tych jest znacznie więcej.
Dialog motywujący to sposób prowadzenia rozmowy oparty na współpracy i pozwalający wzmocnić zaangażowanie pacjenta we wprowadzenie zmian. Wielu lekarzy chętnie prowadziłoby dialog motywujący, ale martwią się, jak znaleźć czas w i tak już napiętym grafiku wizyt...
Dr hab. n o zdr. Monika Bąk-Sosnowska odpowiada na pytanie o rolę samoświadomości ciała i emocji w diagnozie i leczeniu otyłości.
Na pytanie odpowiada dr hab. n o zdr. Monika Bąk-Sosnowska.
Na pytanie odpowiada prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz.
Ważna jest umiejętność rozróżniania bodźców, takich jak głód, sytość czy zmęczenie. Ludzie często mylą zmęczenie z głodem i zamiast odpocząć sięgają np. po wysokoenergetyczną przekąskę – mówi dr hab. n. o zdr. Monika Bąk-Sosnowska, psycholog kliniczny.
O leczeniu pacjenta z otyłością w gabinecie POZ mówi dr hab. n. med. Karolina Kłoda.
Odpowiedzi udziela dr hab. n o zdr. Monika Bąk-Sosnowska.
Posłuchaj odpowiedzi dr hab. n o zdr. Moniki Bąk-Sosnowskiej z Zakładu Psychologii (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach).
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.