Rozpoznawanie i leczenie zaburzeń lipidowych u dzieci i młodzieży
Które dzieci wymagają badań przesiewowych i jaki zakres powinny one obejmować? Jakie są podstawowe zasady leczenia hiperlipidemii?
Które dzieci wymagają badań przesiewowych i jaki zakres powinny one obejmować? Jakie są podstawowe zasady leczenia hiperlipidemii?
Celem artykułu jest omówienie zasad stosowania ćwiczeń fizycznych w celach terapeutycznych u dzieci z chorobami m.in. układu oddechowego, serca, metabolicznymi, ogólnoustrojowymi chorobami zapalnymi/autoimmunizacyjnymi oraz z nowotworami.
Podsumowanie wytycznych The Endocrine Society 2020 z odniesieniem do wytycznych European Society of Cardiology (2019) i zaleceń Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Autor przedstawia zmiany w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w 2021 roku dotyczące rozpoznawania cukrzycy, monitorowania glikemii i zasad farmakoterapii cukrzycy typu 2.
W artykule przedstawiono czynniki ryzyka, przyczyny i konsekwencje zdrowotne otyłości oraz omówiono aktualne wytyczne europejskie, kanadyjskie i amerykańskie dotyczących postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w otyłości.
W artykule przedstawiono najważniejsze z praktycznego punktu widzenia informacje i zalecenia dotyczące ćwiczeń fizycznych i uprawiania sportu u osób bez chorób sercowo-naczyniowych oraz u chorych z: otyłością, nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią lub cukrzycą, chorobą wieńcową, niewydolnością serca, wadą serca, chorobą aorty, kardiomiopatią, zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem osierdzia, zaburzeniami rytmu serca, chorobą tętnic obwodowych, przewlekłą chorobą nerek, nowotworem złośliwym, oraz u kobiet w ciąży.
Znieczulenie i operacje w tej grupie chorych zawsze stwarzają poważne ryzyko powikłań, głównie ze strony układów oddechowego i sercowo-naczyniowego. Zapraszamy zwłaszcza chirurgów i anestezjologów do lektury swoistego kompendium postępowania krok po kroku z kwalifikowanym do operacji bariatrycznej pacjentem z otyłością. To praktyczny przewodnik po opiece okołooperacyjnej przydatny nie tylko w przypadku tego rodzaju leczenia planowego, ale i w warunkach ostrego dyżuru, na który trafia otyły chory.
W artykule przedstawiono zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego. Autorzy zwracają uwagę na znaczenie wywiadu dotyczącego dotychczasowej diety przy ustalaniu przyczyny zaburzeń oraz przedstawiają zalecenia dietetyczne we wstępnym leczeniu.
Zapraszamy do zapoznania się z omówieniem wytycznych Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, dotyczących oceny endokrynologicznej pacjentów z otyłością.
Na początku i pod koniec lata 2020 r. w krótkim odstępie czasu ukazały się 2 ważne publikacje polskich ekspertów odnoszące się do leczenia otyłości. Obydwa dokumenty są źródłem cennej wiedzy, a ich najważniejszym przesłaniem jest zwrócenie uwagi lekarzy na konieczność podejmowania aktywnej roli w leczeniu otyłości.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.