W skali American Society of Anaesthesiology pacjent ze złamaną szyjką kości udowej jest najczęściej kwalifikowany do grupy II lub III. Przygotowanie go do operacji i znieczulenia wymaga dużej atencji nie tylko anestezjologa, ale całego zespołu terapeutycznego.
Które leki przeciwkrzepliwe należy odstawić przed planowym znieczuleniem, a kiedy można kontynuować ich stosowanie?
Nagłe zatrzymanie krążenia na bloku operacyjnym występuje rzadko, ale obarczone jest nadal dużą śmiertelnością. Czy nowe wytyczne EJA zmieniają naszą codzienną praktykę kliniczną?
Znaczne rozpowszechnienie preparatów z konopi i kannabinoidów w społeczeństwie wymusza na anestezjologach poznanie ich wpływu na chorego w okresie okołooperacyjnym. Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi ASRA i komentarzem ekspertki.
Choroby układu sercowo-naczyniowego istotnie zwiększają ryzyko okołooperacyjne. Prawidłowa opieka nad pacjentem kardiologicznym przed znieczuleniem może stanowić wyzwanie dla anestezjologa. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem najnowszych wytycznych.
W najnowszych wytycznych wprowadzono wiele zmian, z którymi warto się zapoznać.
Krwawienie to jedno z najcięższych powikłań w okresie okołooperacyjnym. Zapobieganie oraz szybka reakcja na zmiany stanu klinicznego pacjenta są kluczowe w zwiększaniu przeżywalności chorych.
Autorzy podkreślili ważną rolę kwasu traneksamowego, zwrócili uwagę na oszczędne zarządzanie transfuzjami oraz poruszyli problemy związane z lekami wpływającymi na zaburzenia krzepnięcia.
Leczenie przeciwpłytkowe w okresie okołooperacyjnym z jednej strony może zmniejszać ryzyko zakrzepowe, ale z drugiej strony nasila ryzyko krwawień. Jakie powinno być prawidłowe postępowanie w oparciu o najnowsze wytyczne?
Podsumowanie wytycznych British Heart Rhythm Society.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.